Trwa ładowanie...
d3zf4rg

Casa Milà

Największe atrakcje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Casa Milà – budynek w Barcelonie znany także pod nazwą La Pedrera. Ten zabytek UNESCO znajduje się przy Passeig de Gràcia i jest kolejnym z dzieł słynnego architekta Antonio Gaudiego. Przyciąga uwagę ze względu na swój niecodzienny kształt, a oprócz wycieczek odbywa się tam także wiele wydarzeń kulturalnych.

Casa Milà – historia

Antoni Gaudi to jeden z najsłynniejszych architektów XX wieku. Całe swoje życie poświęcił miastu, z którego pochodził – stolicy Katalonii, Barcelonie. Tworzył w niej wiele rodzajów budynków, w tym także te religijne (jak słynna Sagrada Familia), a nawet parki. Najwięcej w mieście znaleźć można jednak kamienic autorstwa tego artysty. Zwykle powstawały one na zlecenie bogatych katalońskich przedsiębiorców, którzy chcieli się wyrożniać na tle innych mieszkańców Barcelony.

Swoje budynki autorstwa Gaudiego otrzymali m.in. Josep Batlló czy Manuel Vicens, a kamienice (czyli "casas") określane ich nazwiskami stoją w Barcelonie do dziś. W 1906 do mistrza zgłosił się tymczasem kolejny z nich. Tym razem był to Pere Milà znany do tej pory raczej ze swojej ekstrawagancji. Niedawno ożenił się z bogatą wdową, a teraz postanowił, że namówi ją do kupienia budynku przy Passeig de Gràcia.

Nowożeńcy niedługo po tym kupili przy tej ulicy dużą posiadłość pod numerem 92. Gaudi zgodził się zaprojektować dla nich kamienicę. W przeciwieństwie do jego wcześniejszej Casa Battlo, postanowiono jednak zburzyć dotychczasowy budynek. Antoni Gaudi otrzymał całkowitą wolność i nikt aż do końca budowy nie ingerował w jego plany. Jeszcze przed odsłonięciem budowli pojawiały się jednak plotki, że będzie to coś niecodziennego - nawet jak dla samego architekta.

Kamienicę Casa Milà oddano do użytku po czterech latach, w 1910 roku. Jej właściciele się wprowadzili i mieszkali tam przez następne 3 dekady, aż do śmierci Pere Mili. Od tamtej pory casa wielokrotnie zmieniała właścicieli. Obecnie budynkiem opiekuje się fundacja, a dzięki renowacji od 1984 roku wpisany jest na listę zabytków UNESCO. Nie brakuje też krytyków, którzy ze względu na unikalny wygląd nadali Casa Milà przydomek La Pedrera. W tłumaczeniu na polski oznacza "kamieniołom”.

Casa Milà – lokalizacja, dojazd

Casa Milà znajduje się pod adresem Passeig de Grácia 92 w dzielnicy Eixample w środkowej części Barcelony. Stoi na rogu tej ulicy z Carrer de Provença. To zaledwie kilometr od centralnego Plaza de Catalunya. Łatwo trafimy tam też z Avinguda Diagonal – alei przecinającej całe miasto. Nieopodal znaleźć można wiele innych atrakcji turystycznych Barcelony, a także restauracji, sklepów i hoteli.

W niewielkiej odległości odnajdziemy także kolejne dzieło katalońskiego architekta – Casa Battlo również przy Passeig de Grácia. Odwiedzenie samej Casa Milà będzie więc dobrym pomysłem w trakcie pieszej wycieczki po centrum miasta. Łatwo dotrzemy tu na przykład metrem, wysiadając na stacji Diagonal (linie L3 i L5), a także tramwajami oraz wieloma busami (V15, V17, H10, H8, 7, 22, 24, 6, 33, 34).

Casa Milà – arcydzieło Gaudiego

Gdy znajdziemy się na miejscu, jako pierwsza przykuje naszą uwagę niezwykła fasada Casa Milà. Jest wykonana w całości z kamienia wapiennego. Niczym jednak nie przypomina naszych polskich kamienic. Jak tłumaczy fundacja obecnie opiekująca się budynkiem, jej konstrukcja jest niemal całkiem pozbawiona linii prostych. Podobnie jak inne budynki autorstwa Antonio Gaudiego, jest inspirowana naturą. Z zewnątrz ma przywodzić na myśl wzbudzone morze.

Równie niezwykłe są balkony Casa Milà. Zostały wykonane ze stali, a swoim wyglądem przypominać mają wodorosty. Po wejściu do środka odkryjemy, że stali jest w kamienicy więcej. To unikalne bramy, poręcze schodów, a nawet lampy za każdym razem powyginane w podwodne kształty. Casa Milà jest, co ciekawe, w dalszym ciągu częściowo zamieszkiwana. Po przekroczeniu bramy wejściowej możemy też natknąć się na jej mieszkańców.

