Trwa ładowanie...
d2ga6ho

Antarktyda. Naukowcy odkryli tajemnicze źródło ciepła pod lodem

Naukowcy we wschodniej części Antarktydy dokonali nietypowego odkrycia. Może ono podważyć teorię o udziale człowieka w degradację naturalnego środowiska oraz zakwestionować teorię o szybko postępującym globalnym ociepleniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
We wschodniej części Antarktydy naukowcy odkryli źródło ciepła
We wschodniej części Antarktydy naukowcy odkryli źródło ciepła (Shutterstock.com)
d2ga6ho

Zespół naukowców prowadzący badania na Antarktydzie odkrył źródło ciepła, które w dużym stopniu wpływa na topnienie lodu. Kluczowe jest miejsce, w którym zidentyfikowano ten problem. A mianowicie we wschodniej Antarktydzie, która jest kratonem, czyli najstarszą częścią skorupy ziemskiej. Warstwa ta jest tak gruba, że nie powinna przepuszczać ciepła pochodzącego z wnętrza naszej planety, a lodu powinno być na niej znacznie więcej.

Fot. ESA/GAP

Naukowcy przypuszczają, że w dolnej warstwie skorupy może być duża szczelina, przez którą wydostaje się ogrzewana przez magmę woda. To ona może dostarczać ciepło do górnej części warstwy i ostatecznie topić lody wschodniej części Antarktydy.

Międzynarodowy zespół naukowców planuje zorganizowanie bardziej szczegółowych badań. Jeśli ich hipotezy się potwierdzą, trzeba będzie zmienić myślenie o postępujących zmianach klimatycznych i wpływie człowieka na globalne ocieplenie.

d2ga6ho

Źródło: GeekWeek.pl/Nature

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Sensacyjny kształt góry lodowej już nie taki sensacyjny. NASA publikuje więcej zdjęć

d2ga6ho

Podziel się opinią

Share

d2ga6ho

d2ga6ho