Trwa ładowanie...

Noc Muzeów 2018. Polacy znów ustawią się w kolejkach, aby zwiedzać za darmo

W weekend 19-20 maja po raz kolejny będziemy mieć okazję odwiedzić setki muzeów czy placówek kultury - za darmo lub za symboliczną opłatą. Nic więc dziwnego, że spodziewane są prawdziwe tłumy. Sprawdziliśmy, co przygotowano w największych miastach.

Noc Muzeów 2018. Polacy znów ustawią się w kolejkach, aby zwiedzać za darmoŹródło: PAP
d3j10ym
d3j10ym

Jest jeden dzień w roku, a właściwie noc, kiedy wiele muzeów, ale nie tylko - także zamków, galerii oraz innych obiektów, które zdecydują się na udział w akcji - nie może narzekać na małą liczbę odwiedzających. Organizowane w Polsce od ponad dekady wydarzenie przyciąga prawdziwe tłumy – chętni na odwiedzenie placówek potrafią ustawiać się w długich kolejkach, by do 1:00 w nocy zdążyć wejść do środka za darmo. Warto przypomnieć, że jednodniowa inicjatywa jest częścią większego programu – Europejskiej Nocy Muzeów, w które bierze udział ok. 150 miast w całej Europie.

Wśród nich jest m.in. Warszawa. W stolicy 18 maja wejdziemy za darmo do niemal 250 instytucji. Wśród nich są te najważniejsze i najpopularniejsze, jak Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Centrum Nauki Kopernik. W wielu miejscach przygotowano specjalne wystawy. Przykładowo w Muzeum POLIN będziemy mogli wziąć udział w projekcie "Obcy w domu. Wokół marca '68".

PAP
Źródło: PAP

Także Trójmiasto zaoferuje w Noc Muzeów atrakcyjny program, uważany przez wielu za jeden z najciekawszych w Polsce. To dlatego, że biorą w nim udział nie tylko Gdańsk, Gdynia i Sopot, ale też m.in. Wejherowo, Rumia, Tczew, Malbork, Kwidzyn i Hel. Jednym z miejsc, które warto zobaczyć w najbliższą sobotę, będzie Muzeum Narodowe w Gdańsku. Zostanie zaprezentowany w nim nigdy dotąd nie pokazywany publicznie zbiór rycin Rembrandta.

d3j10ym

- To unikatowy, bardzo cenny zbiór. W nocnym spotkaniu weźmie udział kustosz muzealny, który opowie gościom o nim, w tym o cechach, które stanowią o jego bezcennej wartości. Na miejscu będą także konserwatorzy sztuki, którzy z kolei opowiedzą o dotychczasowym przebiegu prac nad rycinami oraz o planowanych zabiegach, jakim mają zostać one poddane - mówi Małgorzata Posadzka, rzecznik prasowa Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Zobacz też: Noc Muzeów w Warszawie

Kraków zaczyna o jeden dzień wcześniej

Z kolei w Krakowie, w którym Noc Muzeów odbędzie się dzień wcześniej, w nocy z 18 na 19 maja, wejdziemy do Muzeum Narodowego, w którym zobaczymy m.in. słynną "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci. Wszystko wskazuje na to, że placówka będzie, tak jak w poprzednich latach, cieszyć się ogromnym zainteresowaniem.
- Spodziewamy się tego dnia sporych tłumów, jednak jesteśmy na nie przygotowani. Mimo wszystko odwiedzającym radzimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ kolejka osób chętnych na odwiedzenie muzeum może być długa - mówi pracownik Muzeum Narodowego w Krakowie. W stolicy Małopolski warto tego dnia odwiedzić też chociażby Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha czy Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

We Wrocławiu drzwi dla gości będą otwarte do 1:00 w nocy w 84 instytucjach kultury. Na liście obiektów znajdą się m.in. Centrum Sztuki WRO, Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Architektury i Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Na wystawy dotrzemy linią tramwajową M1, po której będą jeździć zabytkowe tramwaje.

Na liście polskich miast, biorących udział w akcji, nie mogło zabraknąć Poznania. Wydarzenie podzielono na 7 ścieżek zwiedzania: "Muzeum Utracone, "Z dzieciakami", "Kobiecy Wątek", "Silent Disco", "Ścieżka Raczyńskich", "Dla fanów wojskowości" oraz "Dizajnerska Noc Muzeów". Wybierając jedną z nich dowiemy się chociażby, jak wypiekane są rogale świętomarcińskie w Rogalowym Muzeum.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3j10ym
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j10ym