Trwa ładowanie...
ycipk-24jldi
ycipk-24jldi

Bazylika św. Piotra - Największe atrakcje

Bazylika św. Piotra jest symbolem Watykanu Pixabay.com
Podziel się

Bazylika św. Piotra to główna budowla Watykanu i jedna z pięciu Bazylik Papieskich (obok Bazyliki św. Jana na Lateranie, Bazyliki Santa Maria Maggiore, Bazyliki św. Pawła za Murami i Bazyliki św. Wawrzyńca za Murami). Jest architektonicznym symbolem władzy papieskiej i główną świątynią Kościoła Katolickiego.
Bazylika św. Piotra to druga, co do wielkości, świątynia na świecie, licząca 22 067 m2.

ycipk-24jldi

Bazylika św. Piotra– zwiedzanie

Na zewnątrz Bazyliki św. Piotra warto zwrócić uwagę na półkoliste kolumnady okalające z dwóch stron Plac św. Piotra. Kolumny autorstwa Berniniego wykonano w porządku toskańskim, a cały portyk zwieńczono attyką ze 140 posągami świętych.

Na środku Placu św. Piotra stoli obelisk, który pełni rolę symboliczną, a dla turystów także w pewnym sensie orientacyjną. Obelisk pochodzi ze Starożytnego Egiptu i miał być świadkiem śmierci Świętego Piotra. Do Rzymu w I r. n.e. sprowadził go cesarz Kaligula, a do Watykanu kazał przenieść papież Sykstus V.

Wnętrze Bazyliki św. Piotra zachwyci tak wiernych, jak i miłośników sztuki. Nad wystrojem pracowali najwybitniejsi artyści: Giuliano de Sangalo, Donato Bramante, Rafael Santi, Michał Anioł, Giacomo della Porta i przede wszystkim Gianlorenzo Bernini.

Znajduje się tu 45 ołtarzy, 11 kaplic, 395 posagów i ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych malowideł i mozaik.
Punktem centralnym wnętrza Bazyliki św. Piotra jest ołtarz z Tronem Piotrowym i posągami czterech świętych: reprezentantów kościoła łacińskiego, św. Augustyna i św. Ambrożego oraz św. Atanazego i św. Jana Chryzostoma, symbolizujących kościół wschodni.

ycipk-24jldi

Bazylika św. Piotra – godziny otwarcia i cennik

Zwiedzanie Bazyliki św. Piotra można podzielić na kilka części.
Wstęp do samej Bazyliki jest darmowy, ale dużą wagę zwraca się tu na ubiór. Osoby ubrane w nieodpowiedni sposób mogą zostać nie wpuszczone. Świątynia otwarta jest dla zwiedzających w okresie letnim w godzinach 7.00 – 19.00, a zimą między 7.00 a 18.30.

Kopuła nad Bazylika św. Piotra jest jednym z elementów budowli, za którego zwiedzanie należy uiścić opłatę. Ceny biletów są następujące:

  • 8 € - skorzystanie windy do poziomu tarasu (320 stopni), a potem wejście schodami,
  • 6 € - wejście schodami (do 551 stopni). Latem kopuła otwarta jest od 8.00 do 18.00, zimą zaś od 8.00 do 17.00.

W Bazylice można zwiedzać także Grób św. Piotra oraz nekropolię z grobami i kryptami 147 papieży. W trosce o kondycję nagrobków do nekropolii każdego dnia może wejść tylko 250 osób, a wizyta musi być uprzednio zgłoszona osobiście w biurze (Ufficio Scavi), mailowo lub przez fax. Termin zgłoszenia nie jest z góry ustalony, zależy od zainteresowania ze strony turystów.
Zwiedzanie krypt Bazyliki św. Piotra dozwolone jest od 15. roku życia i odbywa się w niewielkich grupach pod opieką specjalnie wyszkolonego przewodnika.
Koszt biletu wstępu to 12 €.

Bazylika św. Piotra – lokalizacja i dojazd

ycipk-24jldi

Bazylika św. Piotra znajduje się na terenie Watykanu, w centrum włoskiej stolicy, Rzymu. W pobliżu znajduje się stacja metra „Ottaviano-San Pietro-Musei Vaticani”, gdzie zatrzymuje się pociąg metra linii A. Dojechać można także autobusem numer 62 na przystanek „Traspontina”.

Z lotniska Rzym-Fiumicino do Bazyliki św. Piotra dojedziemy pociągiem regionalnym FL1 lub Leonardo Express do dworca Roma Termini, a tam przesiądziemy się w metro linii A. Z lotniska Rzym-Ciampino dojazd jest równie prosty – wystarczy wsiąść w pociąg FL4 zmierzajacy ku Roma Termini i przesiąść się tak jak w pierwszym przypadku do metra.

Bezpośrednie loty z Polski do Rzymu oferują tanie linie lotnicze Ryanair oraz Wizz Air za 190 - 500 zł. Samoloty do Rzymu odlatują z Warszawy, Krakowa, Bydgoszczy, Katowic, Wrocławia i Poznania. Z pozostałych lotnisk Polski polecimy z przesiadką w Monachium czy Zurychu.

ycipk-24jldi
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h samolotem / 19 godzin samochodem

Strefa czasowa

UTC+1.00

Waluta

euro (EUR)

Kraj
Region
Godziny otwarcia

- sezon letni - 7.00 - 19.00
- sezon zimowy - 7.00 - 18.30

Ceny biletów

bazylika - bezpłatny wstęp
kopuła - 6 euro / 8 euro
krypty - 12 euro

Orientacyjna odległość

1800 km

ycipk-24jldi
ycipk-24jldi