Trwa ładowanie...
d1qtndm

Hanower

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Hanower leży w Dolnej Saksonii, to półnoa część Niemiec, oddalona od Morza Północnego o ok. 150 km. Hanower leży nad rzeką Leine.

Strefa czasowa:

CEST

Waluta:

euro (EUR)

iStock
Źródło: iStock

Hanower to stolica kraju związkowego w Niemczech o nazwie Dolna Saksonia. Miasto słynie na całym świecie z dobrze prosperującego przemysłu metalowego, zwłaszcza z produkcji wagonów kolejowych i lokomotyw. Podobnie jak w całych Niemczech, również w Hanowerze powstają bardzo dobrej klasy samochody.

Hanower – informacje ogólne

Powiedzenie o niemieckiej precyzji i zamiłowaniu do porządku znajduje odzwierciedlenie w komunikacyjnej organizacji Hanower. Miasto ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną uwzględniającą metro, tramwaje i autobusy. Zza granicy można się łatwo dostać do Hanoweru dzięki zlokalizowanemu niedaleko miasta lotnisku, a także węzłów kolejowych. Warto wiedzieć, że Hanower jest oblegane nie tylko przez turystów, ale także naukowców i studentów, ponieważ zdobycie dyplomu jednej z hanowerskich uczelni jest bardzo prestiżowym osiągnięciem.

Hanower – historia

Do dzisiaj miasto jest słynne na całym świecie z targów w Hanowe. Było tak już od najdawniejszych czasów. Ta sfera gospodarki rozwija się w Hanower już od momentu panowania Henryka Lwa – księcia Saksonii i Bawarii. Wokół jego dworu zaczął rozkwitać handel, dzięki czemu osarzeda przekształciła się w miasto – nieistniejącego już państwa niemieckiego Hanower. Rozwój postępował, a od XIV w. Hanower wcielono do Ligi Hanzeatyckiej, dzięki czemu handel w mieście wykonał kolejny "tygrysi skok".

Okres świetności Hanower przeżył również w latach 1725–1767, czyli podczas panowania burmistrza Christiana Urlicha Grupena. To dzięki niemu odrestaurowano wiele zabytków i zbudowano nowe. Hanower rozwinął się także pod względem naukowymi kulturowym. Prawdziwą klęską dla miasta była II wojna światowa, w czasie której zniszczono 4/5 dawnych zabytków Hanoweru.

Hanower – zabytki

Hanowerowi udało się podnieść po katastrofie II wojny światowej. Dzisiaj zachwyca przede wszystkim przepiękne Altstadt, czyli Stare Miasto z zabytkowymi kamieniczkami mieszczańskimi o kilkoma gotyckimi kościołami. Najstarsze pochodzą nawet z XIV w., jak choćby barokowy kościół pw. Św. Jana i katolicka świątynia Św. Klemensa.

Jak Stare Miasto w Hanowerze, to i Stary Ratusz wraz z kościołem Marktkirche. Te dwie budowle stanowią żywy dowód dawnej świetności niemieckiego gotyku ceglanego. Warto jednak odwiedzić także Nowy Ratusz w Hanowerze, który jest symbolem współczesnej potęgi tego miasta.

Ratusz w Hanowerze ma wprost ogromne rozmiary i usytuowany jest na podmokłm terenie z niewielkim oczkiem wodnym przed dziedzińcem. Choć powstał na początku XX w., to jesgo architektura sugeruje, że jest dużo starszy. To jedna z największych perełek architektonicznych Hanoweru.

Hanower – pałace

Zważywszy na ogromne zniszczenie II wojny światowej, dzisiaj architekturę pałacową Hanower reprezentują tylko dwie budowle: Leineschloss oraz Wangenheimpalais. Pierwsza była niegdyś siedzibą królewską leżącą nad brzegiem rzeki Leine. Dzisiaj rezyduje tutaj Landtag, czyli parlament kraju związkowego Niemiec. Natomiast drugi z pałaców Hanoweru to rodowa siedziba Wangenheimów.

Hanower – ogrody

O Hanowerze mówi się jako mieście targów i ogrodów. Tereny zielone zajmują ok 20 proc. powierzchni miasta. To bardzo dużo, jak na tętniący życiem obszar przemysłowo-handlowy. Największe i najpiękniejsze zarazem są Ogrody Królewskie Hanower (Königliche Gärten Herrenhausen) zajmujące powierzchnię 136 ha.

