MiastaBogate w atrakcje miasta blisko polskiej granicy

Bogate w atrakcje miasta blisko polskiej granicy

Bogate w atrakcje miasta blisko polskiej granicy
Źródło zdjęć: © TTstudio / Shutterstock.com

Chcąc zobaczyć ciekawe miejsca za granicą nie trzeba wybierać się na drugi koniec Europy. W pobliżu polskiej granicy znajdują się miasta, które przyciągają ciekawą historią i wieloma atrakcjami. Warto je odwiedzić i zobaczyć, co przyciąga do nich turystów.

Chcąc zobaczyć ciekawe miejsca za granicą, nie trzeba wybierać się na drugi koniec Europy. W pobliżu polskiej granicy znajdują się miasta, które mają ciekawą historię i wiele atrakcji. Zobacz, co przyciąga do nich turystów.

Koszyce to drugie co do wielkości miasto Słowacji. Położone jest w Kotlinie Koszyckiej, nad rzeką Hornad. Z dwóch stron otaczają je pasma górskie - od wschodu Góry Tokajsko-Slańskie, a od zachodu Góry Wołowskie. Historyczne centrum zachwyca wspaniałymi, zabytkowymi budynkami i malowniczymi ulicami. Robi wrażenie swoim rozmiarem - to największe Stare Miasto na terenie Słowacji. W rejestrze zapisano niemal 500 zabytków. Rok 2013 był szczególnym czasem dla tego miejsca - wraz z Marsylią, Koszyce były Europejską Stolicą Kultury i miały okazję zaprezentować kulturalne życie nie tylko w swoich granicach, ale i w całym kraju. Wypad do tego pięknego miasta to doskonały pomysł na jednodniową wycieczkę podczas wypoczynku w polskich górach - leży ono ok. 180 km od Zakopanego i 110 km od Krynicy.

wg

1 / 6

Berlin, Niemcy

Obraz
© canadastock / Shutterstock.com

Berlin jest nowoczesny, tętniący życiem, posiada też ślady przeszłości widoczne m.in. w architekturze. Spacerując jego ulicami rzuca się w oczy jego niejednolitość - to dlatego, że po wojnie był podzielony między 4 państwa i to one decydowały o charakterze urbanistycznym każdej z jego części. Do najważniejszych atrakcji w mieście należy wzniesiona pod koniec XVIII w. Brama Brandenburska. Jej projekt stworzył Carl Gotthard Langhans, niemiecki architekt pochodzący z Kamiennej Góry. Kolejnymi obiektami wartymi zobaczenia są budynek parlamentu (Reichstag), Mur Berliński, który od 1961 r. do 1989 r. dzielił miasto na część część wschodnią (NRD) i zachodnią (RFN). Niewielkie fragmenty betonowej płyty muru znajdziemy w wielu częściach miasta, jednak najdłuższy 200-metrowy odcinek można zobaczyć przy ulicy Niederkirchnerstrasse, w pobliżu Placu Poczdamskiego. Inne miejsca w Berlinie, których nie należy przeoczyć, to dawne przejście graniczne między NRD a RFN - Checkpoint Charlie - na skrzyżowaniu
ulic Friedrichstrasse z Zimmerstrasse czy wieża telewizyjna na Alexanderplatz, najwyższa budowla Niemiec, z której szczytu można podziwiać panoramę miasta. Warto udać się także do jednego z największych na świecie zoo, na Wyspę Muzeów, na której znajdziemy Stare i Nowe Muzeum, Muzeum Pergamońskie, Muzeum im. Bodego i Starą Galerię Narodową czy do kompleksu _ Sony Center _ - symbolu nowoczesnego Berlina. Wewnątrz obiektu powstały kina, restauracje czy mini Legoland.

2 / 6

Drezno, Niemcy

Obraz
© leoks / Shutterstock.com

Drezno to półmilionowa aglomeracja i stolica Saksonii. Miasto położone jest malowniczo nad Łabą, ok. 100 km od granicy z Polską. Zostało doszczętnie zniszczone podczas bombardowań przeprowadzonych przez alianckie naloty dywanowe w lutym 1945 roku. Jednak dużą część zabytków odbudowano i dziś znów można tu podziwiać niezwykłe obiekty. Należą do nich m.in. uznawany za jeden z najsłynniejszych na świecie zespół pałacowy Zwinger, mieszczący Galerię Starych Mistrzów czy słynną operę Sempera, Pałac Pillnitz - dawna rezydencja Wettynów, a dziś galeria sztuki czy Frauenkirche - kościół protestancki, drugi największy na świecie budynek wzniesiony z piaskowca. Niezwykle ciekawa jest także jedna z charakterystycznych budowli miasta, czyli dawna zbrojownia Albertinum. W jej wnętrzu zamiast broni znajdziemy dzieła mistrzów malarstwa nowoczesnego oraz zbiory rzeźb. Drezno, to miasto pełne sztuki. Liczba instytucji związanych z kulturą jest imponująca, a na szczególną uwagę zasługują Państwowe Zbiory
Sztuki. W mieście znajduje się kilkadziesiąt muzeów i galerii, a także wiele teatrów, kin, bibliot i innych instytucji kulturalnych. Odbywa się też wiele imprez kulturalnych, festiwali filmowych, muzycznych czy Międzynarodowy Tydzień Tańca.

3 / 6

Ostrawa, Czechy

Obraz
© goory / Shutterstock.com

Ostrawa to trzecie pod względem wielkości miasto Czech. Położone jest ok. godziny drogi od polskiej granicy, nad brzegiem rzeki Ostavicy, z widokiem na piękne pogórze Beskidów. Aglomeracja jest idealnym miejscem na weekendowy wyjazd. Znajduje się w niej tyle atrakcji, że dwa dni mogą nie wystarczyć, by zobaczyć wszystko. Będąc w stolicy Moraw warto zobaczyć zamek, wnętrze dawnej kopalni Michal, zoo, obserwatorium astronomiczne czy planetarium - jedyną tego typu instytucję w Republice Czeskiej. Nie można ominąć ulicy Stodolni, która stała się w ostatnich latach fenomenem na skalę kraju. Cały czas tętni życiem - znajdziemy tam ponad kilkadziesiąt barów, restauracji i klubów. Polecanym miejscem do odwiedzenia jest także Park Miniatur Miniuni. Na powierzchni 1,5 ha można podziwiać ponad 30 modeli znanych europejskich budowli w skali 1:25. Ostrawa miasto wielu interesujących muzeów. Wśród najciekawszych można wymienić Muzeum Górnicze, Muzeum Ostrawskie oraz Muzeum Ostravar, w którym dowiemy
się, jak wygląda proces produkcji piwa. Na koniec zwiedzania istnieje możliwość spróbowania bursztynowego trunku.

4 / 6

Lwów, Ukraina

Obraz
© De Visu / Shutterstock.com

Lwów to siódme największe miasto Ukrainy. Do 1945 r. było jednym z najważniejszych miast II Rzeczpospolitej. Leży na styku Roztocza, Niziny Nadbużańskiej i Wyżyny Podolskiej, pośród wysokich wzgórz, na które wspina się wąskimi uliczkami. Wśród niespełna 800 tys. mieszkańców znajduje się 20-30 tys. Polaków. Nieprzypadkowo miasto porównuje się z Krakowem. Przyciąga bowiem nie tylko uroczą starówką, niezliczonymi zabytkami i pięknym położeniem, ale też intensywnym życiem nocnym. Knajpki, restauracje, puby konkurują o wolny czas lwowian i turystów z teatrami, muzeami i salami koncertowymi. Historyczne centrum Lwowa od 1998 roku jest wpisane na listę UNESCO.

5 / 6

Kowno, Litwa

Obraz
© aliaksei kruhlenia / Shutterstock.com

Kowno, dawna stolica Litwy, położone jest w środkowej części kraju w miejscu, gdzie Wilia wpada do Niemna. To niecałe 100 km od granicy z Polską. Żyje tam ok. 340 tys. osób. Miasto jest jednym z litewskich centrów kulturalnych oraz gospodarczych. Malowniczo położone ma wiele do zaoferowania turystom. Zwiedzanie warto zacząć od starówki położonej między rzekami. Większość zabytków usytuowanych jest w bliskiej odległości od siebie, co ułatwia zwiedzanie. Na wschód od starówki biegnie znana Aleja Wolności z licznymi kawiarenkami. Warto zobaczyć Dolinę Mickiewicza, czyli ulubiony szlak spacerowy poety w okresie, gdy był on mieszkańcem tego miasta. Centralnym punktem Starego Miasta jest rynek z XVI-wiecznym ratuszem. Wokół niego znajdują się odrestaurowane kamieniczki. Na rynku znajduje się również katedra św Piotra i Pawła - największa gotycka świątynia na Litwie.

6 / 6

Kaliningrad, Rosja

Obraz
© Gl0ck / Shutterstock.com

Kaliningrad jest miejscem pełnym kontrastów i różni się od Rosji, jaką znamy z mediów. Jest to miasto interesujące i niepozbawione uroku. Najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem jest Plac Zwycięstwa, który znajduje się w samym centrum miasta. Warto zobaczyć Katedrę na Wyspie z mogiłą Immanuela Kanta oraz drugi symbol miasta - Dom Sowietów. Turyści powinni również udać się do Pałacu Kultury Marynarzy czy świątyni Chrystusa Zbawiciela, która poprzez swoją wielkość i zdobienia, robi spore wrażenie na odwiedzających. Koniecznie trzeba udać się do Muzeum Bursztynu, które znajduje się w Baszcie Dona oraz pod neogotycką Bramę Królewską. Warto zwiedzić też Muzeum Światowego Oceanu. Ciekawostką jest, że w Kaliningradzie znajduje się jeden z najstarszych w Rosji parków zoologicznych.

wg

Berlinlwówkowno

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)