Trwa ładowanie...
12-12-2012 11:34

Wilno - zachwyca zimą i latem

Wilno jest interesującym miastem nie tylko ze względu na oryginalną architekturę, ale również dzięki bogactwu dostępnych tu rozrywek. Nic zatem dziwnego, że każdego roku odwiedza je coraz więcej turystów. To miasto o wielu obliczach, w którym każdy może znaleźć dla siebie coś miłego: unikalną, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO Starówkę, ciepłą i przyjazną atmosferę miasta czy jego bogate życie kulturalne.

Wilno - zachwyca zimą i latemŹródło: www.vilnius-tourism.lt
df3n6lg
df3n6lg

Wilno jest interesującym miastem nie tylko ze względu na oryginalną architekturę, ale również dzięki bogactwu dostępnych tu rozrywek. Nic zatem dziwnego, że każdego roku odwiedza je coraz więcej turystów. To miasto o wielu obliczach, w którym każdy może znaleźć dla siebie coś miłego: unikalną, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO Starówkę, ciepłą i przyjazną atmosferę miasta czy jego bogate życie kulturalne.

Miasto o wielu obliczach
Choć Wilno najczęściej nazywane jest miastem baroku, to splatają się tu prawie wszystkie style architektoniczne Europy – w stolicy Litwymożna znaleźć piękne budynki m. in. w stylu gotyku, renesansu czy klasycyzmu. Główne symbole miasta to wieża zamku Giedymina, z której szczytu roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama miasta, Plac Katedralny i Ostra Brama, gdzie znajduje się cudowny obraz Najświętszej Maryi Panny, Matki Miłosierdzia. Godna uwagi jest urzekająca swoją architekturą ulica Zamkowa (Pilies gatvė), cieszące się statusem „republiki artystów” Zarzecze (Užupis), zasłużenie nazywany perłą gotyku kościół św. Anny czy Uniwersytet Wileński, w którym studiowali światowej sławy twórcy, tacy jak Adam Mickiewicz czy laureat nagrody Nobla Czesław Miłosz. Ile by jednak nie opowiadać o uroku Wilna, słowami przekazać się go nie zdoła. Tak samo nie sposób opisać przytulnej atmosfery Starówki. Można jej doświadczyć i poczuć jedynie
osobiście.

Zima – czas świątecznych świateł
Najbardziej wyczekiwane w Wilnie święta to Boże Narodzenie i Nowy Rok. Warto zajrzeć do stolicy Litwy zimą i samemu przekonać się, czemu tak jest. W grudniu miasto jakby budzi się do nowego życia, a Starówka jaśnieje sklepowymi witrynami i nowoczesnymi instalacjami świetlnymi. Na Placu Katedralnym wzrok przyciąga strojna i przepięknie oświetlona choinka, radująca nie tylko najmłodszych, ale też dorosłych, a nad miastem góruje wileńska wieża telewizyjna, nazywana największą choinką w krajach bałtyckich (326,5 m!), w grudniu rozświetlona girlandami rekordowej długości. Ze szczytu wieży błyska latarnia, symbolizująca Gwiazdę Betlejemską. Na dodatek Wilno przed Bożym Narodzeniem ozdabia się szatą, uszytą przez samą przyrodę: gdy uliczki pokrywają się bielutkim śniegiem miasto wydaje się jeszcze jaśniejsze.

Jeśli w mroźny, zimowy dzień spojrzysz w górę, chcąc się nacieszyć spadającymi płatkami śniegu, nie przepuść okazji do obejrzenia pokrytych śniegiem wspaniałych fasad budynków czy kościelnych wież, których mnóstwo jest na wileńskiej Starówce. No, a po zmroku można wtopić się w beztroski miejski gwar: pospacerować po świątecznie udekorowanych ulicach Pilies i Vokiečių czy po prospekcie Giedymina, zajrzeć do przytulnych kawiarenek na kieliszek grzanego wina czy filiżankę gorącej czekolady, wyszukać w galeriach sztuki czy sklepach z pamiątkami jakiś świąteczny upominek dla bliskich. Jeśli chciałbyś skorzystać ze świątecznych przecen i na bożonarodzeniowym kiermaszu niedrogo nabyć wyroby rękodzielnicze, warto pojechać do któregoś z dużych centrów handlowych.

