Miasta10 powodów, dla których warto odwiedzić Litwę

10 powodów, dla których warto odwiedzić Litwę

Poznaj kraj, który leży w geograficznym centrum Europy, obmywany wodami Morza Bałtyckiego, pokryty gęstymi lasami, lśniący wodami rzek i jezior, który szanuje tradycje, szczyci się językiem litewskim, pielęgnuje obiekty dziedzictwa kulturalnego UNESCO i jest szeroko otwarty na nowości. Przyjedź i przekonaj się sam!

10 powodów, dla których warto odwiedzić Litwę

1 / 11

10 powodów, dla których warto odwiedzić Litwę

Obraz
© www.travel.lt

Poznaj kraj, który leży w geograficznym centrum Europy, obmywany wodami Morza Bałtyckiego, pokryty gęstymi lasami, lśniący wodami rzek i jezior, który szanuje tradycje, szczyci się językiem litewskim, pielęgnuje obiekty dziedzictwa kulturalnego UNESCO i jest szeroko otwarty na nowości. Przyjedź i przekonaj się sam!

2 / 11

Niebo w gębie i dobra rozrywka

Obraz
© www.travel.lt

Do najpopularniejszych tradycyjnych potraw litewskich należy ciemny chleb, twarożek, chłodnik, cepeliny (didžkukuliai), kiszka ziemniaczana (vėdarai), a ze słodyczy – chrust (žagarėliai) oraz sękacz (šakotis). W upalne dni chłodnik można zjeść niemal we wszystkich barach, kawiarniach i restauracjach.
Cepeliny to kluski z tartych ziemniaków nadziewane, najczęściej, mięsem, twarogiem albo marchewką. Do tej potrawy świetnie pasuje zimne piwo – możesz wybrać spośród piw warzonych według ponad 200 receptur.
Na Litwie jest nie tylko wiele barów z tradycyjnymi litewskimi potrawami, ale i restauracje serwujące dania wielu kuchni z całego świata. Możesz posmakować kuchni włoskiej, francuskiej, węgierskiej, greckiej, rosyjskiej, chińskiej, japońskiej, hinduskiej, tajlandzkiej, latynoskiej i innych oraz miło spędzić czas.
Wilno i inne miasta na Litwie oferują szeroki wachlarz współczesnych rozrywek: nowoczesne centra handlowe, markowe sklepy, salony piękności, kluby nocne… Ciesz się rozrywką na najwyższym poziomie.

3 / 11

Wileńska starówka

Obraz
© www.travel.lt

Jest jedną z największych i najpiękniejszych starówek w Europie Środkowo-Wschodniej. Zajmuje obszar ok. 360 ha (ponad 1 500 budynków). Jest także położoną najdalej na północ stolicą europejską, która przyswoiła style architektoniczne zachodniej i południowej Europy. Króluje tu architektoniczna różnorodność. Kościoły i pałace Wilna ukazują piękno włoskiego renesansu i baroku, a także rosyjskiego stylu bizantyńskiego. Można tu zobaczyć zabytki architektury żydowskiej, a nawet pozostałości budowli z czasów przedchrześcijańskich.

4 / 11

Niezapomniana, unikalna Neringa

Obraz
© www.travel.lt

Nieprawdopodobne, ale prawdziwe! Ponad 5 tysięcy lat temu Bałtyk i nadmorskie wiatry usypały tu wydmy i tak powstała Mierzeja Kurońska – pas ziemi dzielący zalew od morza. Kurort na Mierzei – Neringa – ciągnie się na długości 50 km, obejmując cztery stare osady rybackie: Juodkrantė, Preilę, Pervalkę i Nidę.
Ogromne wrażenie na wszystkich przyjeżdżających do Nidy wywierają wydmy. Przed osobą stojącą na szczycie wydmy otwierają się zapierające dech w piersiach widoki: pofalowane wzgórza białego piachu, spienione fale Bałtyku, zieleń sosen, a z drugiej strony cichy Zalew Kuroński. W pamięci na długo pozostaje harmonijna muzyka wykonywana przez wiatr, piasek i wodę.
Neringa ujmuje spokojem. Lubią tu wypoczywać miłośnicy żeglarstwa, yachtingu, lotniarstwa i paralotniarstwa. Goście na Mierzei, spacerując brzegiem, mogą znaleźć litewskie złoto – wyrzucane przez fale Bałtyku kawałki bursztynu. Poza tym, to tutaj, w Nidzie, jest najwięcej słonecznych dni w roku na Litwie.
Goszcząc w Nerindze koniecznie spróbuj ryb! Miejscową specjalnością są wędzone ryby: węgorze, leszcze, makrele, sandacze, śledzie i sumy. Ryby wędzi się zgodnie ze starymi recepturami, przekazywanymi w rodzinach rybackich z pokolenia na pokolenie. Przekonasz się – to prawdziwe specjały!
W 2000 r. Mierzeja Kurońska znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jeden z najpiękniejszych i najbardziej unikalnych krajobrazów na kontynencie europejskim.

