Trwa ładowanie...

Zmiany dotkną turystów. Będą musieli zapłacić za wstęp

Władze japońskiej prefektury Yamanashi poinformowały o wprowadzeniu dodatkowej opłaty dla turystów. Osoby, chcące wejść na górę Fudżi, będą musiały zakupić bilet wstępu.

Tłum turystów na szlaku na szczyt góry FudżiTłum turystów na szlaku na szczyt góry FudżiŹródło: Assosiated Press, East News, fot: Shuntaro Murase
doip8v1
doip8v1

Fudżi, nazywana świętą górą, to czynny wulkan i zarazem najwyższy szczyt Japonii. Znajduje się ok. 100 km na południowy zachód od Tokio i wznosi się na wysokość 3776 m n.p.m. W czerwcu 2013 r. góra została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako obiekt dziedzictwa kulturowego - świętego miejsca i źródła artystycznej inspiracji.

Wejście na Fudżi płatne

O szczycie Fudżi zrobiło się głośno, za sprawą zmian, wprowadzanych przez rządzących. Władze prefektury Yamanashi oświadczyły w czwartek 1 lutego br., że turyści chcący wejść na górę muszą liczyć się z opłatami w wysokości 2 tys. jenów (ok. 54 zł). Wprowadzenie opłat ma na celu ochronę tego miejsca przed nadmierną turystyką.

- Utrzymanie liczby osób zdobywających szczyt w ryzach jest pilnym zadaniem, ponieważ obserwujemy tam nadmiar ludzi - powiedział na konferencji prasowej Kotaro Nagasaki, gubernator prefektury Yamanashi. Ponadto zapowiedział, że pieniądze zostaną przeznaczone na zapewnienie bezpieczeństwa turystom. Poinformował także zbudowanie schronienia na wypadek erupcji wulkanu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bilety lotnicze kosztują krocie. Na miejscu jak w raju

doip8v1

Władze prefektury przedstawią projekt rozporządzenia w sprawie opłat lokalnemu zgromadzeniu legislacyjnemu w tym miesiącu. Zakłada on ustawienie bramki na najpopularniejszym szlaku Yoshida, przy piątej stacji na wysokości 2300 m, do której można dojechać autobusem lub taksówką. Póki co nie podjęto decyzji od kiedy dokładnie turyści będą musieli płacić za wejście, choć zakłada się, że nastąpi to z początkiem lipca. Wiadomo jednak, że opłaty będą pobierane niezależnie od dobrowolnych wpłat w wysokości tysiąca jenów (ok. 27 zł), wpłacanych na rzecz ochrony przyrody.

Więcej zmian w Japonii

Już ponad 10 lat temu, kiedy góra została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Międzynarodowa Rada ds. Zabytków i Miejsc (ICOMOS) zwróciła się do urzędników górskich o wprowadzenie limitu liczby turystów.

Teraz podjęto decyzję w tej sprawie. Od początku tegorocznego sezonu, czyli 1 lipca br., liczba turystów zostanie ograniczona do 4 tys. dziennie.

Góra Fudżi wiosną Adobe Stock
Góra Fudżi wiosnąŹródło: Adobe Stock
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
doip8v1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doip8v1