MiastaBudowle-symbole europejskich stolic

Budowle-symbole europejskich stolic

Budowle-symbole europejskich stolic
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Koloseum w Rzymie, Wieża Eiffla w Paryżu czy Big Ben w Londynie. Któż nie zna tych popularnych budowli? Jednak czy potraficie poprawnie wskazać inne typowe dla europejskich stolic obiekty? Jaki jest najbardziej charakterystyczny zabytek w Rydze, Zagrzebiu lub Sofii? Okazuje się, że pytanie to może przysporzyć wielu osobom nie lada problem. Zobacz na kolejnych slajdach słynne budowle w najważniejszych miastach Starego Kontynentu i przekonaj się, czy miejsca te są tobie znane!

Koloseum w Rzymie, Wieża Eiffla w Paryżu czy Big Ben w Londynie. Któż nie zna tych popularnych budowli? Jednak czy potraficie poprawnie wskazać inne typowe dla europejskich stolic obiekty? Jaki jest najbardziej charakterystyczny zabytek w Rydze, Zagrzebiu *lub *Sofii? Okazuje się, że pytanie to może przysporzyć wielu osobom sporo problemów. Zobacz na kolejnych slajdach słynne budowle w najważniejszych miastach Starego Kontynentu i przekonaj się, czy miejsca te są ci znane!

1 / 15

Kościół św. Marka w Zagrzebiu, Chorwacja

Obraz
© maratr / Shutterstock.com

W zagrzebskiej historycznej dzielnicy Gradec zlokalizowany jest obiekt, który każdy Chorwat z łatwością rozpozna - jest to kościół św. Marka. Świątynia została wybudowana w stylu romańskim, najprawdopodobniej w pierwszej połowie XIII w. Niezwykle charakterystyczny jest dach kościoła. Został ułożony z różnokolorowych dachówek. Na południowym spadzie dachu stworzono wzór dwóch herbów - po stronie wschodniej Zagrzebia, zaś po zachodniej Trójjedynego Królestwa Chorwacji, Slawonii i Dalmacji, którego od 1868 r. Zagrzeb był stolicą. Wzór powstał podczas przeprowadzonego w latach 1876-1882 remontu.

2 / 15

Ratusz w Tallinie, Estonia

Obraz
© Elena Kharichkina / Shutterstock.com

Tallinna raekoda jest niewątpliwie symbolem stolicy Estonii. Wybudowany w 1404 r. obiekt jest jedynym zachowanym ratuszem gotyckim w północnej Europie. Został wpisany na listę UNESCO. Zabytek był siedzibą władz miejskich do 1970 r., kiedy to przeniosły się one do nowego budynku. Wewnątrz wieży znajduje się też jeden z najstarszych dzwonów w krajach nadbałtyckich, służący dawniej do alarmowania w razie pożaru.

3 / 15

Ratusz w Sarajewie, Bośnia i Hercegowina

Obraz
© Leonid Andronov / Shutterstock.com
4 / 15

Pałac Królewski w Madrycie, Hiszpania

Obraz
© S-F / Shutterstock.com

Pałac Królewski w Madrycie *jest najważniejszą budowlą w kraju i oficjalną rezydencją króla *Hiszpanii. Ma 2800 pomieszczeń, a część z nich jest udostępniona dla turystów. Podejmowani są tu wszyscy ważni goście, w tym przywódcy innych krajów. Zbudowano go w 1738 r., jednak początkowo król Karol III nie chciał w nim mieszkać. Monarcha dopiero po kompleksowym wykończeniu wnętrz wprowadził się do niego. Obecny król Hiszpanii - Filip VI Burbon - nie mieszka w pałacu, a w mniejszym Palacio de la Zarzuela na przedmieściach Madrytu.

5 / 15

Sobór św. Aleksandra w Sofii, Bułgaria

Obraz
© S-F / Shutterstock.com

Główna cerkiew i jedna z najważniejszych budowli w Bułgarii została wzniesiona na cześć rosyjskiego cara Aleksandra II, dzięki któremu kraj uzyskał niepodległość w 1878 r. Świątynia przyjęła nazwę patrona carskiej rodziny - św. Aleksandra Newskiego. Pierwszy kamień został położony w 1882 r., natomiast budowę zakończono w 1912 r. We wnętrzu kościoła znajduje się wiele fresków wykonanych przez słynnych artystów rosyjskich i bułgarskich.

