Trwa ładowanie...
d4j9h30

Ateny

Największe atrakcje
Położenie:

Południowo-wschodnia część Grecji nad Morzem Egejskim

Strefa czasowa:

UTC±02:00

Waluta:

Euro (1 Euro = 4,27)

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Ateny są oddalone od Warszawy jedynie trzygodzinnym lotem. W stolicy Grecji usytuowane są liczne zabytki kultury antycznej, położone bardzo blisko siebie. Nie warto kupować czasowych przejazdówek komunikacji miejskiej – wszystko da się obejść na piechotę.

Ateny – pogoda i temperatury – kiedy lecieć do Aten

Ateny mają klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski, latem jest więc tam bardzo sucho i upalnie. Zimą temperatury nie spadają poniżej 10° Celsjusza. Dobrym czasem na wakacje w Atenach jest wiosna lub jesień – tłumy są wówczas znacznie mniejsze, a temperatury powietrza i morza umiarkowane (powyżej 20° Celsjusza).

Oszczędni powinni zapamiętać, że zazwyczaj w pierwszą niedzielę miesiąca (zwłaszcza po sezonie letnim) wstęp do prawie wszystkich ateńskich muzeów jest darmowy. Warto wówczas polecieć do Aten.

Ateny – plaże i kąpieliska

Na terenie miasta znajduje się kilka prywatnych plaż, na które wstęp kosztuje kilka euro. Poza tym najpiękniejsze miejsca godne polecenia to m.in. Lagonisi, Glyfada, Varkiza, Schinias, Loutsa, Cape Sounion. Ponadto koniecznie należy odwiedzić Zatokę Mikrolimano lub Marinę Zea z restauracjami z pysznymi i świeżymi rybami i owocami morza.

Ateny – zabytki i atrakcje – co warto zobaczyć w Atenach

Warto wiedzieć, że wykopaliska w Atenach, które należą do zabytków państwowych, są czynne zazwyczaj od 8 do 15. Przed wyjazdem należy także sprawdzić, czy nie planuje się strajku – wówczas większość atrakcji turystycznych jest po prostu zamknięta. Utrudniony może byc także transfer z lotniska. Będąc w Atenach, trzeba zobaczyć takie miejsca, jak:

  • Akropol z Partenonem, w cenie biletu za 20 euro (zimą za 10) otrzymuje się ponadto możliwość zwiedzenia 6 dodatkowych atrakcji, m.in. amfiteatru Dionizosa, greckiej Agory czy ruin świątyni Zeusa. Bilet na sam Akropol kosztuje 12 euro.
  • Narodowe Muzeum Archeologiczne z ogromną ilością starożytnych rzeźb, malowideł, naczyń, sztućców (7 euro).
  • Nowe Muzeum Akropolu – zbiór historycznych artefaktów z terenu wzgórz zamkniętych z modernistycznej bryle (5 euro).
  • Wzgórza Filopapus i, najwyższe, Likavitos, z których rozciąga się niezapomniany widok na Ateny – można się tam wybrać na spacer lub przejażdżkę płatną kolejką.
  • Malownicza dzielnica Plaka.
  • Port w Pireusie.
  • Ogrody Narodowe i Park Zappeionu.

Ateny – lokalne potrawy

Świeże warzywa i owoce najlepiej kupować na ulicznych straganach, np. przy placu Monastiriaki. Czego należy spróbować w Atenach?

Ateny
Przykładowe ceny

- kawa: od 4 zł;
- kanapki i drożdżówki sprzedawane na ulicy: 4-8 zł;
- kebab w picie: 10 zł;
- hamburger: od 9 zł;
- danie główne w restauracji: od 35 zł;
- greckie wino w plastikowej butelce: ok. 6,5 zł;
- bilet na autobus: ok. 5 zł;
- bilet komunikacji miejskiej na 5 dni: ok. 42 zł;
- bilet na metro z lotniska: 34 zł.

Komunikacja

Porty lotnicze Ateny (ATH), bus, na miejscu można poruszać się taksówkami, autobusami, metrem

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

1600 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j9h30
d4j9h30
d4j9h30