Barbados chce być republiką. Planuje usunąć Elżbietę II z funkcji głowy państwa
Kolejna była kolonia brytyjska chce stać się republiką. "Nadszedł czas, by pozostawić naszą kolonialną przeszłość w całości za nami" - oświadczyła gubernator generalna Barbadosu. Pałac Buckingham skomentował decyzję władz wyspy.
"Mieszkańcy Barbadosu chcę głowy państwa pochodzącej z tego kraju. Dlatego Barbados uczyni kolejny logiczny krok w kierunku pełnej suwerenności i stanie się republiką, zanim będziemy świętować naszą 55. rocznicę niepodległości" - oświadczyła gubernator generalna Barbadosu Sandra Mason, przemawiając w imieniu premier Mii Mottley.
Barbados uzyskał niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1966 r., ale tak jak niektóre inne byłe części brytyjskiego imperium kolonialnego, poprzez osobę monarchini pozostał w formalnych związkach z byłą metropolią - przypomina Reuters.
Barbados - zmiana ma nastąpić w przyszłym roku
Jak informuje BBC, Pałac Buckingham skomentował, że ta decyzja należy do władz i obywateli Barbadosu. Źródła stacji uzupełniły, że ten krok władz Barbadosu nie jest niespodziewany i wcześniej był wielokrotnie publicznie omawiany. Ogłoszenie tego wyspiarskiego państwa republiką, według zapowiedzi, ma nastąpić przed obchodzoną w listopadzie 2021 r. 55. rocznicą uzyskania przez ten kraj niepodległości.
Barbados nie będzie pierwszą byłą brytyjską kolonią na Karaibach, która stanie się republiką. Wcześniej uczyniła to Gujana w 1970 r., Trynidad i Tobago w 1976 r. i Dominika w 1978 r. - wylicza BBC.