Nin
Nin stanowi idealne miejsce dla tych, którzy pragną poznać region. Znajdują się tu ważne stanowiska archeologiczne.
15 km na północ od Zadaru, nad brzegiem błotnistej laguny, położone jest stare miasteczko Nin. Hotele, pensjonaty i dyskoteki zbudowano w pobliskim Zatonie (Zaton Holiday Village), natomiast największym atutem samego Ninu jest jego bogata przeszłość oraz panujący tam spokój i cisza. Nin stanowi idealne miejsce dla tych, którzy pragną poznać region. Znajdują się tu ważne stanowiska archeologiczne.
Na miejscu dawnej kolonii liburnyjskiej Rzymianie założyli miasto Aneona. Tak jak inne nadmorskie miasta rzymskie, od VII w. Nin przeżywał wyniszczające najazdy Słowian i Awarów. Jednak pod panowaniem chorwackim Nin zaczął powoli rozwijać się, stając się jedną ze stolic średniowiecznej Chorwacji. Tutaj odbył a się koronacja pierwszego chorwackiego króla. Fortyfikacje, z których zachowała się niewielka część, zostały zniszczone przez Wenecjan w połowie XVIII w.
Zwiedzanie
KOŚCIÓŁ ŚW. KRZYŻA (crkva sv. Kriża).
Kościół jest nazywany najmniejszą katedrą świata, gdyż faktycznie był niegdyś siedzibą biskupa, a jego obwód wynosi zaledwie 36 kroków. Wzniesiony w IX w. w samym centrum Ninu, nigdy nie był przebudowywany.
KOŚCIÓŁ ŚW. ANZELMA (crkva sv. Anzelma).
Znajduje się w pobliżu kościoła św. Krzyża, obecny kształt uzyskał w XVIII w. Kościelny skarbiec (Riznica crkvene umjetnosti) dowodzi roli miasta za czasów średniowiecznych królów Chorwacji. Większość zgromadzonych tu dzieł sztuki pochodzi z okresu między VIII a XV w. Wśród nich znajdziemy relikwiarze Karolingów.
KOŚCIÓŁ ŚW. MIKOŁAJA (crkva sv. Nikole).
Śliczny kościót z XI w., z ośmioboczną wieżą, położony pośród pól, na wzgórzu, przy drodze do Zadaru.
MUZEUM ARCHEOLOGICZNE (Arheolośki muzej).
Trg Kraljevac 8
tel./faks (023) 264169
Czynne od poniedziałku do soboty od 8 do 20.
Położone w centrum starego miasta małe muzeum prezentujące historię regionu. Eksponowane są przedmioty odnalezione podczas wykopalisk archeologicznych. Stanowi oddział muzeum zadarskiego.
PLAŻE.
Wokót Ninu rozciągają się ładne plaże z drobnoziarnistym piaskiem. Woda nie jest tu głęboka, dzieci mogą się kąpać bezpiecznie.
Lecznicze błoto. Na plażach Ninu znajdziemy błoto, któremu miejscowi przypisują lecznicze właściwości, wskazane przy schorzeniach skóry, niepłodności i innych dolegliwościach. Było ono wykorzystywane już przez Rzymian. Nadal można zobaczyć na plaży osoby pokryte czarną mazią. Ostatnio norweska klinika wykupiła prawo do stosowania błota i otwarcia w Ninie centrum pielęgnacji.
Pielgrzymka do św. Marii z Zećeva
Naprzeciw Ninu leży niewielka wyspa Zećevo, na której znajduje się kościół Najświętszej Marii Panny. W 1516 r. Maryja objawiła się tu młodej wdowie Jelenie. Od tego czasu mieszkańcy okolic pielgrzymują na wyspę 5 maja i 5 sierpnia każdego roku. 5 maja w uroczystej \"morskiej procesji\" gotycka figura Gospe od Zećeva jest co roku przenoszona z kościoła św. Anzelma w Ninie (gdzie stoi cały rok) do małego kościółka na wyspie.