Trwa ładowanie...
dveea4x

Big Ben

Największe atrakcje
Big Ben
Kraj
Shutterstock
Źródło: Shutterstock, fot: S.Borisov

Big Ben to wizytówka Londynu. Od II połowy XIX wieku precyzyjnie wybija godzinę, czemu towarzyszy niski i harmonijny dźwięk umieszczonego w wieży dzwonu.

Big Ben – opis londyńskiej atrakcji

Big Benem potocznie zwana jest cała wieża zegarowa z 13,5-tonowym dzwonem, która została wykonana w stylu neogotyckim i należy do zabudowań Pałacu Westminsterskiego. W rzeczywistości jednak nazwę tę nosi sam zegar. Ze wszystkich czterech stron wieży umieszczono po jednej ogromnej tarczy oraz parę wskazówek. Średnica każdej z tarcz wynosi 7,5 m, natomiast wskazówki mają długość 4,25 m.

Zegar Big Ben uruchomiono w 1859 roku. Od tamtej pory góruje nad Londynem (na wysokości prawie 100 m) jako największy tego typu mechanizm w całej Wielkiej Brytanii. Najbardziej okazale wygląda nocą, kiedy jest rozświetlony.

Budowę wieży rozpoczęto natychmiast po pożarze, który 16 października 1834 roku strawił dużą część pałacu. Prace trwały aż 24 lata, a pomysł umieszczenia na szczycie wieży zegara pojawił się wiele miesięcy po zaprojektowaniu nowej budowli. Mechanizm stworzyli Edmund Beckett Denison i George Airy, natomiast tarcze – Charles Barry i Augustus W. Pugin.

Big Ben w Londynie w ciągu swojej ponad 160-letniej historii bardzo rzadko się opóźniał. Misterna konstrukcja łącząca go drogą telegraficzną z obserwatorium w Greenwich uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej, ale nie ucierpiała na tym precyzja mechanizmu. Dzwon w Big Benie wybija każdego dnia co godzinę. Jego niski dźwięk można usłyszeć w Radiu BBC.

Od 2015 roku Big Ben jest w gruntownym remoncie, który ma potrwać do roku 2021.

Big Ben – ciekawostki

Big Ben budzi żywe zainteresowanie zarówno londyńczyków, jak i przybywających zewsząd turystów. Nic dziwnego, bo jego historia jest bardzo ciekawa. Oto kilka faktów związanych z tym symbolem Wielkiej Brytanii:

1. Nie ma pewności co do pochodzenia nazwy zegara Big Ben. Mogła zostać zaczerpnięta od imienia Benjamina Halla, który kierował robotami podczas zawieszania dzwonu w 1858 roku (ta wersja jest najpopularniejsza). Istnieje jednak druga teoria – że taka nazwa została nadana w celu upamiętnienia popularnego w II połowie XIX wieku boksera wagi ciężkiej Bena Caunta (nosił on pseudonim Big Ben).
2. Na każdej z tarcz zegara znajduje się napis: "Domine, salvam fac reginam nostram Victoriam primam" (Panie, zachowaj naszą królową Wiktorię I).
3. Wieża, w której znajduje się Big Ben, w 2012 roku oficjalnie otrzymała nazwę Elisabeth Tower na cześć królowej Elżbiety II, która obchodziła 60-lecie swojego panowania.
4. W wieży znajduje się nie jeden, a pięć dzwonów: jeden duży oraz cztery mniejsze. Największy jest pęknięty w zasadzie od początku, kiedy znalazł się w wieży. Jego poprzednia, jeszcze cięższa wersja posłużyła raptem przez jeden dzień, bo także natychmiast uległa zniszczeniu.
5. Wieża zegarowa w wyniku zmiany warunków gruntowych pochyla się. Obecnie jej odchylenie wynosi około 23 cm. Dlatego żartobliwie Big Bena porównuje się do Krzywej Wieży w Pizie.

Big Ben – informacje dla zwiedzających

Wnętrze Big Bena jest udostępnione dla zwiedzających, ale do końca remontu wejścia zostały wstrzymane. Wieża ma 11 pięter, a żeby dotrzeć na szczyt, trzeba pokonać 334 schody (zaplanowano już jednak budowę windy). Wycieczki wpuszczane są tylko z przewodnikiem. Czas zwiedzania Big Bena wynosi 75 min.

Big Ben
Strefa czasowa

CET (UTC 0) /CEST (UTC+1)

Waluta

funt brytyjski (GBP)

Godziny otwarcia

9:15–16:30

Ceny biletów

– dorośli: £15.00,
– studenci i emeryci £10.00,
– dzieci £6.00.

Orientacyjna odległość

1500 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dveea4x
dveea4x
dveea4x
dveea4x

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj