7 najbardziej odludnych miejsc w Polsce
Wybierając Polskę za cel wakacji najczęściej jeździmy w najbardziej znane zakątki naszego kraju. Niestety w takim wypadku urlop kończymy w ścisku, tłoku i kolejkach. Istnieją jednak w Polsce miejsca, które swoją urodą niczym nie ustępują tym najbardziej popularnym, a są zdecydowanie mniej oblegane i także zachwycają. Może czasem warto zejść z utartego szlaku, by odkryć na nowo piękno naszego kraju? Dziś zapraszamy na wirtualną wycieczkę do miejsc, których walorów nie doceniamy, a powinniśmy!
Wybierając Polskę za cel wakacji najczęściej jeździmy w najbardziej znane zakątki naszego kraju. Niestety w takim wypadku urlop kończymy w ścisku, tłoku i kolejkach. Istnieją jednak w Polsce miejsca, które swoją urodą niczym nie ustępują tym najbardziej popularnym, a są zdecydowanie mniej oblegane i także zachwycają. Może czasem warto zejść z utartego szlaku, by odkryć na nowo piękno naszego kraju? Dziś zapraszamy na wirtualną wycieczkę do miejsc, których walorów nie doceniamy, a powinniśmy!
pw/if
Szczeliniec Wielki
Góry Stołowe to jedno z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych pasm górskich w Polsce, w obrębie którego znajduje się Park Narodowy Gór Stołowych. To jedno z dłuższych pasm sudeckich. Aż dwa razy przekraczają one granicę polsko-czeską. Ciągną się od doliny Bystrzycy Dusznickiej na północny-zachód aż po rejon Mieroszowa i Krzeszowa. To jedyny w Polsce przykład gór płytowych. Niegdyś stanowiły one dno morza, które w wyniku ruchów górotwórczych zostało wypiętrzone na wysokość kilkuset metrów, dlatego nazywane są także górami bez szczytów. Tutejsze widoki wprost zachwycają. Z daleka pasmo wygląda jak skalny stół wsparty na wierzchołkach świerków, z bliska zaś zadziwia różnorodnością kształtów. Szczeliniec Wielki i Szczeliniec Mały zachwycają fantastycznymi rzeźbami skalnymi, jakich naprawdę niewiele na kontynencie.
Park Narodowy Ujście Warty
Park Narodowy Ujście Warty jest niemal bezludny. Przyroda dominuje w każdym jego zakątku. Został utworzony w lipcu 2001 roku i znajduje się w pobliżu ujścia Warty do Odry. Na jego krajobraz składają się głównie otwarte siedliska łąkowe, poprzecinane gęstą siecią kanałów i starorzeczy oraz zarośla wierzbowe. Przez sam jego środek przepływa Warta, dzieląc go na część północną - tzw. Polder Północny oraz południową, położoną w obrębie Kostrzyńskiego Zbiornika Retencyjnego. To o jeden z najcenniejszych pod względem ornitologicznym obszarów nie tylko w kraju, ale także w całej Europie. Występuje tu ponad 270 gatunków ptaków, z czego lęgi stwierdzono u więcej niż 170 gatunków. Rozlewiska i łąki to znaczące na mapie Europy miejsce dla ptaków migrujących, przede wszystkim dzikich gęsi. Jesienią ich liczba sięga na tym terenie 60-80 tys. osobników, choć zdarzały się lata, kiedy było ich nawet 200 tys.
Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy
Z kolei ten urokliwy zakątek położony jest pomiędzy Płockiem, Gostyninem, Łąckiem, Włocławkiem a Kowalem. W Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym znajduje się aż 12 rezerwatów przyrody oraz wiele obiektów chronionych – na przykład 300-letni dąb Jan. Możemy tu podziwiać jezioro Gościąż – jedyny taki fenomen przyrody na świecie. Od około 13 tys. lat opiera się negatywnym czynnikom naturalnym i działalności człowieka.
Suwalski Park Krajobrazowy
Tereny Suwalszczyzny uchodzą za jedne z najpiękniejszych w naszym kraju, jednak niestety wciąż pozostają w cieniu. Jeśli marzysz o spokojnym urlopie bez tłumów, wśród wspaniałej przyrody i widoków to Suwalszczyzna będzie strzałem w dziesiątkę. Kilka dłuższych chwil warto spędzić w najstarszym w Polsce parku - Suwalskim Parku Krajobrazowym, w którym znajduje się symbol tego regionu Góra Cisowa. Często określana jest mianem "Suwalskiej Fudżijamy", wznosi się na wysokość 256 m n.p.m. i swoim kształtem przypomina wulkaniczny stożek. Stanowi wspaniały punkt widokowy, z którego można podziwiać niepowtarzalny krajobraz na dolinę Szeszupy.
Hala Rysianka
Hala Rysianka położona jest w Beskidzie Żywieckim. Jest jednym z najbardziej widokowych miejsc w Beskidach. Możemy tu podziwiać panoramę Pilska, Babiej Góry, a przy dobrej pogodzie nawet Tatr i Małej Fatry. Nieopodal znajdują się dwa rezerwaty przyrody: Romanka i Rezerwat Pod Rysianką.
Drawieński Park Narodowy
To wymarzone miejsce dla osób ceniących naturę, ciszę, wspaniałe widoki i niczym niezmącony kontakt z przyrodą. Drawieński Park Narodowy, położony w centralnej części Równiny Drawskiej, rozciąga się na powierzchni ponad 114 km kw. Został utworzony w maju 1990 roku i swoją powierzchnią obejmuje fragment doliny Drawy i część Puszczy Drawskiej. Jego tereny to idealne miejsce dla miłośników kajaków, pieszych wędrówek i przyrody. Park obfituje w przepięknie wyrzeźbione tereny, jeziora, stare drzewa, cenne gatunki roślin i zwierząt oraz wiele innych walorów dzikiej przyrody, a także zabytkowe miejsca.
Roztocze
Roztocze, rozciągające się na południe od Zamościa, stanowi część Wyżyny Lubelsko-Lwowskiej. Ze względu na walory przyrodnicze utworzono tu *Roztoczański Park Narodowy. Istotnie, zachwyci nas niecodzienny krajobraz – zielone przestrzenie, leśne wąwozy, wodospady i rozlewiska rzek... Interesującym miasteczkiem, niegdyś ulubionym miejscem wypoczynku polskich królów, jest Zwierzyniec położony na terenie *Roztoczańskiego Parku Narodowego.
pw/if