7 rajskich miejsc na Bałkanach
Wielu Polakom Bałkany wciąż bardziej kojarzą się z konfliktami niż z turystycznym rajem. Z roku na rok zyskują jednak na popularności. Turyści z Polski doceniają ich piękno, atmosferę i niskie ceny. Rodaków można zobaczyć najczęściej w Chorwacji, ale z roku na rok na popularności zyskuje także Czarnogóra. Oto 7 miejsc na Bałkanach, które potrafią zaskoczyć!
Wielu Polakom Bałkany wciąż bardziej kojarzą się z konfliktami niż z turystycznym rajem. Z roku na rok zyskują jednak na popularności. Turyści z Polski doceniają ich piękno, atmosferę i niskie ceny. Rodaków można zobaczyć najczęściej w Chorwacji, ale na popularności zyskuje także Czarnogóra czy Albania. Oto 7 miejsc na Bałkanach, które potrafią zaskoczyć!
Albania, przepiękny kraj z dostępem do Morza Adriatyckiego na zachodzie i Morza Jońskiego na południu, najczęściej zachwyca od pierwszej chwili. Ksamil to prawdopodobnie najbardziej egzotyczne miejsce w tym zakątku Europy. Niewielka miejscowość na południe od Sarandy znajduje się na samym krańcu Albanii, jedynie 4 km od greckiej wyspy Korfu, a tutejsze krajobrazy z powodzeniem mogą naśladować Karaiby czy Bahamy. Wybrzeże z wieloma zatokami, piaszczystymi plażami i kilkoma wysepkami uznawane jest za najpiękniejszy fragment riwiery.
if/udm
Petrovac, Czarnogóra
Petrovac znajduje się na wybrzeżu adriatyckim, między miejscowościami Budva i Bar. Ze stolicy Czarnogóry, Podgoricy, można tu dotrzeć zarówno starą górską drogą, jak i nowoczesną trasą przez tunel. Petrovac może pochwalić się mierzącą 6000 m piaszczystą plażą, a w porównaniu do słynnych kurortów, takich jak Budva czy Sutomore, jest tu zdecydowanie spokojniej. Wygrzewając się w słońcu na horyzoncie dostrzeżemy zarys dwóch skalistych wysepek. Większa z nich nazywa się Katic, natomiast druga to Sveta Nedjelja (Święta Niedziela), na której znajduje się zjawiskowo położona kapliczka.
Ochryda, Macedonia
Jezioro Ochrydzkie, rozdzielone między Albanię i Macedonię, jest najstarszym jeziorem w Europie i najgłębszym na całych Bałkanach. Na jego brzegach zachowało się wiele średniowiecznych zabytków, takich jak np. klasztor św. Nauma. Piękne macedońskie miasto Ochryda, wraz z jeziorem w 1980 roku wpisano na listę UNESCO. Bogactwo tutejszych zabytków może przyprawić o zawrót głowy. W mieście zachowały się liczne cerkwie, ruiny bazyliki, twierdzy i starożytny teatr. Latem każdego roku odbywają się tu festiwale m.in. folkloru bałkańskiego i teatralny.
Saranda, Albania
Kolejną perełką Albanii, położoną nad Morzem Jońskim, jest Saranda. Jej nazwa oznacza "Czterdziestu Świętych" i nawiązuje do Czterdziestu męczenników z Sebasty. Miejscowość zdaje się być przyklejona do zboczy łańcucha górskiego Mali i Gjere. Turystyka rozwija się tu coraz szybciej, więc można się spodziewać, że wkrótce będzie stanowić jedno z najważniejszych źródeł utrzymania mieszkańców Sarandy.
Boka Kotorska, Czarnogóra
Boka Kotorska *uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc nie tylko na *Bałkanach, ale na całym Starym Kontynencie. Zatoka o językowatym kształcie leży w południowej części wybrzeża Adriatyku i rozciąga się na długości ok. 30 km. Zachwycająca przyroda nie jest jedyną atrakcją tego zakątka Czarnogóry - wzdłuż linii brzegowej można zobaczyć malownicze miasteczka otoczone obronnymi murami. Cały obszar *Boki Kotorskiej *wpisany jest na listę UNESCO.
Wodospady Krka, Chorwacja
Park Narodowy Krka jest położony niedaleko Szybenika, a jego granice obejmują dolinę i kanion rzeki Krka, w którym występuje aż siedem niezwykłych wodospadów. Najwyższy z nich, Manojlovacki slap, spada z 84,5 m. Już w XIX w. były one wykorzystywane jako źródło energii. Jest to jeden z najczęściej odwiedzanych parków Chorwacji (ok. 500 tys. turystów rocznie). Zwiedzających przyciąga nie tylko piękno przyrody, ale także możliwość aktywnego wypoczynku - w szafirowej Krce można się kąpać.
Rzeka Drina, Czarnogóra/ Bośnia i Hercegowina
Drina to prawy dopływ Sawy, wijący się przez Bałkany na długości 346 km. Swój początek bierze z połączenia rzek Piva i Tara na granicy Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny. Następnie w dużej części biegnie wzdłuż granicy z Serbią, by na jej terenie, w miejscowości Bogatić ukończyć swój bieg. Drina jest popularnym celem wycieczek - rozwija się na niej żegluga turystyczna, a także panują tu doskonałe warunki do uprawiania kajakarstwa. Jednym z punktów obowiązkowych podczas podróży po Bałkanach jest most na Drinie w Wiszegradzie, w Bośni i Hercegowinie, który stał się bohaterem powieści Ivo Andricia "Most na Drinie". Został zbudowany w latach 1571-77 i jest przykładem klasycznej osmańskiej architektury monumentalnej. W 2008 roku został wpisany na listę UNESCO.
if/udm