Trwa ładowanie...
de0u07y

Lombardia

Najnowsze informacje
Strefa czasowa:

CET (UTC+1)/CEST (UTC+2)

Waluta:

euro

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Lombardia jest jednym z najpopularniejszych regionów we Włoszech. Będąc w Lombardii, warto zajrzeć nie tylko do Mediolanu i innych większych miast, ale także np. do rezerwatu przyrody w dolinie Val di Mello. Lombardia to jeden dwudziestu regionów, na które podzielone są Włochy. Stolicą Lombardii jest Mediolan. W Lombardii żyje około 10 milionów mieszkańców, co stanowi 20 procent populacji całych Włoch.

Lombardia – położenie

Lombardia leży w północnych Włoszech, na powierzchni niemal 24 tys. kilometrów kwadratowych. Od wschodu graniczy z Piemontem, od zachodu z Trydentem-Górną Adygą i Wenecją Euganejską, a od południa – z regionem Emilia-Romania. Północna granica Lombardii jest jednocześnie częścią granicy Włoch i Szwajcarii.

Jeziora w Lombardii to jeden z najważniejszych wyróżników tego regionu. Warte zobaczenia są choćby jeziora Maggiore i Lugano, które znajdują się zarówno na terytorium Lombardii, jak i Szwajcarii. Z kolei jezioro Garda to nie tylko największe jezioro w Lombardii, ale także we Włoszech.

Przez Lombardię przepływają też liczne rzeki, wśród których najważniejsza jest rzeka Pad. Rzekę Pad można podziwiać np. w mieście Cremona. Rzeka Pad jest zasilana przez wody innej rzeki przepływającej przez Lombardię, która nosi nazwę Ticino.

Lombardia – Mediolan

Najważniejszym miastem w Lombardii jest oczywiście Mediolan. To w dużej mierze dzięki temu miastu Lombardia jest jednym z najważniejszych pod względem ekonomicznym włoskich obszarów. Przemysł w Lombardii stanowi 20 procent produktu krajowego brutto (PKB) całych Włoch.

Mediolan to jednak nie tylko finanse i siedziby największych światowych banków w centrum miasta. Jest to również miejsce, w którym znajduje się wiele ważnych dla Lombardii atrakcji turystycznych, takich jak Galeria Wiktora Emmanuela II.

Lombardia – miasta

Do największych miast w Lombardii wliczają się także Bergamo i Brescia. Do Bergamo w Lombardii można bardzo łatwo trafić dzięki pobliskiemu lotnisku Orio al Serio. Bergamo to jedno z najważniejszych miejsc na mapie Lombardii z uwagi na atrakcje w postaci murów obronnych miasta z XVI wieku i wieży Campanone. Co ciekawe, w wieży Campanone znajduje się olbrzymi dzwon – największy w całej Lombardii, który jest wizytówką Bergamo.

Brescia to również wspaniałe miasto położone w Lombardii, które wyróżnia się przepięknymi katedrami i placem Piazza della Loggia z okresu Renesansu.

Lombardia – atrakcje

Zwiedzanie Lombardii powinno być przyjemnością dla turystów, którzy uwielbiają kontakt z przyrodą. Takie osoby powinny udać się koniecznie do doliny Val di Mello w Lombardii, na obszarze której utworzono rezerwat przyrody. Park przyrody Val di Mello położony jest w otoczeniu Alp środkowych, które rozciągają się na terenie Lombardii. W związku z tym Val di Mello w Lombardii wyróżnia się pięknymi widokami skalistych masywów górskich, strumykami i rzadkimi gatunkami roślin.

Ponadto podczas wakacji w Lombardii warto zobaczyć budynek zwany Villa del Balbianello, który znajduje się w prowincji Tremezzina. Villa del Balbianello to po prostu... willa, tyle że jedna z najpiękniejszych we Włoszech, w dodatku położona nad równie malowniczym jeziorem Como. O atrakcyjności tego miejsca najlepiej świadczy fakt, że kręcono tu takie filmy jak Casino Royale czy Gwiezdne Wojny: Atak klonów.

Lombardia
Przykładowe ceny

- posiłek w niedrogiej restauracji: 15 euro;
- 0,5 l piwa: 4,5 euro;
- capuccino: 1,3 euro;
- taksówka: 7,5 euro za trzaśnięcie drzwiami, 1 euro za kilometr.
Ceny mogą jednak różnić się w zależności od miasta (w Mediolanie jest najdrożej).

Komunikacja

Transport międzymiastowy możliwy jest dzięki autobusom i pociągom. Najwięcej połączeń jest z i do Mediolanu. Taksówki i samochody z wypożyczalni to również popularne środki transportu.

Co warto zjeść i wypić

- cassouela at manna (duszone mięso wieprzowe z kapustą);
- minestrone (zupa jarzynowa);
- risotto;
- panettone (brioszka z rodzynkami i owocami kandyzowanymi).

Co warto zobaczyć
Położenie

północne Włochy, przy granicy ze Szwajcarią

Orientacyjna odległość

1 600 km

Czas lotu / jazdy samochodem

lot: 2,5 h / jazda autem: 20 h

Najpopularniejsze lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de0u07y
de0u07y
de0u07y