Pałac w Pszczynie. Śląski Wersal
Pałac w Pszczynie jest jedną z niewielu europejskich rezydencji, która przetrwała wojnę w nienaruszonym stanie. Ten nazywany "śląskim Wersalem" obiekt jest jednym z najcenniejszych w naszym kraju. Sprawdźcie, jak wygląda wewnątrz ten wspaniały buduar!
18.03.2016 | aktual.: 20.10.2019 14:30
Pszczyna, malowniczo położona wśród lasów i łąk, może poszczycić się jednym z najbardziej wyjątkowych zabytków Europy. Mowa o książęcym zamku, który jako jedna z niewielu europejskich rezydencji przetrwał wojnę w nienaruszonym stanie. Ten nazywany "śląskim Wersalem" obiekt jest jednym z najcenniejszych w naszym kraju. Sprawdźcie, jak wygląda wewnątrz ten wspaniały buduar!
Początki zamku sięgają pierwszej połowy XV wieku, kiedy Helena, bratanica króla polskiego Władysława Jagiełły, wzniosła budowlę w stylu gotyckim. Zamek, a wraz z nim dobra pszczyńskie, często zmieniały swych właścicieli. W 1734 r., za panowania Erdmanna Promnitza, w związku ze zmianą gustów epoki, rozpoczęła się przebudowa zamku w stylu barokowym. W wyniku szeroko zakrojonych prac budowlanych powstał monumentalny dwupiętrowy zamek barokowy.
Z *Hansem Heinrichem XI *(1833-1907) wiąże się obecny kształt zamku. Za jego czasów, w latach 1870-1876, dokonano ostatniej przebudowy rezydencji. Elewacje otrzymały kostium architektury francuskiej XVII w., a wątek rodowy, w postaci herbów i monogramów książęcych, przewijał się przez wszystkie wnętrza. Warto wspomnieć, że w owym czasie Pszczynę odwiedzali królowie pruscy, niemieccy cesarze oraz ich królewscy goście z całej Europy. Zamek przez wiele lat z powodzeniem spełniał wymagania jego właścicieli, którzy podejmowali w swej rezydencji najwybitniejszych przedstawicieli arystokracji ówczesnej Europy.
Ważną postacią w historii "śląskiego Wersalu" była Angielka Mary Theresa Olivia Cornwallis-West, księżna von Pless, nazywana Daisy. Była to postać niezwykle charyzmatyczna i barwna. Więcej informacji o słynnej damie znajdziesz w materiale wideo.
wg