Trwa ładowanie...

Niezwykły widok w Rewie. "Moje marzenie"

Nieczęsto zdarza się, że w Polsce mamy okazję podziwiać zjawisko, jakim jest zorza polarna. O wielkim szczęściu mogą mówić osoby, które kilka dni temu miały okazję zobaczyć ją w Rewie w województwie pomorskim. Jeszcze większe szczęście mieli ci, którym udało się ją sfotografować.

W Rewie udało się sfotografować zorzę polarną W Rewie udało się sfotografować zorzę polarną Źródło: Adobe Stock, fot: Mariusz Prusaczyk
d2v0j2s
d2v0j2s

Choć ostatnie dni na północy kraju nie należały do najpogodniejszych, to w nocy z 15 na 16 stycznia gdzieniegdzie pojawiły się przejaśnienia. To zaś dało nielicznym szczęśliwcom szansę na zobaczenie rzadko występującej w naszej szerokości geograficznej zorzy polarnej.

Zorza polarna w Rewie

W sieci pojawiły się zdjęcia wykonane w Rewie. Największą popularnością cieszą się kadry uchwycone przez Marka Stana. Na opublikowanych przez niego w sieci materiałach widać, jak niebo mieni się w intensywnych odcieniach różu, żółtego oraz zielonego koloru.

Zorza polarna to biały kruk wśród cudów pogodowych, jakie możemy podziwiać w Polsce. To zjawisko jest raczej charakterystyczne dla terenów podbiegunowych. Występuje w różnorodnych formach: od barwnych łuków, przez smugi czy pasma.

d2v0j2s

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Polka o życiu na emigracji. "Mieliśmy sporo trudności"

Zdjęcia wykonane przez pana Marka szybko rozeszły się w mediach społecznościowych, a internauci długo nie czekali z wyrażaniem zachwytu. "Niesamowite"; "Piękne zdjęcia"; "Moje marzenie"; "Brawo dla autora!"; "Mega" - czytamy w komentarzach pod opublikowanymi w sieci postami.

Jak powstaje zorza polarna?

Zazwyczaj występują w kolorze zielonym lub niebieskozielonym z plamami o barwie różowej bądź czerwonej. Rzadziej w kolorze niebiesko-białym czy żółto-zielonym i fioletowym. Powstają w wyniku przepływu prądu w jonosferze na wysokości ok. 100 km nad Ziemią. Ich pojawienie się ma związek z emitowaniem przez Słońce protonów oraz elektronów podczas rozbłysków.

d2v0j2s

Te cząsteczki są w większości odchylane przez ziemskie pole magnetyczne. Wyłapywane są przez ziemską magnetosferę i poruszają się wzdłuż pola magnetycznego. Świetliste łuny powstają zaś w wyniku wzbudzenia atomów w obszarze polarnym.

Źródło: "TVN Meteo"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2v0j2s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v0j2s