Berlin. Największe atrakcje i zabytki
Berlin to miasto kontrastów, w którym tradycja miesza się z nowoczesnością. W stolicy Niemiec można znaleźć piękne pałace, monumentalne zabytki, liczne muzea, a także drapacze chmur. Odnajdą się tu nie tylko miłośnicy historii i kultury, ale również hucznego imprezowania.
Berlin leży we wschodniej części Niemiec. Dzieli go zaledwie ok. 100 km od polskiej granicy. To największe i najważniejsze miasto w kraju jest siedzibą wielu instytucji o międzynarodowym znaczeniu. Ze względu na ogrom atrakcji przyciąga turystów z całego świata. Przedstawiamy te najciekawsze.
Berlin atrakcje: Pałac Charlottenburg
Pałac Charlottenburg to zespół pałacowo-parkowy i jedno z najpiękniejszych miejsc w stolicy. Letnią rezydencję Hohenzollernów nazywano początkowo Lietzenburgiem. Po śmierci Zofii Charlotty Hanowerskiej, nazwa pałacu została przez jej męża zmieniona na pałac Charlottenburg, by w ten sposób upamiętnić zmarłą w 1705 r. królową Prus. W późniejszych latach mieszkali tu kolejni władcy, którzy zlecali rozbudowę obiektu.
Dziś można tu podziwiać m.in. stary pałac z imponującymi komnatami i słynnym gabinetem porcelany, nowe skrzydła, a także urokliwy ogród z mauzoleum królowej Luizy, nowym pawilonem i belwederem. Można je zwiedzać przez cały rok. Szczególnie warto wybrać się w grudniu, ponieważ wtedy odbywa się tu jeden z najładniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Berlinie.
Berlin atrakcje: Pałac Bellevue
Pałac Bellevue to kompleks pałacowy, położony w północnej części parku Großer Tiergarten, został wzniesiony w 1786 r. na polecenie pruskiego księcia Augusta Ferdynanda Hohenzollerna. Obecnie mieści się tutaj siedziba prezydenta Republiki Federalnej Niemiec. Nazwa "Bellevue" pochodzi prawdopodobnie od francuskich słów "belle" i "vue" oznaczających piękny widok.
Berlin atrakcje: Reichstag
Neorenesansowy budynek z końca XIX w. jest siedzibą Bundestagu (niższej izby parlamentu Niemiec). Co ważne, można go bezpłatnie zwiedzić po wcześniejszym zarezerwowaniu wejściówki (najlepiej za pośrednictwem strony internetowej). Podczas zorganizowanego spaceru chętni dowiedzą się, co należy do głównych zadań parlamentu i jaki jest jego obecny skład oraz zapoznają się z historią zabytkowego budynku. Koniecznie warto zobaczyć też jego szklaną kopułę i taras na dachu, które oferują niezapomniane widoki.
Berlin atrakcje: Brama Brandenburska
Brama Brandenburska to najpopularniejszy symbol Berlina. Została zaprojektowana przez Carla Gottharda Langhansa na zlecenie króla Fryderyka Wilhelma II. Prace budowlane trwały w latach 1788-1791. Podczas II wojny światowej brama została uszkodzona. Podjęto więc decyzję o odbudowie obiektu, który stanowi dziś symbol zjednoczenia Niemiec. Na placu przed bramą regularnie odbywają się wielkie imprezy, np. huczny Sylwester.
Brama Brandenburska ma 26 m wysokości i 65,5 m szerokości. Na jej szczycie znajduje się rzeźba uskrzydlonej bogini Nike (Wiktorii, symbolizującej zwycięstwo) prowadzącej rydwan zaprzężony w cztery konie. Kwadryga tak oczarowała Napoleona Bonaparte, że postanowił zabrać ją z sobą do Paryża po odniesieniu zwycięstwa nad Prusami w bitwie pod Jeną – Auerstedt w 1806 r. Francuski dowódca chciał, aby pozostała we Francji już na zawsze. Niemcom udało się ją jednak odzyskać osiem lat później.
Berlin atrakcje: Kolumna Zwycięstwa
Kolumna Zwycięstwa, znajdująca się obecnie w parku Großer Tiergarten, została wzniesiona na pamiątkę zwycięstwa Prus nad Danią w wojnie duńskiej w 1864 r. Odsłonięto ją w 1873 r. Całkowita wysokość kolumny zwieńczonej posągiem Nike (Wiktorii) wynosi ok. 67 m. Warto wspiąć się na tutejszy taras widokowy, z którego można podziwiać piękną panoramę Berlina.
Berlin atrakcje: Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma
Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma to wyjątkowe miejsce na mapie Berlina. Cesarz Wilhelm II Hohenzollern zlecił wybudowanie ewangelickiej świątyni, która miała być poświęcona pamięci jego dziadka - Wilhelma I. Budynek oddano do użytku w 1895 r. Monumentalny kościół posiadał 5 wież i był najwyższym w Berlinie.
W 1943 r. został zniszczony podczas alianckich bombardowań. Początkowo planowano go rozebrać. W wyniku debaty publicznej podjęto jednak decyzję o pozostawieniu 68 - metrowej ruiny głównej wieży, która stała się symbolem pamięci. Obok niej postawiono później nowoczesny kościół. W 2016 r. Kościół Pamięci był świadkiem kolejnego tragicznego wydarzenia – zamachu terrorystycznego na jarmarku bożonarodzeniowym (zginęło wtedy 12 osób, w tym polski kierowca, któremu zamachowiec ukradł ciężarówkę).
Berlin atrakcje: Berliński Ogród Zoologiczny
Berliński Ogród Zoologiczny to jeden z najbardziej znanych ogrodów zoologicznych na świecie. Znajduje się niedaleko słynnej stacji kolejowej Bahnhof Zoo (opisanej w książce dokumentalnej "My, dzieci z dworca Zoo", w której przedstawiono życie młodzieży uzależnionej od narkotyków).
W najstarszym zoo w Niemczech można zobaczyć kilkanaście tysięcy różnych gatunków zwierząt. Wśród nich znajdują się m.in. pandy wielkie, słonie, żyrafy, goryle. Wizyta w zoo to niezapomniana przygoda, szczególnie dla rodzin z dziećmi.
Berlin atrakcje: Wyspa Muzeów
Wpisana w 1999 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO berlińska Wyspa Muzeów na rzece Sprewie to prawdziwy raj dla fanów historii i sztuki. W skład unikatowego zespołu architektonicznego i kulturalnego wchodzą: Muzeum im. Bodego, Muzeum Pergamońskie z bramą Isztar, Nowe Muzeum, Stara Galeria Narodowa, Stare Muzeum. Nieopodal znajduje się również monumentalna, ewangelicka katedra w Berlinie.
Berlin atrakcje: aleja pod lipami i okolice
Aleja pod lipami to jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic w stolicy. Wznosi się przy niej wiele zabytkowych gmachów. Do miejsc szczególnie wartych odwiedzenia należą: Biblioteka Narodowa, Niemieckie Muzeum Historyczne, Nowy Odwach, Uniwersytet Humboldtów, Opera Państwowa, katedra św. Jadwigi.
Niedaleko znajduje się także jeden z najpiękniejszych placów w mieście – Gendarmenmarkt (plac Żandarmerii), gdzie można zobaczyć: Katedrę Francuską, Katedrę Niemiecką oraz dom koncertowy, który gościł przez laty światowe sławy, w tym m.in. Liszta, Wagnera i Goethego.
Pamiątki po upadku Muru Berlińskiego
Zwiedzając Berlin, nie można zapomnieć o jego historii związanej z zimną wojną i podziałem Niemiec. W 1961 r. wybudowano Mur Berliński, który oddzielał Berlin Zachodni (strefę kontrolowaną przez wojska francuskie, brytyjskie, amerykańskie) od Berlina Wschodniego (strefy kontrolowanej przez wojska radzieckie). Upadł on w 1989 r., a rok później doszło do zjednoczenia Niemiec.
Dziś zachowane fragmenty muru przypominają o trudnej przeszłości miasta i stanowią zarazem atrakcję turystyczną. Warto zobaczyć, np. stworzoną przez graficiarzy galerię-pomnik East Side Gallery ze słynnym dziełem przedstawiającym pocałunek Breżniewa i Honeckera, a także Checkpoint Charlie – jedno z dawnych przejść granicznych między NRD a Berlinem Zachodnim, gdzie obecnie znajduje się symboliczny punkt kontroli granicznej i muzeum Muru Berlińskiego.
Berlin atrakcje: Plac Poczdamski i Plac Aleksandra
Chcąc poznać bardziej nowoczesne oblicze Berlina, warto udać się do kompleksu rozrywkowo - usługowego Sony Center przy placu Poczdamskim słynącego ze spektakularnego dachu.
Dobrym pomysłem jest także wjazd na taras widokowy Berlińskiej Wieży Telewizyjnej, stojącej niedaleko placu Aleksandra, z której można podziwiać niezapomnianą panoramę Berlina. Całkowita wysokość wieży wynosi ok. 368 m, co czyni ją najwyższym obiektem w Niemczech. Punkt widokowy mieści się zaś na wysokości ok. 207 m. To jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Berlinie. A tych, jak można się samemu przekonać, jest tutaj naprawdę wiele.