Trwa ładowanie...

Niezwykłe odkrycie na Śląsku. "Jest ogromną niespodzianką"

Ciekawego odkrycia dokonano w województwie śląskim. Polichromię pochodzącą najprawdopodobniej z XVIII wieku odsłonięto w kościele św. Jana Chrzciciela w Brennej. - Odkrycie w świątyni jest ogromną niespodzianką - przyznała Marta Dąbrowska ze śląskich służb konserwatorskich.

W kościele w Brennej dokonano odkrycia W kościele w Brennej dokonano odkrycia Źródło: Wikipedia.org, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach
d2qrw70
d2qrw70

Informacje o odkryciu w Brennej przekazała w czwartek 14 marca Marta Dąbrowska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach. Powiedziała, że polichromia znajdowała się za ołtarzem, który został zdemontowany z uwagi na renowację.

Znalezisko z XVIII wieku

- Po demontażu ołtarza głównego, ściśle przylegającego do ściany prezbiterium, na ścianie absydy odsłonięta została polichromia. Pochodzi ona prawdopodobnie z lat 90. XVIII wieku - oznajmiła Marta Dąbrowska.

Komisja konserwatorska zapoznała się ze stanem zachowania polichromii. Ustalono, że dekoracja malarska, obecnie mocno przybrudzona przez kurz, jest czytelna. - Zakomponowana została na całą wysokość ściany, czyli ponad 6 m, i przedstawia namalowany iluzjonistycznie ołtarz. Stąd przypuszczenie, że powstała, gdy w przestrzeni prezbiterium nie było jeszcze obecnego ołtarza, a jedynie mensa - wytłumaczyła Dąbrowska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najciekawsze atrakcje Sztokholmu. "Czuć tam klimat wypoczynku"

d2qrw70

Przedstawicielka służb konserwatorskich podała, że w centralnej części kompozycji znajduje się prostokątna, dekorowana rama wypełniona ciemnym tłem. Miało to prawdopodobnie służyć wyeksponowaniu rzeźby lub obrazu. Powyżej widoczny jest fragmentarycznie odsłonięty błękitny baldachim, zaś po bokach płaskie pilastry.

Zdaniem Marty Dąbrowskiej, dekoracja została stworzona z dokładnym zachowaniem perspektywy. - Odkrycie w świątyni jest ogromną niespodzianką, ale wiąże się także z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych, nieplanowanych prac. Parafia będzie starała się zdobyć środki zewnętrzne na ich kontynuację - powiedziała.

Przed konserwatorami ogrom prac

Konserwatorzy twierdzą, że w pierwszej kolejności należałoby oczyścić polichromię. Pudrujące się fragmenty zapraw i warstwy malarskiej powinny zostać skonsolidowane a odspojenia, pęknięcia oraz pęcherze podklejone. Następnie należy doczyścić i utrwalić warstwę polichromii. Równolegle powinny zostać przeprowadzone prace związane z izolacją i odsalaniem ściany.

d2qrw70

Dąbrowska dodała również, że ze względu na brak miejsca w przestrzeni prezbiterium nie wiadomo w tej chwili, czy dekoracja będzie mogła zostać wyeksponowana. Po konserwacji na swoje miejsce wrócić ma bowiem ołtarz główny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2qrw70
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qrw70