df3n6lg

A jeśli zamiast spacerów czy zakupów wolisz przeżyć coś zupełnie nowego i niespodziewanego, Wilno jest właśnie tym miejscem, w którym powinieneś się znaleźć. Tu czeka na Ciebie wielki telewizor z niezwykłymi postaciami z bajek, święty Mikołaj rozmawiający z dziećmi z katedralnej dzwonnicy, park pełen olbrzymich, aromatycznych lizaków na skwerze K. Szyrwida (Sirvydo skveras) oraz wirująca gwiazdkowa planeta przy dawnym Ratuszu (Rotušės aikštė). Jeśli się tam udasz, bez wątpienia skusisz się również na gwiazdkowe smakołyki, które można nabyć na kiermaszu bożonarodzeniowym, a może nawet zechcesz pojeździć po świątecznie udekorowanym Wilnie Bożonarodzeniową Kolejką. Najwięcej atrakcji i rozrywek w Wilnie przewidziano na okres od 25 grudnia do 7 stycznia.

*Lato – najlepszy czas na podróż szlakami turystyki kulturowej *
Może dlatego, że upalna pogoda nigdy nie trwa w krajach bałtyckich zbyt długo, a może dzięki temu, że w ciepłych porach roku Wilno zapełnia się radosnym gwarem i rozmaitymi rozrywkami pod gołym niebem, ledwie zamilkną echa bożonarodzeniowych pieśni i ucichną wybuchy noworocznych fajerwerków, miasto zaczyna marzyć o lecie. Z początku ukradkiem i nieśmiało, a gdy mrozy zaczynają ustępować – coraz goręcej. Najpierw karnawałowi przebierańcy podczas Zapustów (litewskie Užgavėnės) wyganiają zimę z podwórza, następnie Kaziuki, tradycyjny, wielki kiermasz wyrobów ludowych, toruje wiośnie drogę na początku marca, potem w maju ulice zalewają dźwięki Dnia Muzyki Ulicznej i w końcu Wilno radośnie wita lato, które jak nic innego potrafi ozdobić litewską stolicę zielenią oraz kwiatami – nie na darmo miasto zyskało tytuł jednej z najzieleńszych stolic Europy.

Ledwie na zewnątrz trochę się ociepli, na Starówce zaczynają działać liczne ogródki kawiarniane i restauracyjne, w których można się wygodnie rozsiąść i orzeźwić zimnymi napojami, poobserwować toczące się na ulicach litewskiej stolicy życie czy po prostu pogrążyć się w błogim nastroju, który panuje w Wilnie w niespieszne, letnie popołudnia. Jeśli jednak oprzeć się pokusie rozkoszowania się gościnnością kawiarenek i udać się na bliższą znajomość z Wilnem, koniecznie trzeba pospacerować wąskimi, brukowanymi uliczkami Starówki. A gdy skręcisz z głównej miejskiej arterii w labirynt zacisznych uliczek, zajrzysz na jedno z wielu tajemniczych staromiejskich podwórek i ogarnie Cię radość odkrywania, wiedz, że to dopiero początek.

Warto przedłużyć pełen odkryć spacer i udać się w podróż jednym z trzech szlaków turystyki kulturowej w regionie wileńskim. A może przemierzysz je wszystkie? Przecież lato to wspaniały czas na podróże. Jeśli ciągnie Cię sztuka, wybierz trasę „Krąg twórczości”. To dwudniowa podróż po Wilnie i okolicach, w których swój ślad pozostawiły tysiące artystów – rzeźbiarzy, malarzy, architektów... Można tu zobaczyć drzewo naśladujące cechy księcia, przybierającą we wprawnych rękach niesamowite formy glinę lub kamień oraz wiele innych, niosących natchnienie dzieł sztuki.

df3n6lg

Interesuje Cię przeszłość? W takim razie Twoją ciekawość zaspokoi szlak *„Śladami litewskich książąt i magnatów” *. Podróżując nim poznasz historię najsłynniejszych i najbardziej wpływowych rodzin, która wciąż jest żywa w grodziskach, ruinach zamków, dworach czy w alejkach starodawnych parków.

Zachwyca Cię wielokulturowe oblicze Wilna? Najlepiej dialog narodów i epok zobaczysz podróżując szlakiem „Wschodniej Wileńszczyzny” . Na ziemi wileńskiej, zwanej także Wileńszczyzną, ujrzysz prawdziwą mozaikę narodów: żyli tu Litwini, Polacy, Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy, Żydzi, Romowie, Karaimi i Tatarzy. Wszystkie te narody pozostawiły swoje ślady w tej niebywale barwnej krainie, a podczas podróży szlakiem odnajdziesz ich dziedzictwo, tradycje, historię. Szczególną uwagę poświęcono polskiemu dziedzictwu kulturowemu.

Centrum Informacji Turystycznej Wilna – zawsze dla Ciebie *
Czy przybędziesz do Wilna zimą, czy latem, wiedząc z góry, co chciałbyś robić i zobaczyć czy też z nastawieniem na improwizację i eksperymenty, pracownicy Centrum Informacji Turystycznej Wilna będą na Ciebie czekać i udzielą informacji, której szukasz. W Wilnie działa pięć
centrów informacji turystycznej*, dlatego łatwo trafisz do któregoś z nich, niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz. Jeśli przyjedziesz do Wilna zimą, w każdym z centrów otrzymasz dokładny program zimowych imprez w litewskiej stolicy. Specjaliści ds. informacji doradzą Ci nie tylko gdzie zanocować czy co zobaczyć, ale też gdzie spędzić Sylwestra w sposób, jaki sobie wymarzyłeś.

df3n6lg

Jeśli chciałbyś, aby Twoja gościna w Wilnie była wygodna, w Centrum Informacji Turystycznej zakup Wileńską Kartę Miejską (Vilnius City Card)
. Karty są trzech rodzajów: 24-godzinna z biletem na komunikację miejską, 24-godzinna bez biletu oraz 72-godzinna z biletem na komunikację miejską. Posiadacz karty może korzystać z transportu miejskiego (z wyjątkiem karty 24-godzinnej bez biletu), bezpłatnie zwiedzać wybrane muzea, a także uczestniczyć w pieszych wycieczkach z przewodnikiem. Dzięki karcie można również taniej wynająć rower, kupić bilety na koncerty, otrzymać zniżkę w restauracjach, kawiarniach i barach, zarezerwować nocleg czy usługi SPA, kupić pamiątki czy wycieczkę mikrobusem i in.

Piesze wycieczki po mieście to jeden z najprostszych i najprzyjemniejszych sposobów na poznanie miasta. Regularne wycieczki z przewodnikiem organizowane są od 15 maja do 15 września w następujących językach: po angielsku o godzinie 11:00 w poniedziałki, środy, piątki i niedziele; po niemiecku o 11:00 we wtorki, czwartki i soboty; po rosyjsku o godzinie 11:00 we wtorki, piątki i soboty. Wycieczki rozpoczynają się przy dzwonnicy katedralnej (przy schodach do dzwonnicy) i trwają około 2 godzin. Bilety można nabyć w Centrach Informacji Turystycznej Wilna i przed samą wycieczką przy dzwonnicy. Jeśli przed przybyciem do Wilna chciałbyś znaleźć jak najwięcej szczegółowych informacji na temat odbywających się w mieście imprez, odwiedź stronę im poświęconą – www.vilnius-events.lt.

Do zobaczenia w Wilnie!

*Centra Informacji Turystycznej Wilna: *
ul. Vilniaus 22 (biuro główne); ul. Didžioji 31 (ratusz wileński); ul. Geležinkelio 16 (dworzec kolejowy); ul. Šventaragio 2 (pawilon na Placu Katedralnym)
Godziny pracy: codziennie 9:00 - 18:00

Rodūnios kelias 2–1 (Port Lotniczy Wilno)
Godziny pracy: codziennie 9:00 – 21:00, także w okresie świątecznym
www.vilnus-tourism.lt, www.vilnius-events.lt
Facebook: Vilnius Tourism
Facebook: Vilnius Events Mosaic

df3n6lg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df3n6lg

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj