Trwa ładowanie...

Białowieża na weekend. Co warto zobaczyć?

Białowieża jest jedną z najpopularniejszych miejscowości malowniczego Podlasia. To miejsce o bogatej historii, w którym od wieków chętnie gościli polscy królowie, szlachta oraz możni z innych krajów. Wszystko za sprawą jej niepowtarzalnego charakteru, którego namiastki próżno szukać w innych miejscach. Jak w ciekawy i urozmaicony sposób spędzić weekend w tym wyjątkowym miejscu?

Białowieża to idealny kierunek na weekendowy wypad Białowieża to idealny kierunek na weekendowy wypad Źródło: Adobe Stock, fot: BENNY TRAPP
d2ocaah
d2ocaah

Białowieża leży na rozległej polanie w Puszczy Białowieskiej dlatego stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania tych malowniczych okolic. Jest to niewielka miejscowość, która może się poszczycić bogatą i długą historią. To właśnie tam na nocleg zatrzymywali się możni, zanim zdecydowali się wyruszyć w głąb puszczy. Aktualnie na turystów w miasteczku czeka wiele możliwości spędzania wolnego czasu.

Atrakcje Białowieży

W Białowieży warto odwiedzić zabytkową cerkiew św. Mikołaja, która została odbudowana po II wojnie światowej. Atrakcją jest także Park Pałacowy, w którym można podziwiać 90 różnych gatunków drzew i krzewów. Park jest nazywany sercem Białowieży i oprócz skarbów przyrody, oferuje także możliwość zwiedzania zabytkowych budynków, m.in. malowniczego Domku Gubernatora, a także Muzeum Przyrodniczo-Leśnego, czyli najstarszego w Polsce muzeum mieszczącego się na terenie parku narodowego. Zwiedzanie placówki trwa ok. godziny, a wstęp kosztuje 18 zł (bilet normalny) lub 10 zł (ulgowy). 

Cerkiew św. Mikołaja Adobe Stock
Cerkiew św. Mikołaja Źródło: Adobe Stock, fot: Kamil

W samym centrum miasteczka mieści się natomiast inna, również warta zobaczenia atrakcja. Mowa o Stacji Białowieża Pałac, która obecnie jest nieczynna. Na jej terenie znajdują się piękny ogród i plac zabaw dla dzieci. Odbywają się tam tematyczne wystawy, wydarzenia edukacyjne, warsztaty przyrodnicze i wiele innych imprez, które zainteresują turystów w każdym wieku. Miłośnicy zabytkowych budynków nie mogą także przegapić Skansenu Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia. Jest to miejsce, w którym można podziwiać drewniane chaty i zabudowania charakterystyczne dla budownictwa mieszkalnego podlaskich wsi.

Park Pałacowy w Białowieży Adobe Stock
Park Pałacowy w Białowieży Źródło: Adobe Stock, fot: Cezary Wojtkowski

Puszcza Białowieska i nie tylko. Atrakcje w okolicach Białowieży

Zdecydowanie największą atrakcją turystyczną Białowieży jest słynna Puszcza Białowieska. Na jej terenie mieści się Białowieski Park Narodowy powołany do życia w 1932 r. jako drugi park narodowy w Polsce (po Pienińskim PN). Na jego terenie znajdują się liczne ścieżki spacerowe, Muzeum Przyrodniczo-Leśne, a także Rezerwat Pokazowy Żubrów. W zagrodzie można na własne oczy zobaczyć króla puszczy, a także inne zwierzęta charakterystyczne dla tego regionu. Rezerwat jest czynny przez cały rok, a wstęp do niego kosztuje od 10 do 16 zł - w zależności od wybranego biletu. 

Białowieski Park Narodowy Adobe Stock
Białowieski Park Narodowy Źródło: Adobe Stock, fot: Julia

Osoby, które zmęczyły się długimi spacerami po okolicy, mogą skorzystać z Białowieskiego Expressu, który oferuje przejażdżkę po Białowieży i okolicach wraz z przewodnikiem. Podczas jej trwania można nie tylko nacieszyć się przepięknymi widokami, ale także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat Białowieży, jej historii i tradycji. Przejażdżka trwa ok. godziny, a jej koszt wynosi od 15 do 30 zł.

Najmłodsi turyści nie mogą natomiast przegapić wizyty w słynnej Chatce Baby Jagi. To oddalona o ok. 30 km od Białowieży atrakcja, którą warto odwiedzić z dziećmi. W niedużym drewnianym domku można wysłuchać opowieści o Babie Jadze, wziąć udział w animacjach, a także zjeść zupę z niespodzianką czy pierniczki. Najbardziej odważni mogą natomiast zejść do lochów, w których słynna czarownica miała przetrzymywać schwytane dzieci. Na terenie obiektu mieści się także obszerny plac zabaw z atrakcjami. Wstęp kosztuje ok. 15 zł. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nieodkryty region Grecji. Nieziemskie widoki i brak tłumów

d2ocaah
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ocaah