Bośnia i Hercegowina - 7 powodów, dla których warto tam pojechać
Wielu z nas zapomina, że Bałkany to nie tylko Grecja czy Chorwacja. Jednym z najmniej docenionych krajów jest Bośnia i Hercegowina, która nie tylko może poszczycić się ciekawą historią, ale też pięknymi zabytkami, pysznym jedzeniem i niezwykłymi krajobrazami. Państwo to 20 lat temu podnosiło się z ruin po wojnie domowej. Dzisiaj tamte wydarzenia są już przeszłością i powróciło tam życie. Poznajcie powody, dla których warto pojechać do tego nieodkrytego przez turystów zakątka Europy.
Wielu z nas zapomina, że Bałkany to nie tylko Grecja czy Chorwacja. Jednym z najmniej docenionych krajów jest Bośnia i Hercegowina, która nie tylko może poszczycić się ciekawą historią, ale też pięknymi zabytkami, pysznym jedzeniem i niezwykłymi krajobrazami. Państwo to 20 lat temu podnosiło się z ruin po wojnie domowej. Dzisiaj tamte wydarzenia są już przeszłością i powróciło tam życie. Poznajcie powody, dla których warto pojechać do tego nieodkrytego przez turystów zakątka Europy.
Sarajewo ma nie tylko długą i interesującą historię, ale jest także pięknie położone wśród szczytów i wzgórz. Prawie 75 proc. budynków w stolicy Bośni i Hercegowiny zostało zniszczonych lub uszkodzonych podczas wojny domowej, która trwała w latach 1992-1995. I choć od tamtego czasu udało się odbudować większą część miasta i Sarajewo na nowo stało się tętniącym życiem miastem, zniszczenia wciąż są widoczne. Budynki w dalszym ciągu pokryte są bliznami, a liczba ofiar, które pochłonęła wojna, świadczą liczne cmentarze w mieście. Historyczne centrum stolicy łączy wschód z zachodem - turyści mówią, że można w Sarajewie trochę poczuć się jak we Wiedniu, a trochę jak w Stambule. Ducha przeszłości miasta czuć przede wszystkim w takich miejscach jak na starym mieście - Bascarasiji. Znajdziemy tam świątynie z pokrytymi miedzią kopułami, wąskie uliczki i bazary. Relikty przeszłości ujrzymy także na ul. Ferhadija. Pochodzą z czasów, kiedy Bośnia i Hercegowina była pod okupowana przez
Austro-Węgry (XIX w.). Będąc kilka dni w stolicy Bośni i Hercegowiny na pewno nie będziemy się nudzić. Spora liczba zabytków i miejsc związanych z kulturą, parki, puby czy kawiarnie z pewnością zapełnią nam czas.
wg/udm
Powody, dla których warto przyjechać do Bośni i Hercegowiny - Mostar i Wiszegrad
Warto udać się również do innych miast w Bośni i Hercegowinie. W Mostarze *(nieoficjalna stolica Bośni) zobaczymy m.in. słynny *Stary Most. Zbudowany został w 1566 r. Zaprojektował go ottomański architekt Mimar Hajrudin na zamówienie Sulejmana Wspaniałego. W chwili ukończenia budowy był to najszerszy skonstruowany przez człowieka łuk na świecie. W latach 90. XX w., w czasie wojny na Bałkanach, most został zniszczony przez siły serbskie i chorwackie. Po wojnie został odbudowany. Trwało to prawie dziesięć lat i w lipcu 2004 r. znów można było przejść na drugą stronę rzeki nowym Starym Mostem. Do innego miasta, Wiszegradu, warto zajrzeć, aby zobaczyć kolejny słynny, kamienny most położony na rzece Drinie. Został zbudowany w latach 1571-1577 przez nadwornego sułtańskiego architekta, słynnego Mimar Sinana, na zamówienie wielkiego wezyra Mehmeda Paszy Sokolovicia.
Powody, dla których warto przyjechać do Bośni i Hercegowiny - Blagaj
Wioska Blagaj, położona wśród kamiennych skał, z których wnętrza wypływa krystalicznie czysta rzeka Buna, jest jednym z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów w Bośni i Hercegowinie. Nie tylko dzięki pięknym krajobrazom, ale także dzięki znajdującemu się tu Domu Derwiszów. Świątynia Tekke została zbudowana pod koniec XV w. w stylu osmańskim i znajduje się na krótkiej liście zabytków, które ocalały podczas wojny. Posiada niezwykle bogatą historię, a w jej murach do dzisiaj mieszkają kapłani.
