Trwa ładowanie...
da1iv63

Antarktyda. Naukowcy odkryli tajemnicze źródło ciepła pod lodem

Naukowcy we wschodniej części Antarktydy dokonali nietypowego odkrycia. Może ono podważyć teorię o udziale człowieka w degradację naturalnego środowiska oraz zakwestionować teorię o szybko postępującym globalnym ociepleniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
We wschodniej części Antarktydy naukowcy odkryli źródło ciepła
We wschodniej części Antarktydy naukowcy odkryli źródło ciepła (Shutterstock.com)
da1iv63

Zespół naukowców prowadzący badania na Antarktydzie odkrył źródło ciepła, które w dużym stopniu wpływa na topnienie lodu. Kluczowe jest miejsce, w którym zidentyfikowano ten problem. A mianowicie we wschodniej Antarktydzie, która jest kratonem, czyli najstarszą częścią skorupy ziemskiej. Warstwa ta jest tak gruba, że nie powinna przepuszczać ciepła pochodzącego z wnętrza naszej planety, a lodu powinno być na niej znacznie więcej.

Fot. ESA/GAP
Podziel się

Naukowcy przypuszczają, że w dolnej warstwie skorupy może być duża szczelina, przez którą wydostaje się ogrzewana przez magmę woda. To ona może dostarczać ciepło do górnej części warstwy i ostatecznie topić lody wschodniej części Antarktydy.

da1iv63

Międzynarodowy zespół naukowców planuje zorganizowanie bardziej szczegółowych badań. Jeśli ich hipotezy się potwierdzą, trzeba będzie zmienić myślenie o postępujących zmianach klimatycznych i wpływie człowieka na globalne ocieplenie.

Źródło: GeekWeek.pl/Nature

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

da1iv63

Zobacz też: Sensacyjny kształt góry lodowej już nie taki sensacyjny. NASA publikuje więcej zdjęć

Podziel się opinią

Share

da1iv63

da1iv63
da1iv63