Trwa ładowanie...

Tam zobaczysz, jak powstają bombki. "Cały proces odbywa się ręcznie"

W Polsce produkuje się przepiękne ozdoby choinkowe. Nie każdy wie, że niektóre z fabryk bombek można odwiedzić i dowiedzieć się w nich, jak powstają bombki, a nawet samemu wziąć udział w warsztatach. Sprawdziliśmy, które tego typu miejsca szczególnie warto zobaczyć.

Podczas dekorowania bombek dzieci mogą odkryć swoje talenty Podczas dekorowania bombek dzieci mogą odkryć swoje talenty Źródło: Adobe Stock, fot: ola20
dpgrs5f
dpgrs5f

Dzieci słysząc o wycieczkach do muzeów, wielokrotnie mają przed oczami rzędy eksponatów, które nie są dla nich nawet odrobinę interesujące, ale wizyta w Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie lub Muzeum Bombki w Miliczu to coś zupełnie innego. Tutaj najmłodsi mogą odkryć swoje plastyczne talenty, świetnie się przy tym bawiąc.

Świąteczna wizyta w fabryce bombek

Muzeum Bombek Choinkowych położone w Nowej Dębie, niespełna 60 km od Rzeszowa, zostało założone w 2012 r. przez Janusza Bilińskiego, który jest właścicielem firmy, zajmującej się produkcją ręcznie malowanych ozdób świątecznych. Jego przedsiębiorstwo prosperuje już niemal 30 lat, a wytwarzane tam bombki zamawiane są przez klientów z całej Polski, a także zachwycają turystów, przybywających do muzeum.

Po przekroczeniu progu charakterystycznego budynku z wejściem w kształcie bombki choinkowej, otoczonego licznymi świerkami, zaczyna się prawdziwa, świąteczna przygoda. W muzeum każdy może zobaczyć, jak wygląda proces powstawania bożonarodzeniowych bombek. - Fabryka udostępnia zwiedzającym wejście do pomieszczeń produkcyjnych. Można zatem na własne oczy zobaczyć, jak powstają szklane ozdoby i jak wygląda ich ręczna dekoracja - opowiada w rozmowie z WP Turystyka Elżbieta Burlikowska z muzeum.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odwiedziła jarmark we Włoszech. "Nie rozczarujemy się"

Jak powstają świąteczne dekoracje?

- Cały proces powstawania bombek odbywa się ręcznie. Ozdoby choinkowe dmuchane są ze szklanych rur, następnie poddawane srebrzeniu suszą się w specjalnym pomieszczeniu, by w kolejnym etapie trafić do rąk dekoratorek - tłumaczy pani Elżbieta.

- W dekoratorni bombki uzyskują ostateczny wygląd. Malowane są lakierami i zdobione dodatkowo brokatami oraz kamieniami dekoracyjnymi w zależności od wzoru. Tak w dużym skrócie można przedstawić sam proces tworzenia tych kruchych, maleńkich dzieł sztuki. Trzeba podkreślić, że pierwszoplanową rolę w produkcji odgrywa czynnik ludzki. To przekłada się na jakość i wyjątkowość każdego wyrobu - tłumaczy Elżbieta, zdradzając kulisy powstawania świątecznych dekoracji.

dpgrs5f

Zabawa dla każdego

- Muzeum proponuje nie tylko zwiedzanie, ale także możliwość wzięcia udziału w warsztatach malowania bombek choinkowych. Zabawa z kolorowym brokatem ujawnia często ukryte talenty - mówi.

Warsztaty to największa atrakcja dla najmłodszych odwiedzających, ale nie tylko, bowiem każdy może spróbować swoich sił i być może odkryć plastyczny talent. Trzeba przyznać, że dekorując bombki, należy wykazać się dużą precyzją i dokładnością. Wstęp do muzeum jest darmowy natomiast udział w warsztatach, które odbywają się codziennie, kosztuje 10 zł.

W fabryce znajduje się także sklep, w którym można kupić bombki na pamiątkę. Jak się okazuje, największym zainteresowaniem cieszą się spersonalizowane bombki, które można wręczyć bliskiej osobie jako wyjątkowy prezent. Zamówienia na bombki z imieniem czy dedykacją na specjalną okazję są realizowane przez cały rok.

dpgrs5f

Świąteczny nastrój w Miliczu

Muzeum Bombki mieści się w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym, który powstał w miejscu dawnej fabryki bombek w Miliczu, oddalonym około 60 km od Wrocławia. Niegdyś była to jedna z największych w Polsce manufaktur szklanych ozdób choinkowych, a eksportowano je między innymi do Kanady, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Holandii czy Niemiec.

Źródło: Muzeum Bombki
Wizyta w Muzeum Bombki wprowadza w świąteczny nastrój

Od 2013 roku turyści mogą przyjechać do muzeum, aby zobaczyć wystawę aż sześciu tysięcy różnych wzorów ozdób choinkowych. Bilet wstępu do muzeum dla osoby dorosłej kosztuje 9 zł, natomiast dla dziecka - 6 zł. Najmłodsi, poniżej trzeciego roku życia za wstęp nie płacą.

dpgrs5f
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dpgrs5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpgrs5f