Trwa ładowanie...

Białe szaleństwo w Czarnogórze

Warto wiedzieć, że Czarnogóra to nie tylko wypoczynek na plażach nad Adriatykiem, ale też piękne góry i dobre miejsce dla miłośników sportów zimowych.

Białe szaleństwo w CzarnogórzeŹródło: Materiały prasowe
d35saao
d35saao

Inwestycje w infrastrukturę narciarską w ostatnich latach sprawiły, że kraj ten zyskuje na znaczeniu na mapie europejskich centrów sportów zimowych. Wyjazd do Czarnogóry na narty czy deskę jest również sporo tańszy w porównaniu do innych regionów. Najnowocześniejsze i największe ośrodki narciarskie znajdują się w miejscowościach Žabljak oraz Kolašin.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Zimowe kurorty Czarnogóry to wyjątkowo piękne miejsca otoczone dziewiczą przyrodą, zachwycają o każdej porze roku. Choć narciarstwo nie od razu kojarzy się z Czarnogórą, już pod koniec XIX w. pojawiło się wraz z norweskim oficerem i pisarzem Henrikiem Angelem, który w 1893 roku przybył do tego kraju. Założył on Cetyńskie Towarzystwo Narciarskie i zaszczepił Czarnogórcom miłość do tego sportu. Uczył czarnogórską młodzież jazdy, czym zaskarbił sobie szacunek mieszkańców, a dzięki niemu Cetynia stała się kolebką sportów narciarskich w Czarnogórze.

Aktualnie dwa najważniejsze ośrodki narciarskie to Žabljak w górach Durmitor na terenie Parku Narodowego Durmitor oraz Kolašin w Bjelasicy na terenie Parku Narodowego Biogradska Gora.

d35saao

Žabljak

Žabljak to najwyżej położona miejscowość na Bałkanach (1450 m n.p.m.), w której znajdują się dwa ośrodki narciarskie: Savin Kuk i Javorovača. Położone są one u podnóża gór, otoczone szczytami o wysokości powyżej 2200 m, 18 jeziorami oraz kanionem rzeki Tary. Trasy w Žabljaku pokryte są śniegiem przez 120 dni w roku.

Ośrodek Savin Kuk oferuje 4,6 km tras narciarskich z możliwością obsługi 3000 narciarzy na godzinę. Niższy wyciąg „Savin Kuk I” prowadzi na wysokość 1907 m, natomiast wyższy „Savin Kuk II” zawozi narciarzy na 2213 m. Z kolei centrum narciarskie Javorovača oferuje łatwiejsze trasy o długości 400 m z wyciągiem talerzykowym oraz wyciągiem taśmowym dla dzieci. Znajduje się tam pełna infrastruktura turystyczna, tj. gastronomia, szkółki narciarskie oraz wypożyczalnie sprzętu.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Kolašin

Drugim wartym odwiedzenia kurortem narciarskim jest Kolašin. Najnowszy ośrodek, którego oficjalna inauguracja odbędzie się na początku lutego tego roku, to Kolašin 1600 Ski Centre. Dostępne są tam stoki narciarskie o długości 4,6 km, wyposażone w sześcioosobowy wyciąg kanapowy. Na bieżący sezon ośrodek zapewnia turystom bazę gastronomiczną na 400 miejsc, wypożyczalnię sprzętu oraz szkółki narciarskie.

d35saao

Atrakcyjne jest także drugie miejsce - Kolašin 1450 Ski Resort, w którym na narciarzy i snowboardzistów czeka sześcioosobowy wyciąg kanapowy, dwuosobowy wyciąg krzesełkowy, orczyki oraz 16,5 km tras spełniających najwyższe standardy europejskie. Wyciągi obsługują 5500 narciarzy na godzinę. W najbliższych latach planowane jest połączenie obu ośrodków, dzięki czemu region będzie dysponował 40 km tras narciarskich.

Inne miejsca do szusowania

Mniejsze czarnogórskie ośrodki narciarskie, które warto mieć na uwadze, to Lokve na górze Cmiljevica na wysokości od 1350 do 1700 m zlokalizowane 14 km od miejscowości Berane. Lokve jest w stanie obsłużyć 1000 narciarzy na godzinę. Ośrodek narciarski Hajla usytuowany 8 km od miejscowości Rožaje, z przepustowością 840 narciarzy na godzinę. Inną propozycją jest Vučje położone w nietkniętym masywie Krnov na wysokości 1300 m, w odległości 20 km od miasta Nikšić.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Wygodna podróż

Do Podgoricy, stolicy Czarnogóry, przez cały rok można dolecieć bezpośrednio z Warszawy. Propozycje zorganizowanych wyjazdów dostępne są też w ofertach biur podróży. Więcej informacji o Czarnogórze znajduje się na stronie www.go.montenegro.travel.

d35saao
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35saao