Wybierz najlepszy produkt turystyczny w Polsce! Zagłosuj na swój ulubiony
Wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną przygotowaliśmy plebiscyt, w którym wybieramy najatrakcyjniejszy, nowatorski i najbardziej przyjazny turystom produkt. Zagłosujcie na atrakcję, która waszym zdaniem daje gwarancję przeżycia wielu niezapomnianych doznań kulturalnych, rozrywkowych lub rekreacyjno-przygodowych. Każda osoba może oddać tylko jeden głos. Głosowanie trwa do 12 grudnia.
Polska jest piekna! Zachwyca nie tylko wyjątkowymi krajobrazami i znakomitymi zabytkami, ale także wydarzeniami oraz miejscami, które uprzyjemniają nam weekendy w mieście, uatrakcyjniają wypoczynek na wakacjach, zachęcają do aktywnego i kreatywnego spędzania czasu. Zadecyduj, który produkt turystyczny spośród 16 wytypowanych do konkursu najbardziej zasługuje na Certyfikat Internautów. Poznaj je, oglądając galerię (przejdź strzałkami do poszczególnych slajdów). Oddaj swój głos - kliknij w sondę poniżej.
Plebiscyt internautów towarzyszy konkursowi na Najlepszy produkt turystyczny, który od 15 lat wyłania najbardziej atrakcyjne pod tym względem przedsięwzięcia, przyznając im Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej. Certyfikat Najlepszego Produktu Turystycznego Polskiej Organizacji Turystycznej to nagroda dla wyjątkowych atrakcji turystycznych w Polsce. Nadawany jest on tylko nowatorskim i przyjaznym turystom miejscom, obiektom oraz imprezom, realizowanym na poziomie regionalnym i lokalnym. Nagrodą główną w konkursie dla produktów turystycznych są realizowanie przez Polską Organizację Turystyczną działania promocyjne w nadchodzącym roku. Zwycięzców poznamy 17 lutego 2017 r.
Poznaj tegorocznych nominowanych i zagłosuj w naszym PLEBISCYCIE.
Więcej informacji o rekomendowanych przez POT atrakcjach turystycznych na http://www.polska.travel/pl/certyfikowane/
Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.
Kupujesz głównie w internecie? Koniecznie zajrzyj na stronę eMAG.pl promocje.
Exploseum, Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie
To miejsce snuje fascynującą opowieść o mrocznej historii. Pierwotnie fabryka, w której budynkach powstała ekspozycja, przeznaczona była do zadań militarnych III Rzeszy, produkując m.in. trotyl, nitroglicerynę i proch bezdymny. Dziś jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych nie tylko w skali województwa kujawsko-pomorskiego, ale całego kraju! Działające w ramach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Exploseum to jedyne takie Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg. Kompleks siedmiu pofabrycznych, budynków, połączonych siecią wąskich tuneli i korytarzy, ma niepowtarzalną, surową atmosferę. Każdy, kto miał okazję znaleźć się w tym miejscu, potwierdzi, że to wyjazdowa pozycja obowiązkowa.
Zamek w Mosznej, opolskie
Słynący z 99 wież i 365 pomieszczeń Zamek w Mosznej przyciąga turystów z Polski i całego świata swą bajkową architekturą oraz rozległym parkiem z kilkusetletnimi dębami i lipami. Po wielu zawirowaniach historycznych dziś tętni życiem: nie tylko bywa planem filmowym, ale także na co dzień odbywa się w nim wiele imprez kulturalnych i rozrywkowych. Organizowane są tu m.in.: wyjątkowe lekcje historii (zwiedzanie z przewodnikiem, szkoła magii i czarodziejstwa, dotyk historii), zielone szkoły (Bajkowa Akademia oraz Akademia Pana Hrabiego), magiczne kolonie (turnusy letnie i zimowiska). Zajęcia dydaktyczne wykorzystują zalety miejsca: historii, tajemniczego parku, stadniny koni, zapewniając niebagatelną formę wypoczynku.
Farma Iluzji, mazowieckie
Prawdopodobnie jedyna na świecie podniesiona na balonach Latająca Chata Tajemnic, Tunel Zapomnienia, Zakręcony domek, Muzeum Iluzji, Rezerwat Dzikich Smoków. Te i wiele innych, różnorodnych atrakcji czeka na dzieci i dorosłych na Farmie Iluzji we wsi Mościska, koło Woli Życkiej. To jedyny w Europie park rozrywki, którego tematem przewodnim są wszelkiego rodzaju iluzje. Rozciągający się na 5 ha pięknego terenu, zlokalizowanego w środku lasu, latem Park Edukacji i Rozrywki to miejsce do nauki, zabawy, wypoczynku i swobodnego piknikowania. Zimą zamienia się w przybytek św. Mikołaja. Z całym jego inwentarzem.