5 / 11

Stare tradycje

Obraz
© www.travel.lt

Mitologia Bałtów i ślady wierzeń przedchrześcijańskich. Czy wiesz, kim były wajdelotki? Jakie znaczenie do dziś Litwini przypisują pszczołom? (Słowo „bičiulis“ – „przyjaciel“ pochodzi od słowa „bitė“ – „pszczoła“.) Dlaczego dąb jest świętym drzewem? Dlaczego ogień jest wciąż czczony i uważany za opiekuna domu? Dawne tradycje i folklor litewski różnią się od dziedzictwa innych narodów europejskich tym, że ich związki z mitologią bałtycką oraz obyczajowością przedchrześcijańską są wciąż żywe.
Litwini, mają tradycyjne instrumenty muzyczne, których nie znajdziesz nigdzie indziej: daudytė – długi róg pasterski słyszalny z dziesięciu kilometrów, albo skrabalai – drewniane krowie dzwoneczki, które przymocowuje się do ramy i gra na nich, uderzając patykami. W miastach i miasteczkach na Litwie przez cały rok odbywa się wiele tradycyjnych imprez muzycznych. Warto je zobaczyć!

6 / 11

Świadek dawnej cywilizacji – Kiernów

Obraz
© www.travel.lt

Poznaj kraj, który leży w geograficznym centrum Europy, oJeśli chcesz powędrować daleko, daleko w przeszłość, odwiedź Kiernów – wyjątkowe miejsce, w którym zachowały się ślady minionej dawno cywilizacji i kultury. Znajduje się tu jedyny w krajach nadbałtyckich zespół pięciu grodzisk. Warto też pamiętać, że Kiernów był niegdyś stolicą Litwy.
W Kiernowie odkopano znaleziska należące do różnych kultur, z okresu od 10 tysiąclecia przed Chrystusem po wczesne średniowiecze. W pierwszych wiekach po Chrystusie w tutejszej dolinie Pojaty powstały duże osady, dla obrony których usypano góry zamkowe. Grodziska, najpopularniejszy sposób zakładania osad, istniały na Litwie od epoki brązu do końca XIV w.
Każdego roku na początku lipca, w Dzień Państwowości Litewskiej (6 VII), w Kiernowie odbywa się fantastyczna impreza: „Dni archeologii
żywej“, podczas których można podziwiać dawne rzemiosła, obejrzeć występy zespołów folkowych oraz pokazy walk rycerzy skupionych w klubach rycerskich z różnych krajów europejskich. Wszyscy oni zapraszają gości do czynnego udziału we wszystkich atrakcjach! Od 2004 r. zespół pięciu grodzisk w Kiernowie znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obmywany wodami Morza Bałtyckiego, pokryty gęstymi lasami, lśniący wodami rzek i jezior, który szanuje tradycje, szczyci się językiem litewskim, pielęgnuje obiekty dziedzictwa kulturalnego UNESCO i jest szeroko otwarty na nowości. Przyjedź i przekonaj się sam!

7 / 11

Festiwale

Obraz
© www.travel.lt

Wykonywanie ludowych pieśni dla Litwinów zawsze było wyjątkowym sposobem podkreślania swojej tożsamości i znaczenia kultury narodowej. W pieśniach znalazły odbicie dzieje Litwy, prace i sposób życia Litwinów, naturalne cykle przyrody i różne zjawiska przyrodnicze. Unikalne pieśni, tzw. sutartinės, do dziś wykonuje się w czasie świąt ludowych. Nawet ktoś, kto nie zna języka, dostrzeże piękno pieśni ludowej. Oceń to sam!

8 / 11

Zachwycająca, nietknięta ludzką ręką przyroda

Obraz
© www.travel.lt

W lasach na Litwie można zbierać grzyby i jagody: poziomki, borówki czernice, żurawiny. Lasy pachną nimi, a ich smak jest niebiański! Litwa jest atrakcyjna także dla miłośników wędkarstwa; złowiona w jeziorze albo w rzece ryba to wartościowa i smakowita zdobycz.

Możesz wybrać się na spływ jeziorami i rzekami, kąpać się, pływać kajakiem albo tratwą… wszystkie atrakcje trudno wymienić! Na Litwie jest 5 parków narodowych i 30 regionalnych, które mają bogatą ofertę turystyczną. I chociaż obowiązują tu specjalne przepisy dotyczące zachowania się na terenie parku (względy bezpieczeństwa), nie przeszkadzają one cieszyć się pięknem natury.

