Cenne znaleziska podczas budowy obwodnicy. Mogą mieć nawet 4,5 tys. lat
Podczas budowy obwodnicy Chełma archeolodzy odkryli ślady osadnictwa sprzed naszej ery. Wśród znalezisk jest m.in. szkielet pochowanego dziecka i szkielety zwierząt gospodarskich.
15.02.2024 | aktual.: 15.02.2024 14:32
O odkryciu śladów osadnictwa z okresu epoki brązu i wczesnej epoki żelaza podczas prac na budowie obwodnicy Chełma w ciągu S12, poinformował w czwartek 15 lutego br. w komunikacie lubelski oddział GDDKiA.
Niezwykłe odkrycia archeologiczne
W miejscowości Srebrzyszcze oddalonej zaledwie ok. 5 km od Chełma, znaleziono kilkanaście obiektów mieszkalnych w typie półziemianek oraz kilka konstrukcji słupowych. Archeolodzy odkryli w nich fragmenty naczyń ceramicznych.
Natrafiono również na pochówek szkieletowy dziecka, który zawierał dwa naczynia ceramiczne, dwie siekierki wykonane z krzemienia narzutowego oraz bursztynową ozdobę. Szkielet dziecka znajdował się w pozycji skurczonej i był otoczony obstawą kamienną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"W sąsiednim, prostokątnym obiekcie odkryto szkielety ośmiu krów oraz dwóch owiec. W trzecim tego typu założeniu, położonym najbardziej na zachód, znajdowały się szkielety co najmniej dwunastu dzikich świń" - opisała GDDKiA. Cały kompleks grobowy archeolodzy datują na 2500 do 2000 r. p.n.e. Jak podano, badania archeologiczne na terenie budowy obwodnicy Chełma są kontynuowane.
Postępy przy budowie obwodnicy
Budowa obwodnicy Chełma w ciągu S12 rozpoczęła się w ub. r. Dwujezdniowa droga ekspresowa będzie miała 13,5 km długości i od północnej strony ominie miasto. Obecnie na placu budowy trwają prace ziemne i porządkowe.
"Przygotowywane są wykopy oraz nasypy, budowane drogi technologiczne, przebudowywana jest infrastruktura techniczna oraz sieć wodociągowa. Powstają fundamenty pierwszych wiaduktów i betonowane są zbrojenia" - przekazała GDDKiA
Źródło: GDDKiA/PAP.gov.pl