Casa Milà posiada piękny, wypełniony roślinami dziedziniec ze ścianami pokrytymi malowidłami. Wycieczka dalej poprowadzi nas przez pomieszczenia wewnątrz. To apartamenty, sale wystawowe, a także sale, w których odbywają się do dziś koncerty i inne występy. Po pewnym czasie trafimy też na poddasze kamienicy, gdzie obecnie znajduje się Espai Gaudi – wystawa prac Gaudiego.

Największe wrażenie zrobić może jednak dach Casa Milà, na który wyjdziemy pod koniec wizyty. To taras z widokiem na miasto, a także zaprojektowane przez katalońskiego architekta kominy. Te z kolei swoim kształtem przypominać mają dym. Cała wycieczka po Casa Milà zajmie nam łącznie około godziny. Za darmo otrzymamy audioprzewodnik, dzięki któremu dowiemy się o wszystkich szczegółach zabytku.

Casa Milà – godziny otwarcia, ceny biletów

Casa Milà otwarta dla odwiedzających jest przez cały rok. Jedynym wyjątkiem jest 25 grudnia. Możemy ją zwiedzać 7 dni w tygodniu i w dodatku zarówno w dzień, jak i późnymi wieczorami w ramach tzw. night tour. Godziny otwarcia Casa Milà zmieniają się natomiast w zależności od pory roku. Od 1. marca do 3. listopada to 9:00 – 20:30 (night tour 21:00 – 23:00). Od 4. listopada do 28. lutego obiekt czynny jest natomiast o dwie godziny krócej, do 18:30 (night tour 19:00 – 21:00).

Jak tłumaczą właściciele kamienicy, najlepiej odwiedzać ją zaraz po otwarciu o godzinie 9:00 lub popołudniami. Unikniemy wtedy tłoku w trakcie wycieczki. Bilety do Casa Milà natomiast najlepiej rezerwować wcześniej przez internet. Zdarza się, że zostają wcześniej wyprzedane w kasach biletowych, są też wtedy droższe o 3 euro. W łatwy sposób kupimy je tymczasem za pośrednictwem oficjalnej strony lapedrera.com.

Ceny biletów wstępu do Casa Milà dla osób dorosłych zaczynają się od 22 euro przy zakupie przez internet. Obowiązuje wiele zniżek, na przykład dla studentów, osób niepełnosprawnych oraz seniorów. To 16,5 euro. Za dzieci od 7. roku życia zapłacimy 11 euro, nasi najmłodsi podopieczni (do 6. roku życia) wejdą z nami tymczasem za darmo. Droższe okażą się wycieczki nocne, a także wycieczki z przewodnikiem. To 41 euro dla dorosłych i 20,50 euro dla dzieci, bez wcześniej wspomnianych zniżek.

Casa Milà – praktyczne informacje

Casa Milà jest budynkiem dobrze przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na miejscu można wypożyczyć wózek inwalidzki, kamienica posiada też przystosowane w tych celach windy oraz rampy. Wewnątrz można robić zdjęcia. Nie wolno jedynie używać lampy błyskowej, a także wnosić do środka profesjonalnego sprzętu fotograficznego. Zwiedzać obiektu nie można też z plecakiem – najlepiej zostawić go w dostępnych przy wejściu przechowalniach.

Przechowalnie bagażu znajdują się zaraz obok kas biletowych, a skorzystać może z nich każdy odwiedzający. W Casa Milà znajdziemy sklep z pamiątkami, a także księgarnię. Budynek posiada też własną kawiarenkę - El Café de La Pedrera. Budynek często gości wydarzenia kulturalne, o których informacje znajdziemy na oficjalnej stronie zabytku. Ceny wstępu zaczynają się tu zwykle od 10 euro.

d3zf4rg
Casa Milà
Czas lotu / jazdy samochodem

ok. 3 godzin samolotem / ponad 25 godzin samochodem z Polski

Strefa czasowa

UTC+01:00 (czas środkowoeuropejski)

Waluta

euro

Godziny otwarcia

Obiekt otwarty jest przez cały rok, 7 dni w tygodniu. Jedynym wyjątkiem jest 25 grudnia. Możliwe jest natomiast zwiedzanie w ciągu dnia i w nocy.
Casa Milà w dzień:
Od 1. marca do 3. listopada: 9:00 – 20:30
Od 4. listopada do 28. lutego: 09:00 - 18:30
Casa Milà w nocy:
Od 1. marca do 3. listopada: 21:00 – 23:00
Od 4. listopada do 28. lutego: 19:00 – 21:00
Godziny mogą się zmienić w święta, o czym obiekt informuje na swojej stronie internetowej.

Ceny biletów

Od 22 euro.
Zniżki dla studentów, osób niepełnosprawnych i seniorów: 16,5 euro.
Dzieci do 7. roku życia - wstęp darmowy.
Starsze dzieci: 11 euro.
Night tour, wycieczka z przewodnikiem: 41 euro.

Orientacyjna odległość

1 km od Plaza de Catalunya (centrum miasta), 1 km od Sagrada Familia

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zf4rg
d3zf4rg
d3zf4rg