Otwock i okolice. Atrakcje. Co warto zobaczyć
Otwock to najatrakcyjniejsza miejscowość letniskowa z wielu, które powstały w drugiej połowie XIX wieku wzdłuż nadwiślańskiej linii kolejowej. Suche sosnowe lasy i łagodny klimat spowodowały, że w ciągu kilkudziesięciu lat powstały tu dziesiątki willi, pensjonatów i sanatoriów, w których leczono różne schorzenia a przede wszystkim gruźlicę. Jakie czekają na nas atrakcje?
Otwock to najatrakcyjniejsza miejscowość letniskowa z wielu, które powstały w drugiej połowie XIX wieku wzdłuż nadwiślańskiej linii kolejowej. Suche sosnowe lasy i łagodny klimat spowodowały, że w ciągu kilkudziesięciu lat powstały tu dziesiątki willi, pensjonatów i sanatoriów, w których leczono różne schorzenia a przede wszystkim gruźlicę.
W Otwocku zachowało się do dziś wiele wspaniałych przykładów drewnianej architektury uzdrowiskowej w stylu szwajcarskim, nazywanym kpiarsko przez Gałczyńskiego „świdermajerem”.
Warto zobaczyć w okolicy:
Wiązowna
Ta podwarszawska miejscowość, do której w ostatnich latach wyprowadziło się wielu warszawiaków ma kilka ciekawych zabytków, m.in. klasycystyczny kościół z 1788 roku ufundowany przez Marię Radziwiłłową, ozdobiony kolumnowym portykiem od frontu oraz neobarokowy pałac Neumanów zbudowany pod koniec XIX wieku. Otoczony jest pięknym, ale zaniedbanym romantycznym parkiem schodzącym do rzeczki Mieni.
Warto zobaczyć w okolicy:
Karczew
Karczew może się poszczycić przepięknym późnobarokowym kościołem ufundowanym przez Franciszka Bielińskiego, a zbudowanym przez Jakuba Fontanę w latach 1732–1737. Kościół ma piękną rozfalowaną fasadę i ciekawe wnętrze. Zachowała się tu barokowa ambona łodziowa, a w ołtarzach bocznych obrazy pędzla Elwiro Andriolliego.
Warto zobaczyć w okolicy:
Otwock Wielki
W niewielkiej wsi położonej klika kilometrów za Otwockiem znajduje się jezioro Rokola, pośrodku jeziora jest wyspa, a na niej wznosi się piękny barokowy pałac. Zbudowano go w latach 80. XVII wieku dla Kazimierza Ludwika Bielińskiego być może według projektu Tylmana van Gameren. Jest to okazały dwupiętrowy pałac o zróżnicowanej alkierzowej bryle wzbogaconej wieżyczkami i elewacjami ozdobionymi sztukateriami. Po wojnie pałac został odremontowany na potrzeby Urzędu Rady Ministrów, a niedawno podjęto decyzję o oddaniu go Muzeum Narodowemu w Warszawie, ale wciąż ważą się losy rezydencji, ponieważ walczy o nią syn ostatniego właściciela.
Warto zobaczyć w okolicy:
Rudno
W Rudnie zachował się klasycystyczny pałac zaprojektowany przez wybitnego architekta warszawskiego Hilarego Szpilowskiego. W pobliżu Rudna, w Rudzienku, stoi drewniany dwór z pierwszej połowy XIX wieku ozdobiony kolumnowym gankiem.
Warto zobaczyć w okolicy:
Radachówka
Niewielki drewniany dworek został wzniesiony zapewne około 1900 roku. Niezwykłe jest to, że od początku istnienia do dzisiaj pozostaje w rękach tej samej rodziny i nigdy nie został upaństwowiony. Jest prawdziwym autentycznym polskim dworem, rozgrywała się w nim akcja kilku filmów, m.in. Andrzej Wajda nakręcił tu Panny z Wilka. Ładnie prezentuje się też kaplica z lat 30. XX wieku kryta gontem.
Warto zobaczyć w okolicy:
Mariańskie Porzecze
Zachował się tu niezwykły zabytek – drewniany, trójnawowy kościół wzniesiony dla zgromadzenia marianów. Powstał w latach 1769–1776 i ma formę bazyliki z dwuwieżową fasadą. Wewnątrz zachowała się iluzjonistyczna polichromia ścian i stropów, pochodząca z końca XVIII wieku, zapewne dzieło Jana Niezabitowskiego. W dawnym klasztorze jest plebania.
Warto zobaczyć w okolicy:
Seria: Miasta dla ciekawych
Tytuł: Warszawa
Autor: Małgorzata Omilanowska