Trwa ładowanie...
d1jp1d9

Bazylika św. Piotra

Największe atrakcje
Bazylika św. Piotra
Region
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Bazylika św. Piotra to główna budowla Watykanu i jedna z pięciu Bazylik Papieskich (obok Bazyliki św. Jana na Lateranie, Bazyliki Santa Maria Maggiore, Bazyliki św. Pawła za Murami i Bazyliki św. Wawrzyńca za Murami). Jest architektonicznym symbolem władzy papieskiej i główną świątynią Kościoła Katolickiego.
Bazylika św. Piotra to druga, co do wielkości, świątynia na świecie, licząca 22 067 m2.

Bazylika św. Piotra– zwiedzanie

Na zewnątrz Bazyliki św. Piotra warto zwrócić uwagę na półkoliste kolumnady okalające z dwóch stron Plac św. Piotra. Kolumny autorstwa Berniniego wykonano w porządku toskańskim, a cały portyk zwieńczono attyką ze 140 posągami świętych.

Na środku Placu św. Piotra stoli obelisk, który pełni rolę symboliczną, a dla turystów także w pewnym sensie orientacyjną. Obelisk pochodzi ze Starożytnego Egiptu i miał być świadkiem śmierci Świętego Piotra. Do Rzymu w I r. n.e. sprowadził go cesarz Kaligula, a do Watykanu kazał przenieść papież Sykstus V.

Wnętrze Bazyliki św. Piotra zachwyci tak wiernych, jak i miłośników sztuki. Nad wystrojem pracowali najwybitniejsi artyści: Giuliano de Sangalo, Donato Bramante, Rafael Santi, Michał Anioł, Giacomo della Porta i przede wszystkim Gianlorenzo Bernini.

Znajduje się tu 45 ołtarzy, 11 kaplic, 395 posagów i ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych malowideł i mozaik.
Punktem centralnym wnętrza Bazyliki św. Piotra jest ołtarz z Tronem Piotrowym i posągami czterech świętych: reprezentantów kościoła łacińskiego, św. Augustyna i św. Ambrożego oraz św. Atanazego i św. Jana Chryzostoma, symbolizujących kościół wschodni.

Bazylika św. Piotra – godziny otwarcia i cennik

Zwiedzanie Bazyliki św. Piotra można podzielić na kilka części.
Wstęp do samej Bazyliki jest darmowy, ale dużą wagę zwraca się tu na ubiór. Osoby ubrane w nieodpowiedni sposób mogą zostać nie wpuszczone. Świątynia otwarta jest dla zwiedzających w okresie letnim w godzinach 7.00 – 19.00, a zimą między 7.00 a 18.30.

Kopuła nad Bazylika św. Piotra jest jednym z elementów budowli, za którego zwiedzanie należy uiścić opłatę. Ceny biletów są następujące:

  • 8 € - skorzystanie windy do poziomu tarasu (320 stopni), a potem wejście schodami,
  • 6 € - wejście schodami (do 551 stopni). Latem kopuła otwarta jest od 8.00 do 18.00, zimą zaś od 8.00 do 17.00.

W Bazylice można zwiedzać także Grób św. Piotra oraz nekropolię z grobami i kryptami 147 papieży. W trosce o kondycję nagrobków do nekropolii każdego dnia może wejść tylko 250 osób, a wizyta musi być uprzednio zgłoszona osobiście w biurze (Ufficio Scavi), mailowo lub przez fax. Termin zgłoszenia nie jest z góry ustalony, zależy od zainteresowania ze strony turystów.
Zwiedzanie krypt Bazyliki św. Piotra dozwolone jest od 15. roku życia i odbywa się w niewielkich grupach pod opieką specjalnie wyszkolonego przewodnika.
Koszt biletu wstępu to 12 €.

Bazylika św. Piotra – lokalizacja i dojazd

Bazylika św. Piotra znajduje się na terenie Watykanu, w centrum włoskiej stolicy, Rzymu. W pobliżu znajduje się stacja metra „Ottaviano-San Pietro-Musei Vaticani”, gdzie zatrzymuje się pociąg metra linii A. Dojechać można także autobusem numer 62 na przystanek „Traspontina”.

Z lotniska Rzym-Fiumicino do Bazyliki św. Piotra dojedziemy pociągiem regionalnym FL1 lub Leonardo Express do dworca Roma Termini, a tam przesiądziemy się w metro linii A. Z lotniska Rzym-Ciampino dojazd jest równie prosty – wystarczy wsiąść w pociąg FL4 zmierzajacy ku Roma Termini i przesiąść się tak jak w pierwszym przypadku do metra.

Bezpośrednie loty z Polski do Rzymu oferują tanie linie lotnicze Ryanair oraz Wizz Air za 190 - 500 zł. Samoloty do Rzymu odlatują z Warszawy, Krakowa, Bydgoszczy, Katowic, Wrocławia i Poznania. Z pozostałych lotnisk Polski polecimy z przesiadką w Monachium czy Zurychu.

Bazylika św. Piotra
Czas lotu / jazdy samochodem

2 h samolotem / 19 godzin samochodem

Strefa czasowa

UTC+1.00

Waluta

euro (EUR)

Godziny otwarcia

- sezon letni - 7.00 - 19.00
- sezon zimowy - 7.00 - 18.30

Ceny biletów

bazylika - bezpłatny wstęp
kopuła - 6 euro / 8 euro
krypty - 12 euro

Orientacyjna odległość

1800 km

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1jp1d9
d1jp1d9
d1jp1d9