Trwa ładowanie...
d45raky

Bazylika św. Ambrożego - Basilica di Sant'Ambrogio

Największe atrakcje
Bazylika św. Ambrożego - Basilica di Sant'Ambrogio
Region
Wikimedia Commons CC BY G. Dall'Orto
Źródło: Wikimedia Commons CC BY G. Dall'Orto

Wizyta w bazylice św. Ambrożego powinna być obowiązkiem dla turystów, którzy w Mediolanie chcą zobaczyć najciekawsze zabytkowe kościoły. Zarówno gmach, jak i wnętrze bazyliki św. Ambrożego robią duże wrażenie.

Bazylika św. Ambrożego (Basilica di Sant'Ambrogio) – najważniejsze informacje

Bazylika św. Ambrożego to jeden z najstarszych kościołów w Mediolanie. Jej budowę zapoczątkował św. Ambroży w 379 roku n.e. Bazylika św. Ambrożego powstała w miejscu, gdzie wcześniej, w czasach Imperium Rzymskiego, spalono wiele osób w ramach prześladowań katolików. Początkowo, w związku z tymi wydarzeniami, kościół św. Ambrożego w Mediolanie nosił nazwę Basilica Martyrum.

Co ciekawe, bazylika św. Ambrożego nie powstała na terytorium Mediolanu, jednak miasto z biegiem lat zaczęło rozszerzać swoje granice i w końcu wchłonęło również ten budynek.

Bazylika św. Ambrożego (Basilica di Sant'Ambrogio) – gmach

Bazylika św. Ambrożego zbudowana jest z kilku rodzajów cegieł o różnych odcieniach. Jednak większość konstrukcji bazyliki św. Ambrożego zbudowano z czerwonej cegły, przez co budynek rzuca się w oczy nawet ze znacznej odległości.

Gmach bazyliki św. Ambrożego utrzymany jest w stylu romańskim, który charakteryzuje ten kościół począwszy od XII wieku, a więc od ukończenia ówczesnych prac remontowych. Poszczególne fragmenty kościoła św. Ambrożego w Mediolanie powstawały w różnym czasie – przykładowo budowę nawy datuje się na 1128 rok, ale jej sklepienie ukończono całkowicie dopiero w 1140 roku.

Bazylika św. Ambrożego (Basilica di Sant'Ambrogio) – wnętrze

Bazylika św. Ambrożego posiada półokrągłą absydę i mniejsze, również półokrągłe kapliczki na końcu każdej z bocznych naw. Co ciekawe, w bazylice św. Ambrożego nie ma jednak nawy poprzecznej. Wnętrze bazyliki św. Ambrożego jest tej samej wielkości co zewnętrzny portyk kościoła. Pod kopułą bazyliki św. Ambrożego znajduje się prezbiterium z wysokim ołtarzem pośrodku, który powstawał w latach 824-859.

Bazylika św. Ambrożego (Basilica di Sant'Ambrogio) – atrakcje

Na ołtarz bazyliki św. Ambrożego składają się 4 kolumny z płaskorzeźbami przedstawiającymi postacie biblijne, m.in. Chrystusa ukazanego razem z apostołami: św. Piotrem i św. Pawłem. Natomiast absyda w kościele św. Ambrożego w Mediolanie wyróżnia się mozaiką z XIII wieku, która przedstawia Chrystusa Pantokratora z pierwszymi męczennikami Mediolanu – Gerwazym i Protazym.

Z uwagi na fakt, że Święty Ambroży to patron mediolańskiej bazyliki, jest on jedną z centralnych postaci ukazanych na różnych dziełach sztuki znajdujących się w tym kościele. Dlatego po bokach absydy w bazylice św. Ambrożego znajdują się "Sceny z życia św. Ambrożego", które mają na celu przybliżyć zwiedzającym tę postać. Święty Ambroży ukazany jest także na płaskorzeźbach, które zdobią wysoki ołtarz bazyliki w Mediolanie.

Bazylika św. Ambrożego (Basilica di Sant'Ambrogio) – lokalizacja

Bazylika św. Ambrożego leży przy ulicy Piazza Sant’Ambrogio. Turyści mogą łatwo poznać, że znajdują się w pobliżu bazyliki św. Ambrożego, gdyż nawet hotele w okolicach tego kościoła mają w swojej nazwie imię świętego Ambrożego. Bazylikę św. Ambrożego bardzo łatwo można znaleźć także z tego powodu, że jej gmach położony jest tuż obok monumentalnego budynku Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie.

Bazylika św. Ambrożego - Basilica di Sant'Ambrogio
Czas lotu / jazdy samochodem

lot: 2,5 h / jazda autem: 15 h

Strefa czasowa

CET (UTC+1)/CEST (UTC+2)

Orientacyjna odległość

2 000 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45raky
d45raky
d45raky