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, świętokrzyskie
Green Velo jest nietypowym zaproszeniem do zachwycenia się Polską. To najbardziej spektakularny projekt rowerowy, jaki do tej pory zrealizowano w Polsce. Ponad 2 tys. km specjalnie wytyczonej trasy (główna 1887,5 km, trasy łącznikowe i boczne: łącznie 192 km), którą od początku do końca przygotowano po to, aby dawała radość podróżowania i poznawania. Najdłuższy, spójnie oznakowany szlak rowerowy w kraju wiedzie przez pięć województw wschodniej Polski (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie). Przygodę na szlaku można rozpocząć w dowolnym punkcie, jechać z północy na południe albo odwrotnie. Na trasie na podróżujących czeka profesjonalna infrastruktura – Miejsca Obsługi Rowerzystów oraz certyfikowane Miejsca Przyjazne Rowerzystom: obiekty noclegowe, gastronomiczne i usługowe.
Jezioro Jeziorak, warmińsko-mazurskie
To właśnie nad Jeziorem Jeziorak rozgrywa się akcja "Nowych przygód Pana Samochodzika", gdzie stworzony przez Zbigniewa Nienackiego bohater szuka skarbów zrabowanych podczas II wojny światowej. Najdłuższe naturalne jezioro w Polsce jest trzecim największym na Pojezierzu Iławskim i trzecim (po Śniardwach i Mamrach) w „Krainie Tysiąca Jezior”. Znajduje się na nim aż 16 wysp, w tym największa śródlądowa w Europie – Wielka Żuława. Można na niej podziwiać pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu. Jeziorak to raj dla miłośników sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, windsurfing, kitesurfing czy kajakarstwo oraz sprzyjające miejsce dla fanów nurkowania. Zbiornik ma bogatą linię brzegową, otoczony jest pięknymi lasami. Porastające brzeg akwenu drzewa wraz z okolicznymi jeziorami tworzą Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego. Jeziorak stanowi część szlaku Kanału Elbląskiego, unikalnego w skali światowej, a na jego zachodnim brzegu, w odległości 20 kilometrów od Iławy, leży słynąca ze swych turystycznych atrakcji wieś Siemiany. Nic, tylko się zachwycać.
Małopolska Wieś w Siodle, małopolskie
Nauka i doskonalenie jazdy konnej. Hipoterapia. Powożenie. Rajdy jedno- i wielodniowe. Hotele dla koni. Małopolska Wieś w Siodle to oferty 15 gospodarstw produktowych, stajni i stadnin koni, specjalizujących się w jednolitym profilu, oferujących zarówno pobyty weekendowe, jak i kilkudniowe. Każde z gospodarstw ma nieco inną ofertę, dostosowaną do umiejętności i oczekiwań gości. Organizowane są również: kuligi, przejazdy bryczkami, zawody jeździeckie. Właściciele gospodarstw posiadają niezbędne uprawnienia oraz infrastrukturę do jazdy konnej, co gwarantuje bezpieczny i komfortowy wypoczynek. Kto raz spróbuje, będzie chciał więcej i więcej!
Noc Kultury, Lublin, lubelskie
Zdecydowanie jedna z najwspanialszych nocy w roku. Lublin zmienia się w jej trakcie nie do poznania: ulice zaskakują niecodziennymi szyldami, sztuka wciska się w każdy zakamarek miasta, znane miejsca zyskują zupełnie nowe aranżacje. Czerwcowa Noc Kultury to kilkaset wydarzeń, odbywających się w kilkudziesięciu lokalizacjach, które przyciągają kilkutysięczną publiczność. Odbywający się od 2007 roku festiwal, który jest wynikiem działań lokalnych środowisk kultury, sztuki, animacji i edukacji kulturalnej, na stałe wpisał sie w kulturalną mapę miasta i jest jednym z najjaśniejszych na niej punktów.
Piknik Szybowcowy "Leszno. Rozwiń Skrzydła!", wielkopolskie
Piknik Szybowcowy w Lesznie to wspaniała propozycja nie tylko dla wielbicieli awiacji. Kto choć raz spróbował, ten nie ma co do tego wątpliwości.Wyjątkowe lotnicze święto obchodziło w tym roku swoje dziesięciolecie. To własnie podczas Pikników Szybowcowych po raz pierwszy w Polsce można było podziwiać akrobacje zespołów Royal Jordanian Falcons, Red Devils, Twister Aerobatics i wielu innych. Tu też od 2013 roku odbywają się nocne pokazy, które zapewniają niezapomniane wrażenia. Program imprezy obejmuje ponadto prezentację wielu sportów lotniczych, jak szybowce, balony, skoki spadochronowe, samoloty turystyczne. A także akrobacje, wystawy, konkursy, występy gwiazd.
Piknik Szybowcowy promuje produkt turystyczny „Pod Niebem Leszna”, który wykorzystuje potencjał lotniska w Lesznie, miejsca unikalnego na skalę międzynarodową. Tutejsze, największe w Europie lotnisko trawiaste, to jedno z najdogodniejszych dla szybownictwa miejsc na świecie. Samo zaś Leszno jest jedynym miastem, w którym czterokrotnie odbywały się Szybowcowe Mistrzostwa Świata.
Planetarium EC1, Łódź, łódzkie
O najnowocześniejszym planetarium cyfrowym w Europie Środkowo-Wschodniej mówi się, że można tu odbyć podróż do granic wyobraźni. Łódzkie planetarium, które powstało w zrewitalizowanym budynku dawnej elektrociepłowni EC1 Wschód, rozpoczęło działalność 8 stycznia br. i bardzo szybko zdobyło popularność. W ciągu niespełna 8 miesięcy działania odwiedziło je ponad 100 tys. widzów. We wrześniu zaś wygrało plebiscyt „7 nowych cudów Polski” (edycja 2016), zorganizowany przez miesięcznik National Geographic Traveler.
Pod charakterystyczną kopułą Planetarium EC1 mieści się ekran sferyczny o średnicy 14 m z nowoczesnym systemem projekcyjnym 8K i nagłośnieniem zapewniającym dźwięk najwyższej jakości. 32 miliony pikseli nad głową robią wrażenie! A pokazy, podczas których można odbyć podróże na księżyce Jowisza czy pierścienie Saturna, bardziej przypominają imponujące spektakle multimedialne z żywiołowymi reakcjami publiczności, niz zwykłe projekcje filmowe.
Pojezierze Dąbrowskie, śląskie
Jeśli Śląskie nie kojarzy się wam z bujną roślinnością i błękitem jezior, to znaczy, że... jeszcze nie byliście na Pojezierzu Dąbrowskim. To niezwykłe miejsce powstało dzięki działalności zagłębiowskich i śląskich kopalń węgla kamiennego. A precyzyjniej mówiąc – po zalaniu wyrobisk piasku podsadzkowego. W ten sposób śląskie zyskało cztery zbiorniki wodne i wyjątkowy kompleks przyrodniczo-turystyczny. Ponieważ woda w pierwszym akwenie pochodziła w dużej części z płynącej tutaj rzeczki – Pogorii, wszystkie zbiorniki otrzymały jej nazwę. Najstarsze z jezior, Pogoria I (powierzchnia około 73 ha), powstało już w 1943 roku. Od lat jest jednym z ulubionych miejsc letniego wypoczynku mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego i Górnego Śląska oraz rajem dla żeglarzy i kajakarzy (trenował tutaj wielokrotny mistrz świata Waldemar Marszałek). To właśnie Pogoria I, z rozbudowaną bazą noclegową, jest najlepszym pomysłem dla fanów dłuższego wypoczynku nad jeziorem. Dla amatorów dzikiej przyrody i wędkarstwa lepszym rozwiazaniem będzie Pogoria II. Pasjonaci żeglarstwa oraz windsurfingu powinni wybrać Pogorię III. Pogoria IV natomiast oferuje kilometry tras rowerowych i rolkowych.
Rejsy statkami Zefir i Laguna po Odrze, lubuskie
Zarażanie miłością do wodniactwa jest jednym z głównych założeń tego projektu. A także łączenie przyjemnego z pożytecznym. Stowarzyszenie Odra dla Turystów, obok działalności stricte komercyjnej, działa bowiem również na rzecz rozwoju i propagowania turystyki wodnej, w szerokim tego słowa znaczeniu. Oprócz standardowej oferty rejsów biletowanych, oferuje także specjalne, spersonalizowane rejsy dla grup szkolnych i przedszkolnych. Mają one na celu edukowanie młodych adeptów wodniactwa poprzez zabawę i różnorodne atrakcje. Dzięki takiej możliwości poznawania Odry, dzieci od najmłodszych lat mają okazję polubić tę formę turystyki. Jednocześnie zapoznają się z rzeką, jej historią, przyrodą, przepisami, uczą się także zachowań proekologicznych. Maluchy wchłaniają wiedzę niczym gąbka, a jednocześnie świetnie się bawią. Nie mozna było tego wymyślic lepiej.
III Rzeźnicki Festiwal Biegowy, podkarpackie
Wielkie emocje i wielkie finisze - nie brakuje ich podczas Rzeźnickiego Festiwalu Biegowego. Tak naprawdę jednak nie o wygrane i przegrane w imprezie chodzi, ale przede we wszystkim o możliwość doświadczenia piękna Bieszczad i zwycięstwo nad własnymi słabościami. Festiwal, na który składają się: Bieg Rzeźnika Ultra, Bieg Rzeźnika na Raty, Bieg Rzeźnika oraz Rzeźniczek (w 2017 dodatkowo w programie znajdą się jeszcze dwa biegi: Podwójny Maraton Rzeźnicki oraz Bieg 3xHon), jest jedną z największych imprez sportowo-turystycznych w województwie podkarpackim. Impreza powstała wokół Biegu Rzeźnika, który w bieżącym roku odbył się już po raz trzynasty, i uchodzi za najbardziej kultową imprezę turystyczno-biegową w Polsce. W 2015 Rzeźnicki Festiwal Biegowy został uznany za najlepszy festiwal biegów górskich w Polsce i nie jest to zaskoczenie. Nie ma drugiego wydarzenia w Polsce, które w tak znakomity sposób zamienia ekstremalny wysiłek w prawdziwą przyjemność.
Strefa MTB Sudety, dolnośląskie
Jeśli jesteś fanem lub fanką kolarstwa górskiego, to z pewnością Strefę MTB Sudety znasz doskonale. Jeśli nie znasz, to znaczy, że musisz jak najszybciej nadrobić zaległości! To jedyny taki w kraju i najszybciej rozwijający się system górskich tras rowerowych w Polsce. Budowany od 2013 roku, wciąż rośnie, wciąż nabiera na atrakcyjności i wiąż przyciaga nowych amatorów sktywnego spędzania czasu. Rozwiązania wprowadzane w Strefie MTB Sudety znane są z najlepszych światowych regionów rowerowych: na początek warto wymienić choćby zróżnicowane trasy (w tym single) i dobrze pomyślaną, przyjazną rowerzystom infrastrukturę. Ci, którzy lubią rywalizować, mogą spróbować swoich sił w serii wyścigów o Puchar Strefy MTB Sudety. Zdecydowanie nie ma lepszego miejsca dla tych, którzy lubią podziwiać piękno świata na dwóch kółkach.
WOSiR Szelment, podlaskie
Około 15 km od Suwałk, nad przepiękną kotliną polodowcową, w której pięknie migoce tafla jeziora Szelment, wznosi się Góra Jesionowa. To właśnie u jej podnóża umiejscowił się wyjątkowy ośrodek turystyczny - jedyny w Polsce, gdzie zimą można, szusować na nartach i snowboardzie, a latem zaszaleć na nartach wodnych i wakeboardzie. WOSiR Szelment położony jest w urodziwym zakątku północnej Suwalszczyzny, której specyficzny klimat sprawia, że sezon narciarski trwa może trwać tu ponad 100 dni (rekord to 126 dni). Znakomite połączenie drogowe dla turystów zmotoryzowanych i rowerzystów - trasa Green Velo, przy której zlokalizowano w obiekcie tzw. MOR, czyli miejsce obsługi rowerzystów to dodatkowy plus tego ośrodka. Zróżnicowana oferta usług, zarówno zimą jak i latem, sprawia, że korzystającymi z nich mogą być osoby praktycznie w każdym wieku, niezależnie od płci i kondycji sportowej.
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, zachodniopomorskie
Wyniosła renesansowa sylwetka z zielonymi hełmami wież sprawia, że obok Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie trudno przejść obojętnie. XIV-wieczna książęca krypta z sarkofagami; Taras Książęcy, czyli największy w mieście punkt widokowy i koncertowy; Cela Czarownic z holograficzną projekcją o Sydonii von Borck, narzędziami tortur oraz tematycznymi grafikami - to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na turystów w dawnej siedzibie książąt z pomorskiej dynastii Gryfitów. Dodatkowo instytucja może się pochwalić bogatym programem kulturalnym: koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy, projekcje filmowe, konferencje oraz spotkania są tu na porządku dziennym. A oferta jest tak bogata, że naprawdę kazdy znajdzie coś interesującego dla siebie.
Żuławska Kolej Dojazdowa, pomorskie
Lokomotywa mknie przez porośnięte rzepakiem pola i pachnące, sosowe lasy. W oddali wiatraki mielą powietrze, a my - w lekko kołyszących się na boki wagonikach - przemierzamy żuławskie równiny. Brzmi fantastycznie, prawda? I tak jest. Ale trasa między Nowym Dworem Gdańskim a Stegną, którą pokonuje wąskotorowa, zabytkowa Żuławska Kolej Dojazdowa to nie tylko pożywka dla oczu. To także wspaniały sposób na ominięcie korków, które - jak wiadomo - latem na najbardziej atrakcyjnych kierunkach potrafią napsuć krwi. Zbudowana w latach 1901-1906 kolej pozwala w bardzo przyjemny i tani sposób przemierzać Żuławy i Mierzeję Wiślaną. A oprócz tego, że jest atrakcja turystyczną samą w sobie, pozwala również poznawać kolejne skarby. Ujście Wisły, Jantar, Stegna, Sztutowo - to perełki na jej trasie.