Powody, dla których warto przyjechać do Bośni i Hercegowiny - niskie ceny
Ceny w Bośni i Hercegowinie są jednymi z najniższych w Europie. Zdecydowanie niższe niż w sąsiedniej Chorwacji. Za standardowy posiłek w restauracji zapłacimy ok. 6-7 marek bośniackich (ok. 13 - 15 zł), piwo w barze kosztuje ok. 1,5 BAM (ok. 3 zł). Za dobę w hostelu zapłacimy ok 15 BAM (30 zł). Do muzeów kupimy bilety za ok. 2-4 BAM (ok. 5-9 zł). W miastach znajdziemy bazary, na których sprzedawane są lokalne produkty, ręcznie kute wyroby miedziane, biżuterię, naczynia, a także tradycyjne dywany i tekstylia. Poziom kunsztu oraz ilość zdobień są niesamowite.
Powody, dla których warto przyjechać do Bośni i Hercegowiny - bośniacka kultura picia kawy
Kawa jest traktowana w Bośni i Hercegowinie prawie jak świętość. W pierwszym momencie można odnieść wrażenie, że przypomina trochę turecką, jednak miejscowi twierdzą, że jest zupełnie inna. Przygotowywana jest w specjalnym garnuszku o nazwie _ dżezwa _. Miesza się tak długo, aż wytrąci się kremowa, ciemna piana, a następnie przelewa do kubków zwanych _ fildzan _. Dla przełamania goryczki wrzuca się kostkę cukru, która samoistnie rozpuszcza się na dnie naczynia. Kawiarnie, zwłaszcza w Sarajewie, znajdziemy na każdym kroku. Są klimatyczne, przytulne, można się w nich zrelaksować i poczytać książkę. Wiele z nich, oprócz różnych rodzajów kaw, oferują także słodkości przygotowane na bazie tego napoju.
Powody, dla których warto przyjechać do Bośni i Hercegowiny - niesamowita przyroda
Nawet krótka podróż po Bośni i Hercegowinie sprawi, że szybko zakochasz się w tym kraju. Skaliste, majestatyczne góry, czyste, turkusowe rzeki, wodospady i tajemnicze doliny typowe dla tego kraju krajobrazy. Jednym z najstarszych parków jest Sutjeska, położony w południowo-wschodniej części kraju, przy granicy z Czarnogórą. Utworzony został w 1965 r. w celu ochrony krajobrazu wysokogórskiego z pierwotną puszczą Perucica. Z położonego nieco wyżek Prijevora *trasy prowadzą na najwyższy szczyt kraju *Maglic. Z parku Sutjeska można też wybrać się na wędrówkę w kierunku jeziora Trnovacko, również położonego przy samej granicy z Czarnogórą
Powody, dla których warto przyjechać do Bośni i Hercegowiny - lokalne jedzenie
Kuchnia Bośni i Hercegowiny *ma nam sporo do zaoferowania. Potrawy, takie jak _ *burek, ćevapčići, sarma, rahat lokum _ mogą brzmieć dla nas tajemniczo, jednak będąc na miejscu warto ich spróbować. Lokalna kuchnia jest efektem połączenia wielu kultur, z czego dominującą jest turecka. Kilkuwiekowe panowanie na tych terenach Imperium Osmańskiego widoczne jest nie tylko w architekturze, ale także w jedzeniu. Z potraw najpopularniejsze są _ ćevapčići , czyli grillowane paluszki z mielonego mięsa serwowane z warzywami w chlebku pita. Zawartość polewana jest kajmakiem, czyli gotowanym kremem mlecznym o kwaskowatym smaku. Warto spróbować również danie o nazwie _ burek _. Jest to podobne do francuskiego ciasto faszerowane mięsem z dodatkiem orientalnych przypraw. Są również inne wersje tej potrawy - jest ciasto nadziewane serem ( sirnica ), ziemniakami ( krompirusa ) czy też szpinakiem ( zeljenica _). Kosztują ok. 3 marek bośniackich za sztukę (ok. 6 zł). Kupimy je w praktycznie każdej
piekarni. Do słodkich potraw można zaliczyć _ baklavę _ czy _ rahat lokum _ - galaretki o gęstej konsystencji, nadziewane najczęściej orzechami i obsypane wiórkami kokosowymi.
wg/udm