Trwa ładowanie...
d1g77px

Cagliari

Największe atrakcje
Położenie:

Cagliari leży nad Zatoką Aniołów, na południowym wybrzeżu Sardynii.

Strefa czasowa:

UTC+2

Waluta:

euro (1 EUR = 1,25 PLN)

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Cagliari leży nad Zatoką Aniołów. To stolica włoskiej wyspy - Sardynii, położona na jej południowym wybrzeżu. Cagliari podobnie jak Rzym wznosi się na siedmiu wzgórzach.

Cagliari – historia miasta

Cagliari zwane przez mieszkańców Casteddu, czyli 'zamek', jest miastem podobnie jak Rzym wzniesionym na wzgórzach, ale Cagliari jest od stolicy Włoch starsze. Założyli je Fenicjanie w VII w. p.n.e. I uczynili z niego swoją kolonię. Następnie przejęli ją Kartagińczycy, a po nich Rzymianie.

Cagliari zawsze było łakomym kąskiem dla wszelkich najeźdźców i często padało ich łupem, ponieważ stanowi świetny ośrodek komunikacyjny z północnym wybrzeżem Afryki. Ślady tych historycznych zawirowań są w tym mieście widoczne w postaci zabytków architektonicznych.

Cagliari – atrakcje turystyczne

Cagliari obfituje w atrakcje turystyczne. Z całą pewnością miejsc wartych odwiedzenia wystarczy na co najmniej tygodniowy pobyt. Na całym świecie znana, choćby z pocztówek, jest dzielnica miasta o nazwie – Castello. To najstarsza część Cagliari i jednocześnie najbardziej malownicza. Warto zatrzymać się tu na dłużej, żeby poczuć specyficzny klimat tego miejsca. Koniecznie trzeba wspiąć się na jedną z wież Cagliari: Torre dell’Elefante albo Torre di San Pancrazio.

Na liście obowiązkowych do odwiedzenia miejsc w Cagliari jest także najstarszy zabytek w mieście, czyli amfiteatr rzymski. Pochodzi on z II w. i pamięta czasy walk gladiatorów, a także publiczne egzekucje. Do dzisiaj zachowały się jedynie te elementy, które Rzymianie wykuli w litej skale, ale i tak jest to widok zapierający dech.

Zwiedzając Cagliari, warto również zobaczyć przepiękne, zabytkowe kościoły, np. San Saturnino, a także budynek uniwersytetu pochodzący z 1606 r. i fragmenty fortyfikacji, które świadczą o tym, jak często Cagliari było oblegane. Po całodniowym zwiedzaniu miasta warto odsapnąć nieco na jednej z plaż w Cagliari – Poetto, należy ona do najdłuższych wlóskich plaż i rozciąga się na 13 km.

Cagliari – lokalna kuchnia

Wśród przysmaków lokalnej kuchni Cagliari warto wymienić oczywiście sardynki, z których słynie region. Można je zagryzać tutejszym pieczywem, cieniutkim plackiem – pane carasau. Kuchnia sardyńska słynie również z owoców morza, a lokalnym przysmakiem jest bottarga, czyli suszona, a następnie sprasowana ikra ryby cefal, który służy jako posypka do potraw albo jest przygotowana jak kuskus.

Po posiłku natomiast warto uraczyć się mirtowym likierem, czyli mirto. Oczywiście nie byłoby włoskiej kuchni bez makaronów. Najsłynniejszy w Cagliari to malloredus w kształcie muszelek oraz niezwykle delikatny makaron z dodatkiem szafranu – maccarones de busa.

Cagliari – pogoda

Cagliari leży w strefie klimatu subtropikalnego i śródziemnomorskiego, co oznacza, że kiedy w Polsce kończy się już lato, tam trwa w pełni. Dlatego jeśli nie udało się skorzystać z wakacyjnego sezonu w Polsce, warto wybrać się do stolicy Sardynii, by nacieszyć się jeszcze latem. Pogoda w Cagliari jest zwykle słoneczna, średnia temperatura w lecie wynosi 22 stopnie, ale w zasadzie nie spada niżej 14. Zimy są tam łagodne, a letnie miesiące – ciepłe, czasami gorące.

Cagliari – kiedy warto lecieć?

Najlepiej polecieć do Cagliari w miesiącach wakacyjnych: w czerwcu, w lipcu i sierpniu, choć jeśli chcemy uniknąć tłumu, to warto wygospodarować czas na wakacje już w kwietniu. Równie dobrym momentem na podróż do stolicy Sardynii jest także początek polskiej jesieni. To wspaniały sposób na to, jak nieco przedłużyć sobie lato. Pogoda w Cagliari wtedy również dopisuje, a ruch turystyczny jest nieco mniejszy.

Cagliari - jak dolecieć z Polski?

Z Polski polecimy do Cagliari z lotniska Chopina w Warszawie z jedną przesiadką, najczęściej w Rzymie. Transfer z lotniska Cagliari Elmas do centrum miasta nie jest skomplikowany i nie trwa długo.

Cagliari
Przykładowe ceny

- wino ok. 4,50 EUR (ok. 19.22 PLN)
- jednodaniowy obiad w restauracji 8-18 EUR (ok. 34-76 PLN)
- wypożyczenie roweru na dobę 12 EUR (ok. 51,25 PLN)
- wstęp do amfiteatru rzymskiego 5 EUR (ok. 21 PLN)

Komunikacja

W Cagliari działa kolej oraz komunikacja autobusowa. Można również wypożyczyć rower do zwiedzania miasto albo wynająć samochód. W Cagliari jest również wiele postojów taksówek.

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

2200 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g77px
d1g77px
d1g77px