6 / 15

Biblioteka Narodowa Białorusi w Mińsku

Obraz
© Grisha Bruev / Shutterstock.com

Choć Biblioteka Narodowa Białorusi *jest względnie nowa, to jest obecnie najbardziej charakterystycznym obiektem w mieście. Oddany do użytku w 2006 r. 72-metrowy budynek żadnym elementem nie nawiązuje do typowej dla *Mińska architektury. Został zaprojektowany przez Wiktora Kamarenko i Michaiła Winogradowa. Na 22 piętrach znajdują się setki tysięcy zbiorów, z których może korzystać jednocześnie 2 tys. osób, a kolejne 500 może zasiąść w sali konferencyjnej. Oszklona powierzchnia biblioteki jest wyposażona w kolorowe oświetlenie LED, umożliwiające multimedialne prezentacje. Na szczycie znajduje się taras widokowy, z którego widać panoramę miasta. Na zewnątrz, w parku miejskim, odbywają się wydarzenia kulturalne.

7 / 15

Hofburg - wiedeński pałac władców Austrii

Obraz
© LaMiaFotografia / Shutterstock.com

Dumą stolicy Austrii jest wiedeński pałac władców, w którym żyły koronowane głowy, poczynając od Rudolfa I aż do Karola I, od XIII do początku XX w.,a dokładnie do 1918 r. Od momentu powstania był często przebudowywany. Najstarszą częścią jest XIII-wieczny dziedziniec Szwajcarski połączony renesansową bramą Szwajcarską z największym placem wśród zabudowań Hofburga - _ In der Burg _. Na placu stoi pomnik Franciszka II, natomiast w skrzydle Leopolda znajduje się obecnie rezydencja prezydenta Austrii. Co roku w sylwestra w Hofburgu jest organizowany wielki, tradycyjny bal cesarski.

8 / 15

Kościół Hallgrimura w Reykjaviku, Islandia

Obraz
© Tsuguliev / Shutterstock.com

Hallgrimskirkja, czyli kościół Hallgrimura, jest drugim najwyższym budynkiem na Islandii i najbardziej rozpoznawalnym w kraju. 73-metrowa świątynia znajduje się w centrum miasta i nosi imię islandzkiego poety i duchownego luterańskiego Hallgrimura Peturssona. Projekt autorstwa architekta Guojóna Samúelssona został wzniesiony w latach 1945-1986. Na wieży kościoła znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się widok na Reykjavik *i otaczające go góry. Przed świątynią jest pomnik Leifa Erikssona. Został on podarowany miastu w 1930 r. przez Stany Zjednoczone z okazji 1000-lecia *Althingu - islandzkiego parlamentu.

9 / 15

Katedra w Helsinkach, Finlandia

Obraz
© Estea / Shutterstock.com

Katedry w Helsinkach nie da się nie zauważyć, ponieważ biała budowla, położona na placu Senackim, góruje nad miastem. Świątynia została zbudowana w latach 1820-1850 w stylu neoklasycystycznym, a jej fundamenty postawiono na kształt greckiego krzyża. Kościół był finansowany przez cara Rosji Mikołaja I, który na jego wzniesienie przeznaczył ok. 2,5 miliona rubli. Świątynia jest nie tylko miejscem modlitwy, ale również organizowania specjalnych wydarzeń, jak np. koncertów. Schody prowadzące do wejścia są ulubionym miejscem spotkań i hucznych obchodów Nowego Roku. W krypcie mieści się kawiarnia.

