Trwa ładowanie...
d1it4an

Bazylika św. Franciszka (Asyż)

Największe atrakcje
Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna

Bazylika św. Franciszka (wł. Basilica di San Francisco) położona w zachodniej części Asyżu jest jednym z najważniejszych zabytków we Włoszech wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2000 roku.

Bazylika św. Franciszka – informacje ogólne

Bazylika św. Franciszka jest zlokalizowana przy Piazza Inferiore di S. Francesco 2. Została wybudowana w XIII wieku. Kościół składa się z dwóch części: kościoła dolnego i górnego, których wnętrza zdobią piękne mozaiki. Budowa dolnego kościoła została ukończona w ciągu dwóch lat (1228-1230). W 1230 roku w bazylice złożono ciało świętego Franciszka.

Na miejsce powstania bazyliki wybrano tzw. Wzgórze Piekielne, na którym wykonywano wyroki śmierci. 17 lipca 1228 roku papież Grzegorz IX poświęcił wzgórze, nadając mu nową nazwę Wzgórze Rajskie.

Bazylika św. Franciszka – historia św. Franciszka

Św. Franciszek z Asyżu urodził się w rodzinie umbryjskiego kupca, który zakochany we Francji zmienił mu chrzcielne imię Jan na Francisco. Kiedy Franciszek miał 21 lat wziął udział w wojnie między Asyżem a Perugią, a następnie w konflikcie zbrojnym w Apullo. W czasie drugiej wyprawy miał wizję Chrystusa, który kazał Franciszkowi odbudować kościół. Franciszek wyrzekł się ojca, ubrał się we włosienicę i nawoływał do nawrócenia. Pomiędzy 1209 a 1210 rokiem udał się do papieża Innocentego III, który zatwierdził regułę kościoła braci mniejszych. Ok. 1220 roku Franciszek oddał władzę nad zakonem młodszemu franciszkaninowi. W 1223 roku w mieście Greccio urządził pierwszą szopkę bożonarodzeniową w historii. W 1224 roku otrzymał stygmaty na rękach, nogach oraz w boku. W 1226 roku wrócił bardzo chory do Asyżu. Zmarł kładąc się nagi na gołej ziemi 3. października. Ludzie przenieśli jego ciało do kościoła San Giorgio, a w 1230 roku do poświęconej przez papieża bazyliki.

Bazylika św. Franciszka – kościół dolny

Przed wejściem do kościoła dolnego znajduje się dziedziniec otoczony krużgankami. Nad drzwiami jest napis "Odpust zupełny codziennie na zawsze". Aby dojść do kaplicy, w której znajduje się grób św. Franciszka, należy minąć kaplicę św. Sebastiana, św. Katarzyny, Niepokalanego Poczęcia, św. Marii i Magdaleny, św. Stefana i św. Antoniego. Kościół dolny zdobią liczne witraże, przez które przenika światło słoneczne, nadając wnętrzu mistyczny wygląd.

Po raz ostatni grób św. Franciszka został otwarty 24 stycznia 1978 roku w celu jego zabezpieczenia. Szczątki umieszczono w przezroczystej trumnie, którą włożono następnie do metalowej trumny zamykanej na dwa klucze (jeden z nich ma kustosz bazyliki, a drugi – biskup Asyżu). Obie zostały przeniesione do białego sarkofagu.

Bazylika św. Franciszka – kościół górny

Do kościoła górnego prowadzą schody z tarasu. W kościele znajduje się jedynie nawa główna pozbawiona bocznych kaplic. Ściany są ozdobione freskami przedstawiającymi sceny ze Starego Testamentu oraz 28 scen z życia św. Franciszka tzw. Legendę św. Franciszka.

Na uwagę zasługuje również zakon franciszkanów przylegający do bazyliki. Przy nim stoi 54-metrowa wieża. Warto zobaczyć także salę Papieską, salę Kapituły oraz refektarz w zakonie.

d1it4an
Bazylika św. Franciszka (Asyż)
Czas lotu / jazdy samochodem

16 h 16 min samochodem z Warszawy

Strefa czasowa

UTC +1:00

Waluta

EUR

Godziny otwarcia

6.00 - 19.00 - kościół dolny
8.30 - 19.00 - kościół górny
Msze święte odprawiane są codziennie w kościele dolnym o godz. 7.15, 11.00 i 18.00, a w niedziele i święta o 7.30, 9.00, 17.00 i 18.30, zaś w kościele górnym o 12.00.

Ceny biletów

5 euro od osoby

Orientacyjna odległość

1667,9 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1it4an
d1it4an
d1it4an