WyspySardynia - europejska wyspa tajemnic

Sardynia - europejska wyspa tajemnic

Sardynia - europejska wyspa tajemnic
Źródło zdjęć: © Š il-fede - Fotolia.com

Sardynię można bez wątpienia nazwać wyspą tajemnic - do dziś kryje ona w sobie zagadki, nad którymi łamią sobie głowy historycy, archeolodzy i inżynierowie. Do najbardziej tajemniczych sardyńskich artefaktów należą, nieco baśniowe: grobowce gigantów, domy czarodziejek i świątynie u studni...

Sardynięmożna bez wątpienia nazwać wyspą tajemnic - do dziś kryje w sobie zagadki, nad którymi łamią sobie głowy historycy, archeolodzy i inżynierowie. Do najbardziej tajemniczych sardyńskich artefaktów należą nieco baśniowe: grobowce gigantów, domy czarodziejek i świątynie u studni...

Tombe dei giganti, czyli grobowce olbrzymów są najbardziej monumentalną formą rzeźby nuragicznej. Nigdzie indziej w Europie nie znajdziemy podobnych budowli. Mieszkańcy wyspy nadali im miano "grobowców olbrzymów" z racji ogromnych rozmiarów kamiennych płyt, które wedle wyobrażeń ludowych mogli poddać obróbce i ustawić w taki sposób tylko giganci. Z drugiej strony, ich wielkość sugeruje, że olbrzymi mogli być także w nich chowani (w rzeczywistości są to ludzkie groby zbiorowe).

Agnieszka Fundowicz/if/pw

[

]( http://bezdroza.pl/ )

1 / 5

Wczasy na Sardynii - fascynujące grobowce i święte źródła

Obraz
© Š Massimo Putzu - Fotolia.com

Na całej Sardynii (zwłaszcza w północno-wschodniej części wyspy) znajduje się około trzystu tego typu grobowców. Do najciekawszych należą: Sa Ena 'e Thomes niedaleko Dorgali, Madau w okolicy Fonni oraz Lu Coddhu 'Ecchju (na zdjęciu), Li Muri i Li Lolghi obok Arzachena. Grobowce olbrzymów mają monumentalny wygląd i charakterystyczny, niepowtarzalny kształt. Rozsiane pośród sardyńskich pastwisk i zarośli, współtworzą atmosferę przepojoną smutkiem i żalem, skłaniają do refleksji nad trwałością i przemijaniem.

2 / 5

Wczasy na Sardynii - fascynujące grobowce i święte źródła

Obraz
© Š Sheila - Fotolia.com

Nekropolia Lu Coddhu 'Ecchju, jeden z najważniejszych zabytków prehistorycznych na Sardynii, znajduje się w okolicach miasta Arzachena. W pobliżu zlokalizowany jest grobowiec Li Muri. Jadąc do niego z Lu Coddhu 'Ecchju, warto zboczyć po drodze do jeszcze jednego miejsca pochówków - Li Lolghi (na zdjęciu). Oba grobowce są jednymi z największych, najpiękniejszych i najlepiej zachowanych na wyspie.

3 / 5

Wczasy na Sardynii - fascynujące grobowce i święte źródła

Obraz
© Š Stefano Neri - Fotolia.com

Kolejną z fascynujących tajemnic Sardynii są _ domus de janas _, czyli domy czarodziejek. Legendy ludowe opowiadają wiele historii o plemieniu małych _ janas _. Żyły one na zboczach wzgórz, w domkach wykutych w skałach, których tysiące można znaleźć we wszystkich zakątkach wyspy. Były swego rodzaju połączeniem dobrych wróżek i czarownic. Dziś ich opuszczone domy skłaniają do zamyślenia - wciąż nie wiemy, do czego dokładnie służyły i jaka była ta zagadkowa, zaginiona cywilizacja, która je stworzyła.

4 / 5

Wczasy na Sardynii - fascynujące grobowce i święte źródła

Obraz
© Š bonscott1966 - Fotolia.com

Szacuje się, że na Sardyniiznajduje się około 2,4 tys. domów czarodziejek (średnio mniej więcej jeden na kilometr kwadratowy), wiele z nich nie zostało jeszcze zbadanych, a nawet odkrytych. Archeolodzy twierdzą, że zostały wykute i ozdobione między IV i III tysiącleciem p.n.e. w okresie, kiedy na wyspie panowała kultura Ozieri. Najprawdopodobniej jej przedstawiciele byli przybyszami zza morza, ludźmi ciężko pracującymi i pokojowo nastawionymi, oddanymi rolnictwu i religii. Grobowce tworzyły całe nekropolie, ,,miasta umarłych", na które składało się co najmniej czterdzieści pochówków. Dają one wyobrażenie, jak mogły wyglądać ,,domy żywych", pierwotnych mieszkańców wyspy, 5 tys. lat temu.

5 / 5

Wczasy na Sardynii - fascynujące grobowce i święte źródła

Obraz
© Š Stefano Neri - Fotolia.com

Do rozpalających wyobraźnię miejsc na włoskiej wyspie zaliczają się także święte studnie (pozzi sacri), które są typowymi obiektami architektonicznymi pełniącymi funkcję świątyń w epoce brązu, związanymi z kultem wody. Budowane wokół źródeł, były miejscami, do których zmierzały pielgrzymki; praktykowano w nich tajemnicze obrzędy religijne. Najdoskonalsze architektonicznie ze znanych nam budowli z tego czasu, są świadectwem kunsztu inżynieryjnego ich twórców. Te niezwykłe zabytki dowodzą także głębi ducha religijnego przedstawicieli cywilizacji nuorskiej, a także podkreślają znaczenie, jakie miały dla nich źródła wody. NaSardynii znanych jest ponad pięćdziesiąt świątyń u studni i świętych źródeł. Z całą pewnością nie odkryto jednak wszystkich, a badający je naukowcy szukają potwierdzeń na teorie archeoastronomiczne na miarę Stonehenge.

Agnieszka Fundowicz/if/pw

[

]( http://bezdroza.pl/ksiazki/sardynia-wyspa-tajemnic-przewodnik-rekreacyjny-wydanie-1-agnieszka-fundowicz,besard.htm )

Oficjalne wydanie internetowe Wydawnictwo Bezdroża: www.bezdroza.pl

last minutewłochywyspy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)