7 miejscowości w mazowieckim, które warto odwiedzić
Województwo mazowieckie kryje w sobie wiele wyjątkowych miejsc, które warto odwiedzić. Wiesz, gdzie znajdziemy jedyną w Polsce Świątynię Sikhijską czy Muzeum Józefa Piłsudskiego? W którym mieście urodził się aktor Jan Himilsbach? Zobacz, co skrywają miasteczka w jednym z najciekawszych rejonów Polski.
Mińsk Mazowiecki
Wiesz, że to właśnie w Mińsku jako dróżnik pracował Stefan Żeromski? W mieście tym urodził się także znany aktor Jan Himilsbach. Przy deptaku na ul. Piłsudskiego znajduje się ławeczka upamiętniająca artystę. Obowiązkowym punktem wycieczki jest zabytkowy Pałac Dernałowiczów (na zdjęciu poniżej) oraz rozciągający się obok olbrzymi park. W bliskim sąsiedztwie pałacu znajduje się reprezentacyjne centrum miasta: Stary Rynek oraz tzw. Stary Kościół. Polecamy także wizytę w Muzeum Ziemi Mińskiej. Miejscem idealnym na rekreację i odpoczynek jest tutejszy las, w którym rośnie najstarsza w Polsce sosna. Zlokalizowana jest tu przyrodnicza ścieżka dydaktyczna oraz liczne wytyczone trasy biegowe. Już dziś koniecznie zaplanuj wycieczkę do tego pełnego tajemnic miasta!
Raszyn
Jakie atrakcje turystyczne kryje w sobie to niewielkie miasto i pobliska okolica? W Raszynie mieści się jedyna w Polsce Świątynia Sikhijska. Przed wejściem do budynku musimy pamiętać jednak o zdjęciu butów, umyciu rąk i nakryciu głowy chustą. Na terenie świątyni znajdują się również pokoje noclegowe. Ciszę i spokój odnajdziemy w Rezerwacie Stawy Raszyńskie. Podczas spaceru w tym urokliwym miejscu z pewnością spotkamy łabędzie, kaczki, perkozy oraz inne, często rzadkie, gatunki ptaków. Znajduje się tu m.in. zabytkowy rzymskokatolicki kościół parafialny pod wezwaniem św. Szczepana, przydrożna kapliczka, przy której zmarł bohater bitwy pod Raszynem – Cyprian Godebski, figura Matki Boskiej Niepokalanej, pomnik bitwy pod Raszynem oraz pomnik Męczeństwa.
Grójec
Naszym kolejnym punktem na mapie województwa mazowieckiego jest Grójec. Miasto znane głównie z uprawy i przetwórstwa jabłek. Tutejsze sady dają wyjątkowo duże plony i zajmują ponad 35 tys. ha powierzchni. Z tego też powodu w ostatni weekend maja w Grójcu obchodzone jest Święto Kwitnących Jabłoni. Oprócz niezwykłych walorów przyrodniczych, miasto ma również kilka wartych zobaczenia zabytków. Jednym z nich jest, ulokowany na wzgórzu, późnogotycki kościół pw. św. Mikołaja Biskupa. Na placu kościoła znajduje się pomnik ks. Piotra Skargi, który urodził się i młodzieńcze lata spędził właśnie w Grójcu. Na uwagę zasługuje także tamtejszy Ratusz oraz liczne klasycystyczne budynki.
Płock
Płock jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Świadczą o tym liczne, znajdujące się tam zabytki: kościoły, bazyliki, muzea. Wycieczkę po Płocku polecamy zacząć od urokliwego rynku, na którym głównym punktem jest znajdujący się tam klasycystyczny ratusz. Wiesz, jakie miejsce w mieście nazywane jest sercem Płocka? Mowa o Wzgórzu Tumskim. Stąd rozpościerają się niezwykłe widoki na dolinę Wisły oraz pobliskie zabytki. To tu mieści się Zamek Książąt Mazowieckich, a w nim Muzeum Mazowieckie. Miejscem, które z pewnością przypadnie do gustu dzieciom będzie zoo. Umiejscowiony na wzgórzu niedaleko Wisły Ogród Zoologiczny to miejsce idealne na rodzinny spacer i odpoczynek.
Sulejówek
Sulejówek to niewielkie, urokliwe miasto położone około 20 km od Warszawy. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Znajduje się tu Willa Milusin – Muzeum Józefa Piłsudskiego, założone przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W owym dworku mieszkał niegdyś sam Piłsudski. Do zespołu zabytkowych willi należą też Otradno, tzw. „Drewniak”, oraz willa Bzów. W Sulejówku znajduje się także ciekawy pomnik zatytułowany „lekcja historii”, który przedstawia Józefa Piłsudskiego z jego dwiema córkami. Na zwiedzanie najciekawszych miejsc w Sulejówku polecamy rower.
Nowy Dwór Mazowiecki
W Nowym Dworze Mazowieckim miejscem, któremu warto poświęcić uwagę jest Twierdza Modlin – jedna z największych i najbardziej niezwykłych twierdz w Polsce i Europie. Obowiązkowo trzeba wejść także na wieżę widokową, z której zaobserwować możemy połączenie dwóch rzek: Wisły i Narwi. Duża dawka historii, niezwykłe widoki i klimat tego miejsca z pewnością przypadną ci do gustu. W Nowym Dworze Mazowieckim nie brakuje również miejsc, w których zrelaksujemy się i odpoczniemy na łonie natury. Jednym z nich jest nadnarwiańska promenada oraz Park miejski im. Józefa Wybickiego. Ciekawym miejscem jest także rezerwat przyrody Kępy Kazuńskie.
Ostrołęka
W Ostrołęce również nie brakuje ciekawych miejsc i interesujących zabytków. Szczególnie polecamy wizytę w Muzeum Kultury Kurpiowskiej, mieszczącym się w budynku dawnej poczty. Warto zobaczyć także kościół farny Nawiedzenia NMP z gotyckim prezbiterium i zakrystią oraz kościół i klasztor pobernardyński z drugiej połowy XVII w. Miasto poszczycić mo że się również kilkoma pomnikami. Mamy tu: pomnik Józefa Bema, pomnik – ławeczka dr. Psarskiego oraz pomnik Czwartaków. Niezwykłe widoki zapewni wam spacer wałem wzdłuż Narwi. Polecamy szczególnie wieczorną porę.