6 polskich miast laureatami konkursu ECO‑MIASTO 2014
Sześć polskich miast zostało laureatami drugiego konkursu ECO-MIASTO 2014. Jury uznało, że Lublin, Malbork, Gdańsk, Nowy Dwór Mazowiecki, Kraków i Puławy najefektywniej realizują politykę zrównoważonego rozwoju. Sam pomysł jest francuski, a konkurs ECO-MIASTO 2014 współorganizuje Ambasada Francji w Polsce. "W Europie, gdzie w miastach mieszka 70 procent ludności, to właśnie miasta wytwarzają blisko 70 procent emisji dwutlenku węgla i to one winny zatem włączyć się aktywnie w działania prowadzące do zmiany tej tendencji" - tłumaczył ideę konkursu ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler.
Sześć polskich miast zostało laureatami drugiej edycji konkursu ECO-MIASTO 2014. Sam pomysł jest francuski, a konkurs współorganizuje Ambasada Francji w Polsce. - W Europie, gdzie w miastach mieszka 70 procent ludności, to właśnie miasta wytwarzają blisko 70 procent emisji dwutlenku węgla i to one winny zatem włączyć się aktywnie w działania prowadzące do zmiany tej tendencji - tłumaczył ideę konkursu ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler. Do konkursu ECO-MIASTO 2014 samorządy zgłaszały projekty w 3 kategoriach. Startujące miasta są podzielone dodatkowo na dwie kategorie, uwzględniające ich wielkość - poniżej i powyżej 100 tys. mieszkańców. Sprawdź, które polskie miasta zostały wyróżnione!
IAR/ if/at
Polskie miasta, które stawiają na ekologię
Lublin i Malbork zwyciężyły w kategorii mobilność zrównoważona. W Lublinie *duży udział w transporcie publicznym mają *trolejbusy, co doceniło jury. Miasto planuje też inwestycje w pojazdy hybrydowe i elektryczne. Malbork *został doceniony za promowanie *transportu rowerowego.
Polskie miasta, które stawiają na ekologię
Gdańsk i Nowy Dwór Mazowiecki zostały nagrodzone w kategorii efektywność energetyczna budynków. Zdaniem jury, Gdańsk wykazał się szczególnym zaangażowaniem w renowację starszych budynków miejskich *oraz zainwestował w nowe, efektywne energetycznie obiekty, takie jak na przykład *Europejskie Centrum Solidarności ogrzewane za pomocą pomp ciepła. Nowy Dwór Mazowiecki sfinansował natomiast budowę nowoczesnej hali sportowej, a także wspierał prywatnych właścicieli domów.
Polskie miasta, które stawiają na ekologię
Puławy i Kraków wygrały w dziedzinie gospodarki odpadami. Puławy *zostały nagrodzone za dobre wskaźniki odzysku odpadów i podejmowanie innowatorskich działań edukacyjnych. Jury doceniło działania *Krakowa na rzecz zapobiegania powstawaniu odpadów oraz dzielenie się z innymi gminami doświadczeniami w zakresie budowy i funkcjonowania jednego z pierwszych w Polsce punktów selektywnej zbiorki odpadów. Nie da się ukryć, że wyróżnienie Krakowa w rankingu miejsc, które najbardziej dbają o ekologię, dziwi. Stolica Małopolski jest od lat najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce. Według ostatnich danych, przez 150,5 dnia w roku krakowianie nie oddychają powietrzem o przyzwoitej jakości. Problem narasta w miesiącach zimowych - to wina głównie pieców węglowych, z których korzysta ok. 35 proc. mieszkańców Krakowa. Smogowi sprzyja też położenie miasta w niecce i ogromna ilość spalin samochodowych.
Polskie miasta, które stawiają na ekologię
W tym roku do rywalizacji o miano najbardziej ekologicznych aglomeracji zgłosiły się 24 miasta z 10 województw. Projekt ECO-MIASTO organizuje Ambasada Francji w Polsce, we współpracy m.in. z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Krajową Agencją Poszanowania Energii.
IAR/ if/at