Trwa ładowanie...
d3odr21

Watykan

Największe atrakcje
Położenie:

Watykan jest zarówno państwem, jak i miastem położonym w centrum Rzymu, po lewej stronie Tybru.

Strefa czasowa:

UTC+1.00

Waluta:

euro (EUR)

Shutterstock
Źródło: Shutterstock, fot: TTstudio

Watykan – informacje ogólne

Watykan jest enklawą usytuowaną w centrum Rzymu, stolicy Włoch. To także najmniejsze powierzchniowo, po Sealandzie, państwo na świecie (0,44 ha) i jedyne w Europie, w którym panuje monarchia absolutna.
Watykan jest jednocześnie państwem i miastem. Jako niepodległy kraj posiada własną pocztę, armię (Gwardia Szwajcarska) i mennicę – od 2002 roku obowiązującą walutą jest euro, ale państwo posiada prawo do wybijania własnych rewersów na monetach (przedstawiają one wizerunek niektórych papieży).

Watykan ma otwarte granice z Włochami, co oznacza, że aby wjechać na jego teren, nie potrzeba paszportu czy dowodu osobistego. Językami urzędowymi Watykanu są włoski i łacina, a obywatelstwo mogą nabyć osoby pracujące w jednej z instytucji watykańskich lub mieszkające na terenie państwa.

Watykan to także jedyne państwo na świecie wpisane w całości na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Watykan – historia

Początkowo rezydencja papieży mieściła się w Pałacu Laterańskim, który ofiarował im cesarz Konstantyn Wielki. Watykan był zaś miejscem pielgrzymek do groby św. Piotra. Pierwsze zabudowania powstały tam za pontyfikatu papieża Leona IV, a ostatecznego przeniesienia siedziby papieskiej z Lateranu do Watykanu dokonał papież Grzegorz XI. Rozbudowy kompleksu watykańskiego dokonał papież Mikołaj V, a obecny kształt zabudowy Watykanu zawdzięczamy papieżowi Juliuszowi II.

W latach 1870 – 1929 Państwo Kościelne zniknęło z map i zostało wcielone do Włoch. Powróciło na mocy Traktatów Laterańskich, podpisanych przez sekretarza stanu Watykanu, kardynała Pietra Gasparriego i Benita Mussoliniego. Na jego podstawie ustalono między innymi, że papież jest władcą suwerennym, a oficjalna nazwa to Państwo Miasta Watykanu.

Watykan – pogoda

Pogoda w Watykanie zachęca do zwiedzania. Latem temperatura sięga od 25°C do 30°C, a zimą około 7°C. W ciągu roku rzadko zdarzają się pochmurne i deszczowe dni, ale można się z takimi liczyć w okresie zimowym, od listopada do lutego, a także na początku wiosny.

Watykan – kiedy lecieć?

Watykan jest miejscem, które można zwiedzać cały rok. Czas, w którym odbędziemy wycieczkę zależy od jej charakteru. Jeśli ważne są dla nas aspekty duchowe, najlepiej udać się w okresie świąt, na uroczystości beatyfikacyjne lub kanonizacyjne albo po prostu w dowolnym terminie obejmującym środę. Środa jest bowiem dniem audiencji papieskich – papież odprawia wtedy Mszę Świętą i przejeżdża wśród wiernych swoim papamobile.

Osoby udające się do Watykanu w celach turystycznych, powinny wyżej wymienionych terminów raczej unikać, ponieważ można spodziewać się wtedy tłumów i wzmożonej kontroli.

Watykan – dojazd wewnątrz Rzymu

Do Watykanu dostaniemy się samolotem, korzystając z jednego z dwóch rzymskich lotnisk – we Fiumicino i Ciampino. Chcąc skorzystać z transportu miejskiego warto wybrać metro linii A i wysiąść na stacji „Ottaviano-San Pietro”. Jednak największe wrażenie robi spacer na Plac św. Piotra spod Zamku św. Anioła. Tam dojedziemy metrem linii A, wysiadając na stacji „Lepanto” lub autobusami numer 62, 40, 64, 46, 23, 271, 982, 280 (przystanek „Piazza Pia” lub „Santo Spirito”).

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3odr21
d3odr21
d3odr21