Trwa ładowanie...
d19rlcb

Mediolan

Największe atrakcje
Położenie:

północ Włoch, region Lombardia

Strefa czasowa:

CET (UTC+1)/CEST (UTC+2)

Waluta:

euro

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Mediolan to jedno z najbardziej atrakcyjnych europejskich miast, którego zwiedzanie warto rozłożyć na przynajmniej kilka dni. Wycieczka po Mediolanie jest łatwa i przyjemna dzięki doskonałej komunikacji miejskiej.

Mediolan – położenie

Mediolan jest drugim co do wielkości miastem we Włoszech – większy jest tylko Rzym. Mediolan leży na północy Włoch, kilkadziesiąt kilometrów od granicy ze Szwajcarią.

Ponadto Mediolan leży w Lombardii i jest stolicą tego regionu. Mediolan znajduje się na terenie nizinnym. Najwyższy punkt w Mediolanie położony jest na wysokości 122 metrów n.p.m.

Mediolan – gospodarka

Mediolan jest miastem o największym znaczeniu przemysłowym i finansowym dla całych Włoch. W biznesowej części Mediolanu znajdują się siedziby największych światowych banków i korporacji.

Mediolan nazywany jest czasem "stolicą mody", a to m.in. ze względu na Milan Fashion Week – pokazy mody, które w stolicy Lombardii odbywają się dwa razy w roku: wiosną i jesienią.

Mediolan – mieszkańcy

We Włoszech liczbę mieszkańców dla miast liczy się na dwa sposoby. Pierwszy dotyczy mieszkańców samego miasta, których liczba w Mediolanie wynosi prawie 1,4 miliona. W Italii pod uwagę bierze się także metropolie, w których skład poza największym miastem wchodzą też mniejsze, przylegające do niego miejscowości. Biorąc pod uwagę to kryterium, w Metropolii Mediolanu mieszka aż 3,2 mln osób.

Mediolan – kiedy lecieć?

Temperatura w Mediolanie raczej rzadko spada poniżej zera, jednak stolica Lombardii to nie jest najcieplejsze miejsce na Półwyspie Apenińskim. Bliskość Szwajcarii sprawia, że zima w Mediolanie wygląda czasem podobnie jak zima w Polsce. W Mediolanie najzimniejszym miesiącem jest zwykle styczeń ze średnią temperaturą wynoszącą trzy stopnie Celsjusza.

Pierwszym stosunkowo ciepłym miesiącem w Mediolanie jest maj, kiedy temperatury czasami przekraczają 20 stopni. Pogoda w Mediolanie najlepiej przedstawia się w lipcu i sierpniu, kiedy średnia temperatura oscyluje wokół 25 stopni.

Mediolan – jak dolecieć?

Mediolan znajduje się w czołówce europejskich miast, jeśli chodzi o komunikację. Lotnisko Milan-Malpensa znajduje się co prawda prawie 50 kilometrów od Mediolanu, lecz obsługuje loty w praktycznie każdy zakątek Europy, również do Polski.

W 2016 roku przez ten port lotniczy w Mediolanie przewinęło się prawie 20 milionów pasażerów. Jeśli chodzi o transfer z Milan-Malpensa do centrum miasta, to mamy możliwość skorzystania z autobusu, pociągu, taksówki i auta z wypożyczalni.

Oprócz Milan-Malpensa w Mediolanie lub najbliższych okolicach znajdują się jeszcze trzy inne lotniska. Jednak lotnisko Linate oferuje głównie loty krajowe i z turystycznego punktu widzenia nie jest aż tak interesujące. Większe możliwości stwarza lotnisko Orio al Serio, które co prawda leży bliżej Bergamo, lecz w powszechnym uznaniu ten międzynarodowy port lotniczy należy także do Mediolanu. Transfer z lotniska Orio al Serio do centrum Mediolanu umożliwiają pociągi, taksówki, autobusy i wypożyczone auta. Najmniej istotne dla Mediolanu jest lotnisko Bresso, które służy głównie awionetkom i miejskiemu aeroklubowi.

Mediolan – komunikacja

Milano Centrale to z kolei jedna z najważniejszych stacji kolejowych w całej Europie. Pociągiem z Mediolanu można się dostać do praktycznie każdego miasta we Włoszech, w tym oczywiście do Turynu, Genui czy Neapolu.

Komunikacja miejska w Mediolanie również stoi na najwyższym poziomie. Potentatem w mediolańskiej branży komunikacyjnej jest firma ATM (Azienda Transporti Milanesi), która zarządza nie tylko liniami autobusowymi, ale także trolejbusami i tramwajami. Ponadto ATM odpowiada za cztery linie metra, które również kursuje po Mediolanie.

Mediolan – lokalne potrawy

Będąc w Mediolanie, warto pamiętać, że to miasto, w którym występuje mnóstwo restauracji znajdujących się w przewodniku gastronomicznym Michelin. W związku z tym w Mediolanie warto zwiedzać nie tylko zabytki, ale także restauracje.

Typową dla Mediolanu potrawą jest np. cassouela at manna, czyli duszone mięso wieprzowe z kapustą. Innym daniem, którego koniecznie trzeba spróbować, odwiedzając Mediolan, jest puszysta brioszka wyrabiana z jajek, masła, cukru, rodzynek i kandyzowanych owoców, zwana panettone at pasticceria martesana.

Bardzo popularna w Mediolanie jest także minestrone – zupa jarzynowa, którą robi się w zasadzie z dowolnych warzyw, więc przepisy na minestrone bywają różne.

Mediolan – atrakcje

Mediolan znajdował się pod silnym wpływem Baroku na przełomie XVII i XVIII wieku, co ma swoje odzwierciedlenie w tutejszej architekturze i malarstwie. W Mediolanie przebywał wówczas m.in. słynny Michelangelo Caravaggio, malarz, którego prace znajdują się w Akademii Brera.

Wcześniej w Mediolanie prężnie rozwijał się styl gotycki, który również ma odzwierciedlenie w miejscowych budynkach i dziełach sztuki. Dlatego zwiedzanie Mediolanu warto oprzeć o liczne galerie sztuki i muzea, którymi możnaby obdzielić kilka innych miast.

Mediolan
Przykładowe ceny

- taksówka: 5 euro za trzaśnięcie drzwiami, 1 euro za kilometr
- bilet autobusowy: 1,5 euro
- piwo (0,5 l): 5 euro
- posiłek dla dwóch osób w przyzwoitej restauracji: 60 euro

Komunikacja

autobusy, trolejbusy, tramwaje, 5 linii metra, taksówki, 3 lotniska

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

1600 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19rlcb
d19rlcb
d19rlcb