Akropol
Akropol majestatycznie góruje nad Atenami. Ze wzgórza rozciąga się panorama całego miasta, a nocą najsłynniejszy zabytek stolicy Grecji jest pięknie podświetlony. Wejście na Akropol jest dość strome, pełne krętych ścieżek, a aby uniknąć największych kolejek, najlepiej udać się od razu do tylnego wejścia.
Akropol – czym jest najsłynniejsze wzgórze Aten
Na Akropolu (z greckiego akropolis – górne miasto), najbardziej znanym wzgórzu świata, otoczonym soczyście zieloną roślinnością, w czasach starożytnych wzniesiono cytadelę. Miejsce stało się święte, ale pierwotne zabudowania nie przetrwały. Ruiny odbudowanych czczonych świątyń przetrwały natomiast do dziś. Na wzgórzu znajdują się Partenon, Apteros, Propyleje, Erechtejon, sanktuarium Artemidy Brauronia, Pinakoteka.
Przed wyprawą na Akropol należy sprawdzić trasę na wzgórze – może okazać się zbyć trudna i męcząca dla osób niepełnosprawnych lub z małymi dziećmi, zwłaszcza latem. Nie można się natomiast zniechęcać ustawionymi rusztowaniami czy trwającymi pracami konserwacyjnymi, które nie uniemożliwiają zwiedzania Akropolu. Archeologowie od 1834 roku wciąż odnajdują na terenie Akropolu przedmioty kultury antycznej, które są następnie przenoszone do pobliskiego Muzeum Akropolu.
Akropol – godziny otwarcia
Na Akropol można wejść codziennie od 8 do 15. Ostatnie wejścia planowane są zazwyczaj maksymalnie na okolice godziny 14.30, ale lepiej nie zwlekać do ostatniej chwili, bo ze względu na długa kolejkę turystów można nie wejść na Akropol w wybranym dniu. Wzgórze jest nieczynne dla zwiedzających w najważniejsze święta w Grecji: 1.01, 25.03, 1.05, 25.12, 26.12 oraz w trakcie Wielkanocy.
Akropol najlepiej zwiedzać poza weekendami, z samego rana, kiedy jest najchłodniej (w upały słońce grzeje tam bardzo silnie) i nie dotarły tam jeszcze zorganizowane wycieczki autokarowe. Na wyprawę po całym wzgórzu rezerwuje się co najmniej trzy godziny. Obowiązkowo trzeba również odbyć spacer po promenadzie dookoła Akropolu.
Akropol – cennik biletów
Normalny bilet na Akropol kosztuje 20 euro, ulgowy to połowa tej ceny. Warto wykupić karnet, upoważniający do zwiedzania siedmiu najważniejszych zabytków Aten: Akropolu, ateńskiej Agory z muzeum, rzymskiej Agory, biblioteki Hadriana, Karamejkosu z Muzeum Archeologicznym, Świątyni Zeusa Olimpijskiego oraz południowych i północnych zbocz Akropolu. Jednorazowa opłata wynosi 30 euro (karnet ulgowy dla osób powyżej 65. roku życia kosztuje 15 euro), a łączony bilet wstępu ważny jest przez 5 dni. Przy wejściu do danej atrakcji odrywany jest odpowiedni kawałek papierowego karnetu. Co ciekawe, po okazaniu ważnej legitymacji studenci z krajów Unii Europejskiej wchodzą na Akropol za darmo, podobnie jak dzieci i młodzież do 18. roku życia (tylko z ważnym dokumentem ze zdjęciem).
Loty do Aten można znaleźć juz za niewiele ponad 200 zł od osoby w obie strony. Transfer z lotniska do centrum miasta autobusem to wydatek rzędu kilku euro (bilet normalny kosztuje 3,20).
Czas lotu / jazdy samochodem | lot: 3 h (bezpośredni)/ jazda samochodem: 24 h |
Strefa czasowa | UTC±02:00 |
Waluta | Euro (1 Euro = 4,27 zł) |
Godziny otwarcia | 8-15 |
Ceny biletów | - 20 euro bilet normalny, |
Orientacyjna odległość | 1600 km |
Komentarze