Wyjątkowa atrakcja w górach - Tatrzańska Świątynia Lodowa
Niedaleko polskiej granicy, na słowackim Hrebienku, otwarto Tatrzańską Świątynię Lodową. Pod kopułą, w której powietrze schładzane jest specjalnymi wentylatorami, kryje się niesamowita świątynia zbudowana z 720 brył lodu o łącznej wadze 90 ton.
01.12.2016 | aktual.: 04.12.2016 16:58
Tatrzańska Świątynia Lodowa od 4 lat jest jedną z topowych atrakcji sezonu zimowego w Tatrach Wysokich. - W porównaniu z ubiegłym rokiem* lodowa budowla* jest bardziej okazała, a do jej powstania wykorzystano aż 90 ton lodu, czyli o 20 ton więcej niż przed rokiem. Już od początku listopada lód był zwożony na Hrebienok ciężarówkami, przy czym ostatnia z czterech dostaw wypadła na św. Marcina, czyli 11 listopada. Głównym budowniczym tego wyjątkowego dzieła, nawiązującego do spiskiego gotyku, jest rzeźbiarz Adam Bakoš, który już po raz drugi podjął się tego odpowiedzialnego zadania - mówi dyrektor wykonawcza Regionalnej Organizacji Turystycznej Region Tatry Wysokie, Andrea Žigová.
W trakcie budowy 15 rzeźbiarzy pracowało po 10-12 godzin dziennie w temperaturze około -7 st. C pod specjalną kopułą chroniącą lodowe dzieło przed kaprysami pogody. Dzięki schładzaniu powietrza utrzywała się tam stabilna ujemna temperatura. W ciągu prawie 3 tygodni artyści zbudowali gotycką świątynię z ołtarzem z figurą Madonny z błogosławiącym Dzieciątkiem i figurą Mistrza Pawła z Lewoczy, która znajduje się przy sklepieniu po prawej stronie od ołtarza. W świątyni są także inne interesujące figury nawiązujące do gotyku spiskiego, m.in.: św. Jakub, św. Barbara, św. Maria Magdalena i św. Antoni Pustelnik.
Zobacz też: Najpiękniejsze choinki na świecie
Oryginalne, majestatyczne dzieło z lodu dopełniają artystyczne witraże w gotyckich oknach, wykonane metodą fusingu, których autorem jest Achilleas Sdoukos. To artysta szklarz i projektant ze słowacko-greckimi korzeniami, który tworzy w szkle. Chętnie łączy je z metalami szlachetnymi, a także drewnem, kamieniem czy innymi materiałami. Nieskończonym źródłem inspiracji jest dla niego przyroda, mitologia antyczna i oczywiście otaczający świat. - Projekt Tatrzańskiej Świątyni Lodowej bardzo mnie zainteresował. Tworzenie tak monumentalnego dzieła ze szkła było dla mnie niezwykle inspirującym doświadczeniem. A jednocześnie to wielki zaszczyt uczestniczyć w tak pięknej idei, która zmaterializowała się w unikalnej lodowej architekturze. Moim zadaniem było połączenie motywu sakralnego, którym jest Bogurodzica, widoczna w centralnym oknie, z motywami Tatr, które symbolizują Krywań i szarotka, znajdujące się w bocznych oknach. Starałem się uchwycić sens tego majestatycznego ołtarza jako symbolu tego miejsca - wyjaśnia swój twórczy wkład w lodową budowlę Achilleas Sdoukos.
Minionej zimy w lodowym kościółku odbyło się pięć ślubów i jedne oficjalne zaręczyny (na temat liczby tych nieoficjalnych organizatorzy wolą nawet nie spekulować). *W ubiegłym sezonie Tatrzańską Świątynię Lodową odwiedziła rekordowa liczba 218 tysięcy turystów, a sam obiekt był dostępny przez aż 137 dni. *
Tatrzańska Świątynia Lodowa jest otwarta codziennie w godzinach od 9.00 do 16.30. W szczycie sezonu i podczas świąt Bożego Narodzenia godziny otwarcia zostaną przedłużone. Wstęp jest bezpłatny.
Wielki Plebiscyt na WP TURYSTYKA - wybierz NAJLEPSZY PRODUKT TURYSTYCZNY W POLSCE!