Trwa ładowanie...
d2wnct4

Bazylika della Collegiata w Katanii

Największe atrakcje
Bazylika della Collegiata w Katanii
Region
Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0
Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Zwiedzając kościoły w Katanii, warto wybrać się nie tylko do katedry św. Agaty, ale również do bazyliki della Collegiata, aby zobaczyć unikalne ołtarze i freski.

Bazylika della Collegiata – co trzeba wiedzieć?

Bazylika della Collegiata w Katanii, znana także pod dłuższą nazwą Santa Maria dell'Elemosina, to jeden z najpiękniejszych przykładów sycylijskiego stylu barokowego w architekturze. Bazylika della Collegiata, podobnie jak wiele innych kościołów w Katanii, powstała w XVIII wieku – jej ukończenie datuje się dokładnie na rok 1768. Decyzja o zbudowaniu tej bazyliki została podjęta już po tragicznym trzęsieniu ziemi, do jakiego doszło w Katanii w 1693 roku.

Bazylika della Collegiata – wnętrze

Wnętrze bazyliki della Collegiata składa się z nawy głównej i dwóch naw bocznych podzielonych przez pilastry i absydy. W nawie znajdującej się po prawej stronie bazyliki della Collegiata można natknąć się na baptysterium i aż trzy ołtarze z płótnami przedstawiającymi wizerunki świętych.

Na końcu każdej z naw bazyliki w Katanii znajduje się marmurowy posąg Madonny. Za jednym z ołtarzy bazyliki della Collegiata znajdują się drewniane organy pochodzące z XVIII wieku oraz, również wykonane z drewna, miejsce dla chóru. Ponadto w lewej nawie bazyliki della Collegiata znajduje się kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu, która skrywa ołtarz wykonany z marmuru.

W bazylice della Collegiata znajdują się też zachwycające freski ulokowane na sklepieniu i kopule katańskiego kościoła. Freski bazyliki della Collegiata są autorstwa Giuseppe Sciuttiego i obrazują życie św. Maryi oraz innych świętych oraz aniołów.

Bazylika della Collegiata – wygląd

Za wygląd budynku bazyliki della Collegiata odpowiada włoski architekt Angelo Italia, który projektował gmachy w stylu barokowym. Bazylika della Collegiata zwrócona jest przodem w kierunku ulicy Etnea w Katanii, co pierwotnie było spowodowane planami dalszej rozbudowy miasta.

Jednak samą fasadę bazyliki w Katanii zaprojektował Steffano Ittar, architekt o polskich korzeniach. Bazylika della Collegiata w Katanii uznawana jest za jego dzieło życia.

Dolną część fasady bazyliki della Collegiata tworzy rząd sześciu kamiennych kolumn – dwie kolumy znajdują się po bokach bazyliki w Katanii, a cztery rozmieszczone są parami bliżej głównych drzwi wejściowych. Na część górną bazyliki della Collegiata składa się balkon z ozdobną balustradą i w sumie cztery rzeźby przedstawiające św. Apollonię, św. Agatę, św. Piotra i św. Pawła. Z zewnątrz katańską bazylikę okala żelazne ogrodzenie.

Bazylika della Collegiata w Katanii
Czas lotu / jazdy samochodem

lot: 3h, jazda autem: 26h

Strefa czasowa

CET (UTC+1)/CEST (UTC+2)

Orientacyjna odległość

2600 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wnct4
d2wnct4
d2wnct4