10 / 15

Cerkiew św. Sawy w Belgradzie, Serbia

Obraz
© aerogondo2 / Shutterstock.com

Cerkiew świętego Sawy *to nie tylko symbol *Belgradu, stolicy Serbii, ale też jedna z największych cerkwi prawosławnych na świecie. Zbudowano ją w miejscu starej świątyni, która spłonęła w XVI w. Odbudowę planowano już pod koniec XIX w., jednak projekt wykonano dopiero w 1985 r. Do dzisiaj wnętrze cerkwi nie zostało w pełni ukończone.

11 / 15

Plac Skanderbega w Tiranie, Albania

Obraz
© milosk50 / Shutterstock.com

Albania *znana jest przede wszystkim ze swoich kurortów i pięknych plaż. Wiele osób ma problem z wymienieniem stolicy tego kraju, nie wspominając, jaki jest jej najbardziej charakterystyczny punkt. Jest nim *plac Skandenberga, przy którym znajdują się: wieża zegarowa, meczet Ethem Beja, Narodowe Muzeum Historyczne, Narodowy Teatr Opery i Baletu, Biblioteka Narodowa i pomnik narodowego bohatera - Grzegorza Skandeberga.

12 / 15

Siedziba słowackiego radia w Bratysławie

Obraz
© Joymsk140 / Shutterstock.com

W pobliżu centrum Bratysławy, na ulicy Mytnej, znajduje się najbardziej rozpoznawalny obiekt w mieście - siedziba Radia Słowackiego. Nazywany jest "piramidą" lub "budowlą stulecia" ze względu na bardzo długi okres oddawania do użytku. Autorami projektu są S. Svetko, S. Durkovic oraz B. Kissling. Próbną emisję programu z nowego studia rozpoczęto w 1984 r., a rok później nadawano stąd już regularnie audycje. W sali koncertowej znajdują się największe organy na *Słowacji. *

13 / 15

Łotewska Akademia Nauk w Rydze na Łotwie

Obraz
© elesi / Shutterstock.com

Wieżowiec Akademii Nauk Łotwy to 21-piętrowy budynek w Rydze, wybudowany według wzoru stalinowskich wysokościowców. Jego budowa trwała 6 lat i została ukończona w 1958 r. Na potrzeby wzniesienia obiektu zburzono kilka zabytków rosyjskiego klasycyzmu, w tym Gościnny Dwór na Moskiewskim Przedmieściu. Łotewscy architekci postarali się upodobnić budynek do ogólnego wyglądu Starej Rygi, tak więc jego zewnętrza elewacja jest wykonana z naturalnego, często wykorzystywanego w tamtejszym budownictwie kamienia. Obecnie w obiekcie mieszczą się: prezydium i administracja Akademii Nauk Łotwy, instytuty humanistyczne, wydawnictwo naukowe, rada nauki i różne organizacje badawcze. Na jego szczycie znajduje się taras widokowy.

14 / 15

Pałac Parlamentu w Bukareszcie, Rumunia

Obraz
© S-F / Shutterstock.com

Pałac Parlamentu, nazywany także Domem Ludowym, jest swoistym pomnikiem, postawionym komunistycznemu dyktatorowi Rumunii Nicolae Ceauşescu. Prace ruszyły w 1983 r., a nadzorował je sztab 700 architektów. Budowa, przy której pracowało 20 tys. robotników, trwała 13 lat. Rozpoczęcie inwestycji wymagało rozbiórki około 7 km kw. centrum starego miasta i przesiedlenia co najmniej kilkunastu tysięcy ludzi. Największy budynek *Rumunii *wykonany jest w całości z materiałów pochodzących z rodzimej ziemi.

15 / 15

Łuk Triumfalny w Kiszyniowie, Mołdawia

Obraz
© Leonid Andronov / Shutterstock.com

Łuk Triumfalny w Kiszyniowie został wybudowany w 1846 r. na znak zwycięstwa wojsk rosyjskich nad tureckimi. W środku znajduje się dzwon ważący 6,5 tony, odlany z metalu armat tureckich. Natomiast na ścianach umieszczono marmurowe tablice z wyrzeźbionym rozkazem wyzwolenia Kiszyniowa spod panowania rumuńsko-niemieckiego w czasie II wojny światowej, wydanym przez dowódcę wojsk ZSRR.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)