Atak zimy paraliżuje Kanadę. Szokująco niskie temperatury
W momencie, gdy w Polsce temperatury wynoszą kilka kresek powyżej zera, Kanadę nawiedza zima na niespotykaną tam od lat skalę. W wielu miejscach występują obfite opady śniegu i odnotowuje się rekordowo niskie temperatury, sięgające nawet –50 st. C. Taka pogoda może utrzymywać się jeszcze kilka tygodni.
Wyjątkowo nieprzyjemna aura jest efektem arktycznego powietrza, które napłynęło z północy. Kanadyjska agencja meteorologiczna opublikowała ostrzeżenia przed ekstremalnymi temperaturami dla prowincji Quebec, Ontario, Manitoba, Saskatchewan i Alberta, Nowego Brunszwiku, Nowej Szkocji i Kolumbii Brytyjskiej. Silny wiatr, który osiąga prędkość do 120 km na godz., pozbawił prądu prawie 160 tys. i potęguje uczucie zimna. Na północy kanadyjskiej prowincji Ontario i w środkowej części kraju temperatury sięgają rekordowych -50 st. C.
Srogą zimę dla AFP skomentował meteorolog z federalnej agencji meteorologicznej Environnement Canada. - Nigdy nie miałem do czynienia z zimnem, które utrzymuje się przez tak długi czas i na tak dużej przestrzeni - powiedział, Alexandre Parent. - Mamy o 10-20 stopni niższe temperatury niż zazwyczaj o tej porze roku.
Podobnie jest w niektórych stanach USA. W północnej części amerykańskiego stanu Pensylwania spadło ponad 120 cm śniegu, co kompletnie sparaliżowało miasto. Lokalne władze postanowiły wprowadzić tam stan klęski żywiołowej. W części innego stanu, Minnesoty, temperatura spadła do -38 st. C. Ostatnio tak siarczysty mróz odnotowano tam w 1924 r.
Słupek rtęci znacząco również obniżył się w ciepłych zwykle regionach Stanów Zjednoczonych, takich jak Kalifornia, Teksas i Floryda. Synoptycy ostrzegają przed wychodzeniem z domu podczas zbliżającej się nocy sylwestrowej m.in. w Chicago, w którym będzie -17 st. C, Nowym Jorku (-20 st. C), Bostonie (-25 st. C) czy w Minneapolis (-34 st. C).
Trwa ładowanie wpisu: twitter
W mediach lekarze ostrzegają, aby nie lekceważyć aktualnych warunków pogodowych. Lekkomyślność może doprowadzić do odmrożeń i hipotermii. Sytuacje dodatkowo komplikują bardzo silny i lodowaty wiatr.