Co prawda mowa o niemieckim mieście Hanower, ale ogrody urządzono w stylu francuskim i angielskim. Obszar ten podzielony na trzy ogrody tematyczne. Warto przeznaczyć dużo czasu na zwiedzanie zielonej części Hanower, ponieważ jest to obszar tak duży, że i całego dnia mogłoby nie starczyć, żeby się nim nacieszyć.

Targi w Hanowerze

Hanower jest znany w Europie jako miasto targowe, a to za sprawią Targów Hanowerskich, jakie odbywają się tu co roku. Specjalnie z tego powodu powstał Messegelände Hannover, czyli największy budynek handlowo-wystawienniczy na świecie. Co bardzo ważne hale targowe są położone w samym centrum Hanoweru, dzięki czemu można do nich dotrzeć z każdego punktu.

Messegelände Hannover zajmuje powierzchnię blisko 500 tys. metrów kw. i jest podzielony na 21 hal targowych wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt. Wydzielono również specjalną część rekreacyjną. Centrum targowe Hanoweru jest znane między innymi z organizacji takich imprez, jak: CEBIT, czyli doroczne targi IT. W 2000 r. Hanower był gospodarzem międzynarodowych targów EXPO 2000.

Hanower - pogoda

Hanower znajduje się pod wpływem klimatu morskiego. Zimy są tutaj zwykle łagodne i nie wyróżnia się pory suchej. Najcieplejsze są w Hanowerze miesiące letnie, a zwłaszcza lipiec i sierpień. Zimą natomiast temperatura spada tutaj do kilku stopni na plusie, ale raczej rzadko poniżej zera. Ilość opadów, jakie nawiedzają Hanower jest umiarkowana przez cały rok.

Hanower – lokalna kuchnia

Kuchnia w Hanowerze jest podobnie do kuchnie niemieckiej dosyć ciężka i kaloryczna. Zresztą, należałoby dodać, że kuchnia niemiecka w ogólności jest bardzo zróżnicowana i przepełniona wpływami z krajów ościennych.

Na zachodzie Niemiec jada się np. bardzo dużo warzyw, a na północy – ryb. Z reguły jednak głównym produktem, jaki możemy dostać w Niemczech jest wieprzowina. W Hanowerze również możemy ją zjeść pod rozmaitymi postaciami: kiełbasy, mięsa mielonego, zupy gulaszowej czy wędliny. Hanowerczycy lubią jednak także wędzonego węgorza i jarmuż z ostrą kiełbaską.

Warto pytać w Hanowerze o piwa regionalne i tzw. lüttje lage, czyli alkohol-rytuał polegający na jednoczesnym piciu z dwóch szklanek ciemnego piwa i wódki. Zwyczaj nakazuje, że osoba, która zaleje się trunkiem stawia kolejkę pozostałym gościom. W Hanowerze zwykle zamawia się cały zestaw szklanek, czyli 11 par, co kosztuje ok. 10 EUR.

Kiedy warto lecieć do Hanoweru?

Najlepiej polecieć do Hanoweru latem, w wakacje, kiedy można nie tylko cieszyć się widokiem pięknej architektury miejskiej, ale także – słońcem. Często jednak Hanower bywa odwiedzany w okresach wielkich wydarzeń, jak choćby doroczne targi. Wówczas miasto jest pełne przyjezdnych i wprost tętni życiem.

Jak dolecieć z Polski do Hanoweru?

Bezpośrednie połączenia lotnicze między Polską a Hanowerem oferują lotniska w Warszawie (Okęcie), Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Rzeszowie, Łodzi, Gdańsku i Lublinie. Warto sprawdzać ceny biletów na długo przed wylotem, ponieważ okresowo potrafią spaść bardzo nisko. Na przykład za* bilet lotniczy z Polski do Hanoweru* w maju zapłacimy niewiele ponad 600 zł.

Hanower
Przykładowe ceny

– piwo butelkowe 0,45 EUR
– 11 park szklaneczek lüttje lage 10 EUR

Komunikacja

– metro
– komunikacja autobusowa
– tramwaje
– linia kolejowa

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

825 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qtndm
d1qtndm
d1qtndm
d1qtndm

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj