Trwa ładowanie...
d4ezwix
11-04-2008 12:41

Wyprawa po wyspach Szkocji

Do Szkocji należy aż 787 wysp. Każda z nich ma swój własny, niepowtarzalny charakter, a rytm życia wyznaczają na nich przypływające i odpływające promy. Turyści mogą odkrywać wyspy na wiele różnych sposobów.

d4ezwix
d4ezwix
(fot. VisitBritain)
Źródło: (fot. VisitBritain)

Do Szkocji należy aż 787 wysp. Każda z nich ma swój własny, niepowtarzalny charakter, a rytm życia wyznaczają na nich przypływające i odpływające promy. Turyści mogą odkrywać wyspy na wiele różnych sposobów. Doskonale zorganizowana sieć połączeń promowych ułatwia podróżowanie. Zwiedzanie archipelagów Szkocji, warto zacząć od wyspy Arran, a następnie odwiedzić Islay, Seil oraz Mull. Z wyspy na wyspę? Dlaczego nie!

Arran - góry i palmy

Promy na wyspę Arran, leżącą około 60 km na zachód od Glasgow, wypływają z Ardrossan. Już ze statku rozpościera się wspaniały widok na jej górzysty zarys. Po przyjeździe warto zacząć od zwiedzenia zamku Brodick (Brodick Castle), a następnie wybrać się nadbrzeżną drogą na południowy brzeg wyspy. Objechanie Arran zajmuje dwie godziny samochodem albo sześć rowerem (informacje o wypożyczalniach dostępne w biurze informacji turystycznej na Arran).

d4ezwix

Na wyspie znajduje się wiele pięknych, kamiennych nabrzeży z piaszczystymi plażami pełnymi skorup małż. Nie ma wydm, okolice porastają jedynie wysokie trawy. Uwagę zwracają kolorowe, ukwiecone wioski z białymi domkami pokrytymi czerwoną dachówką, a na podwórkach oprócz drzew owocowych - palmy! Ciepłe wiatry wiejące od Morza Północnego tworzą dla nich przyjazny mikroklimat.

Na wyspie znajdziemy również kilka znakomicie przygotowanych pól golfowych, najsłynniejsze z nich położone jest w okolicach miejscowości Sannox. W weekendy zjeżdża tu wielu miłośników tego sportu. Oczywiście rozgrywają partie w tradycyjnych kiItach.

Na zachodnim wybrzeżu wyspy koniecznie trzeba odwiedzić miejscowość Machrie Moor. Znajdują się tu pogańskie kamienne kręgi - podobne (choć o wiele mniejsze) do słynnych kręgów sprzed 4 tys. lat z Calanais na wyspie Lewis w północno - zachodniej Szkocji.

(fot. VisitBritain)
Źródło: (fot. VisitBritain)

W środkowej części Arran ciągną się góry Beinn Tarsuinn. To kamieniste, monumentalne pasmo ze szczytami dochodzącymi do tysiąca metrów bardzo przypomina ulubione przez piechurów góry Glen Coe w północnej Szkocji. Po jego zachodniej stronie leżą dwa jeziora - Loch Tanna i Loch Lorsa, gdzie turyści liczą na sfotografowanie choćby miniaturowego potwora podobnego do tego z Loch Ness.

d4ezwix

Na północnym brzegu popularnością wśród odwiedzających cieszą się wspaniałe ruiny zamku Lochranza (Lochranza Castle). Ta malowniczo usytuowana na brzegu jeziora forteca została zbudowana około 1261 roku przez MacSweenów. W roku 1306 zatrzymał się w niej król Robert Bruce powracający z Irlandii, a w 1371 jego syn, król Szkocji Robert II przejął zamek na własność. Niedaleko warowni można skosztować wyśmienitej whisky w lokalnej gorzelni The Isle of Arran Disttillery, a następnie z wioski Lochranza można popłynąć na półwysep Kintyre do Claonaig. Z pobliskiego Kennacraig odpływają promy na wyspę Islay.

Islay - szklaneczka whisky i kilty

Islay słynie z gorzelni whisky słodowej: Ardbeg, Lagavulin i Laphroaig oraz Kildalton Cross - pięknie rzeźbionego krzyża z VIII w. Koniecznie trzeba tutaj odwiedzić zakłady włókiennicze Islay Woollen Mill, w których wyprodukowano i zaprojektowano kilt dla Mela Gibsona grającego Williama Wallace\'s w filmie \"Braveheart\" oraz garnitur dla Toma Hanksa, odtwórcy tytułowej roli w \"Forrest Gump\". Można również zwiedzić wyspę Seil, na którą prowadzi malowniczy, jednołukowy, kamienny most Clachan (Clachan Bridge), zwanym też \"mostem nad Atlantykiem\". Z Oban, ważnego miasta portowego na zachodnim wybrzeżu Szkocji, odpływają promy na wyspę Mull.

Mull - zamki i jeziora

Również tutaj czeka na turystów wiele atrakcji, między innymi Torosay Castle, wiktoriańska rezydencja w imponującym, tzw. szkockim stylu baronowskim. Sielankowy krajobraz pastwisk koło Dervaig na północy i Salen na wschodnim wybrzeżu wprowadzą w przyjemny nastrój. Zachodnie wybrzeże, z kilkoma zatokami, charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem. W pobliżu Calgary rozpościerają się piaszczyste plaże, a w okolicach jeziora Loch na Keal wznoszą się urwiste klify. Na Mull warto też zwiedzić siedzibę wodzów klanu Macleanów oraz zamek Duart (Duart Castle) z widokiem na cieśninę Mull (Sound of Mull). Droga ciągnąca się wzdłuż poszarpanego zachodniego wybrzeża prowadzi koło jezior Loch Scridain i Loch na Keal. Półwysep Ardnamurchan zakończony przylądkiem Ardnamurchan Point, jest najdalej położoną na zachód częścią Wielkiej Brytanii. Rozciągają się stąd wspaniałe widoki na Coll oraz na tak zwane \"Małe Wyspy (Small Isles)\".

Dodatkowe informacje
Więcej informacji można znaleźć na:
www.visitbritain.pl oraz
www.visitscotland.com.

d4ezwix
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ezwix

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj