Trwa ładowanie...
d3pnff1

Achillion - pałac cesarzowej Sissi

Największe atrakcje
Achillion - pałac cesarzowej Sissi
Region
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com, fot: KatarzynaTyl

Achillion na Korfu w Grecji jest wartym odwiedzenia pałacem z częścią ekspozycji w sporym ogrodzie. Obiekt był tłem kręcenia części scen do dwunastej części filmu o Jamesie Bondzie, ”Tylko dla twoich oczu”, w której podziwiać mogliśmy Rogera Moore'a.

Achillion – historia pałacu na Korfu

Achillion to letnia rezydencja cesarzowej Austrii i królowej Węgier, Elżbiety Bawarskiej, nazywanej cesarzową Sissi, która pasjonował się podróżami. Pałac usytuowany jest na wschodnim wybrzeżu wyspy Korfu w Grecji o ok. 12 km od ścisłego centrum miasta Korfu (Kerkira), niedaleko zachwycającego Mon Repos. Z jednej strony rozciągają się góry, z drugiej okolicę opływa morze.

Achillion został wzniesiony w 1890 roku ku pamięci syna cesarzowej, ukochanego Rudolfa, tragicznie zmarłego rok wcześniej (popełnił samobójstwo). Przypominał on matce postać Achillesa z eposu Homera, stąd nazwa popularnej atrakcji Korfu w neoklasycznym stylu. Cesarzowa Sissi odwiedzała to miejsce wraz z rodziną przez kilka lat. Na Korfu przyjeżdżali również znani muzycy oraz artyści.

Tragiczne losy i śmierć właścicielki spowodowały opuszczenie pałacu, który sprzedano dopiero kilka lat po jej odejściu. Ponownie Achillion zasiedlił w 1907 roku zajął cesarz Wilhelm Kaiser II, brat królowej Grecji, Zofii. Rodzeństwo spędzało każde wakacje na Korfu aż do I wojny światowej. W XX w. w budynku zorganizowano również kasyno, a podczas wojen służył za szpital.

Od 1983 roku Achillionem opiekuje się Grecka Organizacja Turystyczna. Atrakcja Korfu po renowacji jest chlubą greckiej wyspy.

Achillion – zwiedzanie

Achillion na wyspie Korfu ma już za sobą czasy największej świetności. Jednak bogate wyposażenie cesarskiego pałacu do dziś zachwyca turystów z całego świata. Na zwiedzanie Achillionu (szczególnie latem) polecamy wybrać się w godzinach porannych – najmniejsze tłumy i najprzyjemniejsze temperatury powietrza umilą przechadzki zarówno po pałacu, jak i po rozległym ogrodzie wokół imponującego budynku.

Achillion – ekspozycja

Achillion na Korfu składa się z 3 poziomów, ale nie wszystkie zostały udostępnione do zwiedzania. Na wysokim parterze znajdziemy pomieszczenia wspólne i kuchnie, a wyżej pałac mieści dawne sypialnie oraz wielką salę balową (drugie piętro). W ramach jednego biletu mamy dostęp do wszystkich otwartych pomieszczeń.

Na terenie Achillionu na Korfu znajdziemy m.in.:

  • Schody Bogów z licznymi zdobieniami, prowadzące na piętro.
  • Kaplica z obrazem Matki Boskiej Stella Maris.
  • ”Cztery pory roku” – malowidło nasufitowe.
  • Obraz ”Triumfujący Achilles” autorstwa Franza Matscha.

Korfu: Achillion – ogród

Teren wokół Achillionu na Korfu zajmuje reprezentatywny ogród, po którym zdecydowanie warto się przejść, z bujną zielenią i typowo helleńskimi rzeźbami z marmuru z mitologii greckiej. Posąg umierającego Achillesa z tkwiącą w pięcie strzałą uosabia syna cesarzowej.

Posąg jej samej znajduje się przy wejściu do dawnej letniej rezydencji na malowniczym wybrzeżu Korfu. Zobaczymy jeszcze aż 12-metrowy pomnik zwycięskiego Achillesa na cokole, który powstał już na zlecenie cesarza Wilhelma Kaisera II.

Achillion - pałac cesarzowej Sissi
Czas lotu / jazdy samochodem

ok. 3 h lotu/ ok. 23 h jazdy

Strefa czasowa

UTC +2

Waluta

Euro (EUR)

Godziny otwarcia

8:00-20:00

Ceny biletów

Bilet normalny: 8 euro

Orientacyjna odległość

1404 km samolotem, 2228 km samochodem

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pnff1
d3pnff1
d3pnff1