MiastaAndaluzja – poznaj jej najpiękniejsze zakątki

Andaluzja – poznaj jej najpiękniejsze zakątki

Andaluzja – poznaj jej najpiękniejsze zakątki
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Andaluzja uważana jest za jedno z ostatnich orientalnych miejsc w Europie. Mało kto wie, że na przykład Kordoba była jednym z największych i najnowocześniejszych miast całego świata arabskiego! Choć od konkwisty minęło kilka wieków, różnice pomiędzy północą a południem Hiszpanii widać jak na dłoni. Dzięki niezwykłej atmosferze i charakterystycznej architekturze, to jedno z ciekawszych miejsc do odwiedzenia na południu Europy. Sprawdź, jakie atrakcje skrywa!

Pierwsze z prezentowanych miast to Granada - symbol i najbardziej rozpoznawalne miasto Andaluzji. Od czasu, gdy muzułmanie zostali wyparci na południe z terenów środkowej Hiszpanii i Kordoby, pełniła funkcję stolicy kalifatu. Polecaną atrakcją w mieście jest dzielnica arabska - Albaicin, która jednocześnie stanowi najpiękniejszy punkt widokowy na majestatyczną miejscowość Alhambrę, położoną na tle często ośnieżonych gór Sierra Nevada. W Granadzie koniecznie trzeba udać się do Dzielnicy Katedralnej i zobaczyć mury obronne, które znajdują się na południu miasta. W pobliskiej Alhambrze jest Pałac Nasrydzki - cud mauretańskiej architektury.

Źródło: gdziewyjechac.pl

1 / 6

Sewilla

Obraz
© Shutterstock.com

Sewilla to jedno z największych miast południowej Hiszpanii. Jest to miejsce, gdzie ciepło i gwar mieszają się z temperamentem, muzyką, świetną kuchnią i ciekawą historią. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć więcej niż jeden dzień. Do punktów obowiązkowych należą dzwonnica Giralda (dawny minaret w stylu marokańskim) i słynna katedra. W centrum miasta znajduje się Muzeum Sztuk Pięknych, Pałac Królewski, Dom Piłata czy kościół st. Luis. Wieczór i noc warto spędzić w tętniącej życiem i smakiem dzielnicy Santa Cruz. Nieco dalej na południe, znajduje się zjawiskowa Plaza Espana - stylowy plac otoczony gigantyczną kolumnadą i zwieńczony wieżą.

2 / 6

Kordoba

Obraz
© Shutterstock.com

Gdy w Londynie ludzie brnęli w ciemnościach i błocie - ulice muzułmańskiej Kordoby były brukowane i doskonale działała kanalizacja. Na przełomie X i XI wieku miasto liczyło prawie milion mieszkańców. Działały tu dziesiątki bibliotek, szkół, łaźni meczetów. A co ważne - w pokoju współistniały tu trzy religie. Kalifat upadł w wieku XII, a serce muzułmańskiej Hiszpanii przeniosło się na długo do Granady. Do największy zabytków tamtych czasów w Kordobie zaliczyć na pewno trzeba Mezquitę, czyli dawny meczet, przebudowany na katedrę. Ponadto miasto posiada jeden z najlepiej zachowanych rzymskich mostów - przerzucony nad Gwaldakiwirem łukowy Ponte Romano oraz autentyczny Alcazar, system fortyfikacji, w którego mrocznych wnętrzach przez dziesiątki lat rozgrywały się intrygi i procesy inkwizycyjne.

3 / 6

Jaen

Obraz
© Shutterstock.com

Miasto leży u podnóży Sierra de Jabaluz na północ od Granady. Mimo że w krajobrazie dominują góry, to tarasowate Jaen wyróżnia się bryłą miejskiej fortecy oraz masywnej wieży katedry. Zarówno fasada, jak i bogato rzeźbione wnętrza to arcydzieło andaluzyjskiego baroku z XVI wieku. W Jaen znajdziemy też zabytkowe mauretańskie łaźnie, których surowe wnętrza wyglądają dokładnie tak jak przed rokiem tysięcznym.

4 / 6

Baeza i Ubeda

Obraz
© Shutterstock.com

Na północ od Granady, blisko pasma górskiego Sierra de Cazorla, znajdują się dwa miejsca, które warto zobaczyć podczas podróży do Andaluzji – są to Baeza i Ubeda. Zacznijmy od Baezy - to niewielkie miasto, ale bogate w architektoniczne perełki. Koniecznie trzeba zobaczyć katedrę z wystrojem Valdeviry oraz Pałac Jabaluinto i romański kościół Santa Cruz. Warto wybrać się też na Plaza del Populo.
Z kolei drugie miasto, Ubeda, jest większe i otoczone kamiennymi murami. Tu sercem miasta jest Plac Vazques Molina, natomiast najbardziej charakterystycznymi budowlami są ratusz z urozmaiconą fasadą oraz kaplica el Salvador, z unikatowymi zdobieniami naw i prezbiterium. Ubeda jest miastem pałaców mieszczańskich, kamienic i bogatych podwórek.

5 / 6

Kadyks

Obraz
© Shutterstock.com

Po drugiej stronie największej rzeki Andaluzji, Gwadalkiwiru, znajduje się wybrzeże, potocznie zwane Puerta del Luz (Wybrzeże Światła), za względu na to, że to najbardziej słoneczny rejon całej Hiszpanii. Na długim, wysuniętym głęboko w Atlantyk cyplu znajduje się Kadyks. To założone ponad 3000 lat temu przez Fenicjan miasto jest symbolem budowania morskiego imperium. Kupcy z Kadyksu przemierzyli chyba cały świat. Nad miastem dominują kopuły dwóch wież kościoła Santa Cruz i żółta, charakterystyczna kopuła katedry. Ponadto trzeba koniecznie zobaczyć Hostpital de Mujeres oraz zostać oczarowanym niesamowitym barokiem izabelińskim placu Mina, skąd wchodzi się do bogatego i godnego polecenia Muzeum Kadykskiego. Z Kadyksu codziennie odpływa prom na Gran Canarię na Wyspach Kanaryjskich.

6 / 6

Cabo de Gata

Obraz
© Shutterstock.com

To najbardziej dziki fragment południowej części hiszpańskiego wybrzeża. Ujęty granicami w park narodowy i rezerwat biosfery UNESCO, Cabo de Gata ciągnie się przez wiele kilometrów na wschód od Almerii. Nie uświadczymy tu ciągnących się kilometrami kurortów, betonowych bloków i nadmorskich willi, lecz surowe, nierzadko klifowe wybrzeże. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że czerwone i pomarańczowe szczyty to pozostałości działalności wulkanów sprzed kilku milionów lat. Swego czasu było to ulubione miejsce filmowców do kręcenia scen westernów i pejzaży bliskowschodnich. Godne odwiedzenia są miejscowości: San Jose - jedyna z piaszczystymi plażami oraz będąca ostatnim bastionem Arabów w Hiszpanii górska wioska Nijar.

andaluzjagranadamiasta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)