Miasta8 miejsc, które musisz zobaczyć w Polsce!

8 miejsc, które musisz zobaczyć w Polsce!

8 miejsc, które musisz zobaczyć w Polsce!

Brytyjski magazyn The Guardian przygotował listę najciekawszych atrakcji w naszym kraju. Zobacz, co według obcokrajowców koniecznie trzeba zobaczyć!

Brytyjski magazyn The Guardian przygotował listę najciekawszych atrakcji w naszym kraju. Zobacz, co według obcokrajowców koniecznie trzeba zobaczyć!

Kilkanaście założeń pałacowo-parkowych położonych w samym sercu podgórskich terenów to efektowna wizytówka regionu dolnośląskiego, który w całej Polsce słynie z walorów turystycznych i krajobrazowych. W Parku Kulturowym Kotliny Jeleniogórskiej jest ponad 20 pałaców, jednak na szczególną uwagę obcokrajowców zasłużył *Pałac Łomnica. * Na turystów czekają tu pięknie odrestaurowane zabytkowe budynki i niezwykle sielski krajobraz. W tym miejscu po prostu się odpoczywa.

Sprawdź najlepsze oferty: www.otowakacje.wp.pl www.wycieczki.wp.pl

pw/if

1 / 7

Łeba

Obraz
© GNU Licencja Wolnej Dokumentacji, Wikipedia Commons, El Design

Na liście The Guardian znalazła się także Łeba, która jest jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości letniskowych nad Bałtykiem. Jest tu szeroka i czysta plaża, na której przy odrobinie szczęścia można znaleźć bursztyny. Największą atrakcją okolicy jest Słowiński Park Narodowy, gdzie znajduje się wydmowy pas mierzei z rzadkimi w Europie ruchomymi wydmami. Został utworzony w 1967 roku, aby chronić największy przyrodniczy skarb regionu, jakim są nadmorskie jeziora i ruchome piaski uznane przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery..

2 / 7

Karkonosze

Obraz
© Polska Organizacja Turystyczna fot. Tomasz Gębuś

Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów, znajdujące się na południowy wschód od Gór Izerskich. Najwyższy szczyt to Śnieżka (1602 m n.p.m.), należąca do Korony Europy. Zdecydowanie większa część pasma położona jest po czeskiej stronie granicy, jednak mimo mniejszej powierzchni polskie Karkonosze są powszechnie uznawane za najpiękniejsze góry całych Sudetów. Tworzą one dwa równoległe grzbiety ciągnące się z zachodu na wschód – Czeski Grzbiet, przecięty w połowie głęboką doliną Łaby, położony jest w całości na terenie Czech; natomiast Śląski Grzbiet tworzy główną oś topograficzną całego pasma – biegnie nim granica polsko-czeska.

3 / 7

Zamość

Obraz
© Polska Organizacja Turystyczna fot. Tomasz Gębuś
4 / 7

Żelazowa Wola

Obraz
© Polska Organizacja Turystyczna

Żelazowa Wola to nazwa znana na całym świecie. Niewielka wioska sławę zawdzięcza Fryderykowi Chopinowi, który przyszedł tu na świat 1 marca 1810 roku. Dworek był zaledwie niewielką oficyną przy dworze Skarbków, którą zajmowali Chopinowie, ponieważ ojciec kompozytora był nauczycielem dzieci tej rodziny. W 1929 roku oficyna została wykupiona i odremontowana na muzeum chopinowskie i to wtedy dopiero przekształciła się w malowniczy dworek z kolumnowym gankiem. Wtedy także założono od nowa park. W dworku można zobaczyć ekspozycję pamiątek po Chopinie, a w letnie niedziele posłuchać koncertu.

5 / 7

Łódź

Obraz
© M. Kawczyński, Biuro Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą, Urząd Miasta Łodzi

Łódź filmowa, Hollyłódź czy stolica polskiego filmu - tak często określana jest Łódź. Miasto służyło jako plener filmowy dla około 150 filmów. Tu właśnie znajduje się Wyższa Szkoła Filmowa, w której uczył się Wajda i Polański. Według The Guardian najlepiej wybrać się tu na wycieczkę Szlakiem Dziedzictwa Filmowego. Na jego potrzeby wybrano 20 filmów. Stanowią one przekrój czasowy przez historię kinematografii. Można odnaleźć informacje na temat pierwszego polskiego filmu powojennego „ Zakazane piosenki”, a także odwiedzić miejsca, gdzie kręcono „Stawkę większą niż życie”, „Vabank” czy najnowszą „Aleję gówniarzy”.

6 / 7

Pałac w Łańcucie

Obraz
© Polska Organizacja Turystyczna

Jedną z najbardziej znaczących rezydencji arystokratycznych w Europie jest Zamek Lubomirskich w Łańcucie. Otoczony parkiem pałac jest efektem wielokrotnych przebudów i rozbudów barokowej rezydencji. Wnętrza pałacowe, jedne z najpiękniejszych w Polsce, pełne zabytkowych obrazów, mebli i rzeźb, udostępnione są zwiedzającym. Przy pałacu jest największa w Polsce kolekcja powozów. W dworku znajdującym się na terenie zakładów „Polmos” jest obecnie Muzeum Gorzelnictwa.

7 / 7

Parowozownia Wolsztyn

Obraz
© AFP

Parowozownia Wolsztyn jest do dziś czynną lokomotywownią, z której codziennie odjeżdżają parowozy do Poznania i Leszna. Jest to jedyne takie miejsce, gdzie można obejrzeć warsztaty, maszyny i urządzenia oraz inne obiekty zaplecza technicznego służące utrzymaniu i naprawie parowozów. W czynnej od ponad 100 lat parowozowni można codziennie zobaczyć buchający parą parowóz.

Sprawdź najlepsze oferty: www.otowakacje.wp.pl www.wycieczki.wp.pl

pw/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)