Przyroda nietknięta ludzką ręką – to wielka wartość i skarb Litwy. Lasy stanowią blisko 30% terytorium kraju. Usługi najwyższej jakości. Na Litwie oferta agroturystyki jest bardzo bogata; nietrudno znaleźć miejsce, gdzie w miłej atmosferze i w dobrych warunkach można spędzić czas na świeżym powietrzu. Czekają na Ciebie wiejskie domy, czyste powietrze, zaciszne lasy i wiele atrakcji. Poczuj się więc jak dziecko natury – i odpocznij od miejskiego zgiełku na łonie przyrody!

9 / 11

Ponownie możesz uchylić żelazną kurtynę

Obraz
© www.travel.lt

Większość krajów postsowieckich usunęła z miejsc publicznych albo zniszczyła symbole mrocznej epoki. Na Litwie miejsce dla sowieckich pomników znaleziono w Parku Grūtas, w pobliżu Druskienik.
Baza została zbudowana w czasie zimnej wojny w malowniczych okolicach miejscowości Plateliai (rej. Plungė). Obecnie znajduje się tu ekspozycja militariów. Wizyta w przejmujących grozą podziemiach bazy nuklearnej wywiera na zwiedzających ogromne wrażenie.
Na Litwie możesz skorzystać z okazji przeniesienia się w przeszłość. Spektakl „1984. Išgyvenimo drama“ („1984. Dramat przeżycia”) rozgrywa się 25 km od Wilna, w położonym 5 metrów pod ziemią 2-piętrowym labiryncie o powierzchni 3 000 m kw. Jest to bunkier zbudowany w okresie zimnej wojny jako alternatywna siedziba stacji telewizyjnej. Na turystów, którzy są zarazem zwiedzającymi i uczestnikami spektaklu, przy wejściu czekają wartownicy z psami. Zostawiasz swoje rzeczy osobiste i na dwie godziny przenosisz się w pełną napięcia codzienność obywatela republiki sowieckiej.

10 / 11

Geograficzne centrum Europy

Obraz
© www.travel.lt

Nie wiedziałeś? Teraz, skoro już wiesz, musisz tu koniecznie przyjechać! Wszak przelot z dowolnego większego miasta w Europie zajmie nie więcej niż trzy godziny. Wspaniałe, czyż nie? W 1989 roku naukowcy francuscy z Narodowego Instytutu Geografii ustalili, że geograficzne centrum Europy znajduje się na Litwie, 26 km na północ od Wilna.
Językiem sztuki o geograficznym centrum Europy opowiada Park Europy. Jest to ekspozycja pod otwartym niebem, zorganizowana na 55 ha powierzchni, gromadząca ponad 90 dzieł sztuki autorstwa artystów z 29 krajów, wśród których znaleźli się twórcy światowej sławy, jak Magdalena Abakanowicz, Sol LeWitt i Dennis Oppenheim. Galeria powstała jako wyjątkowy kompleks jednoczący naturę i kulturę.

11 / 11

Ekskluzywne uzdrowiska i kurorty SPA

Obraz
© www.travel.lt

Litewskie uzdrowiska Birsztany (Birštonas) i Druskieniki (Druskininkai) już od kilku stuleci słyną dzięki leczniczym właściwościom tamtejszych wód mineralnych i złóż borowinowych. Nie ustępują one najsłynniejszym uzdrowiskom europejskim.
Oba miasta uzdrowiskowe położone są w urokliwych zakolach Niemna, otaczają je sosnowe lasy. Czekają tu na Ciebie malownicze ścieżki spacerowe i trasy rowerowe, hotele i uzdrowiska odpowiadające europejskim standardom, które oferują – przy wykorzystaniu do diagnostyki i leczenia najnowszych technologii – szerokie spektrum usług: masaż podwodny, bicze wodne, kąpiele perełkowe, tlenowe, ziołowe, borowinowe oraz wertykalne. W czasie leczenia stosuje się tylko naturalne środki. Dodatkowo, w Druskienikach dzieciom i dorosłym wiele atrakcji oferuje duży park wodny.
Do najsłynniejszych kurortów na Litwie należą te nadmorskie: Palanga (Połąga), Šventoji (Święta), Nida. Możemy przysiąc, że tak bielutkiego piasku nie znajdziesz nigdzie indziej na świecie! I tylko tu zobaczysz tak imponujące wydmy. No i, oczywiście, czeka tu na Ciebie wiele atrakcji!

Komentarze (0)