Trwa ładowanie...
dw4zvj9

Sagrada Familia

Największe atrakcje
Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Sagrada Familia – jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych i zarazem symbol Barcelony położonej na północnym wschodzie Hiszpanii. Ten wpisany na listę UNESCO budynek to bazylika zaprojektowana pod koniec XIX wieku. Jej budowa trwa do dziś. Ma zostać najwyższym kościołem na świecie.

Sagrada Familia – historia

Inspiracją do powstania projektu kościoła pod wezwaniem Świętej Rodziny była podróż jednego z religijnych mieszkańców Barcelony. Wybrał się do Watykanu i po powrocie postanowił, że jego miasto również powinno mieć swoją bazylikę. Dzięki darowiznom, które na ten cel otrzymał, udało mu się zatrudnić architekta o nazwisku Francisco de Paula del Villar.

Wspólnie podjęli decyzję, że będzie to kościół dla tych najuboższych. Zanim doszło jednak do realizacji planu, del Villar zrezygnował z funkcji projektanta kościoła. W 1883 roku kontrolę nad Sagrada Familia przejął Antoni Gaudí – jeden z najwybitniejszych architektów XIX wieku. Postanowił wszystko całkowicie zmienić i nie spieszyć się tak jak poprzednik z tworzeniem bazyliki.

Gdy Gaudi zmarł, Sagrada Familia była gotowa tylko w 25 proc. W 1936 roku wybuchła także hiszpańska wojna domowa, a plany tego budynku zostały częściowo zniszczone. Budowa bazyliki stanęła więc niemal w miejscu. Od tamtej pory kościół powstaje niezwykle powoli, a jego ukończenia możemy spodziewać się około 2026 roku, a więc po 100 latach od śmierci jej głównego architekta.

Sagrada Familia jest bazyliką o niezwykle szczegółowej konstrukcji. Ilość detali umieszczonych zarówno wewnątrz, jak i w pięknych fasadach tego symbolu Barcelony przyciąga uwagę nie tylko osób religijnych. Rocznie odwiedza ją ponad 4,5 mln turystów.

Początkowo, ze względu na swój charakterystyczny, niespotykany wcześniej wygląd, kościół szokował Hiszpanów. Po pewnym czasie, wraz z innymi budynkami Gaudiego, bazylika rozsławiła swojego twórcę. Inne jego projekty, które znajdziemy w Barcelonie to np.: Colonia Güell, Casa Batlló, czy kompleks ogrodów Parc Güell.

Sagrada Familia – przydatne informacje

Zwiedzanie wnętrza Sagrada Familia jest płatne. Aby zakupić bilety, można odwiedzić znajdujące się na miejscu kasy. Można je jednak zamówić wcześniej także przez internet. Dzięki temu ominie nas stanie w kolejkach. Wstęp do Sagrada Familia dla dzieci oraz osób niepełnosprawnych (z 1 opiekunem) jest natomiast bezpłatny. Dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich znaleźć można osobne wejście, a po wcześniejszym kontakcie, można taki wózek również wypożyczyć.

Bazylika sprzedaje bilety za pośrednictwem swojej oficjalnej strony internetowej. Dostępne są zniżki dla studentów i bilety droższe, z uwzględnionym przewodnikiem. Przed wejściem do świątyni znajdują się natomiast wykrywacze metalu, przez które trzeba przejść. Ze względu na jej religijny charakter, należy być odpowiednio ubranym, by wejść do środka (z zakrytymi ramionami, bez dekoltu i innych szczegółów, które w jakikolwiek będą odciągać uwagę innych zwiedzających).

Warto zwrócić uwagę także na to, że wewnątrz nie znajdziemy przechowalni bagażu. Na zwiedzenie całości w normalnym tempie potrzeba około 2-3 godzin, chociaż osoby interesujące się historią i architekturą poświęcą temu budynkowi większą ilość czasu. W ramach wycieczki można też za dopłatą odwiedzić wieże Sagrada Familia (bilet uwzględnia wtedy audioprzewodnika).

Dodatkowo wykupić można wycieczkę po muzeum umieszczonym w domu Gaudiego. Wewnątrz Sagrada Familia można robić zdjęcia (z wyjątkiem mszy, która odbywa się w niedzielę). Na teren kościoła nie można wnosić jedzenia ani picia, w środku nie można też głośno rozmawiać. Jeśli nie mamy natomiast możliwości kupić biletu lub zostały one wyprzedane na dany dzień (co przy rezerwacji online się nie zdarzy), warto i tak obejść budynek dookoła, aby obejrzeć jego fasady.

Sagrada Familia – godziny otwarcia, ceny biletów

Bazylika Sagrada Familia otwarta jest 7 dni w tygodniu. Godziny otwarcia różnią się w zależności od miesiąca, jednak zawsze otwierana jest o 9 rano. W zimie, a w szczególności w trakcie świąt Bożego Narodzenia, zamykana jest natomiast wcześniej. Bilety tymczasem wahają się cenowo w zależności od rodzaju. Bilet zwykły na zwiedzanie samej bazyliki to 17 euro. Za wejście na wieże zapłacimy dodatkowo 15 euro, a wycieczka do muzeum Gaudiego to dodatkowy koszt 5,5 euro.

Niższa cena obowiązuje studentów i osoby poniżej 30 roku życia, a także seniorów. Zapłacą oni odpowiednio 15 i 14 euro. Istnieje także możliwość wycieczki grupowej po Sagrada Familia, a także wycieczki szkolnej. Ta ostatnia to cena 9 euro zarówno za ucznia, jak i nauczyciela, natomiast zwykła wycieczka grupowa nie jest tu zbyt opłacalna. Bilety są w jej przypadku droższe o 1 euro od zwykłych.

Sagrada Familia – lokalizacja i dojazd

Sagrada Familia znajduje się pod adresem Carrer de Mallorca, 401, 08013 Barcelona. Położona jest w północnej cześci dzielnicy Eixample, która oprócz samej bazyliki zawiera też inne z najpiękniejszych w mieście budynków (wiele z nich autorstwa Gaudiego). Dostać się tam możemy zarówno metrem (linie L2 i L5), jak i busami: 19, 33, 34, 43, 44, 50, 51, B20 oraz B24. Główne wejście do Sagrada Familia znajdziemy natomiast przy ulicy Carrer de la Marina.

Z lotniska Barcelona-El Prat (BCN) musimy najpierw podjechać do centrum miasta. Jedzie stamtąd wiele autobusów, na przykład A1 i A2, z których przesiądziemy się do linii L2 metra. Dojazd zajmie nam w tym przypadku około godziny. Autobusy, a także metro odjeżdżają często, dzięki czemu nie będziemy musieli długo czekać na transport.

Sama Sagrada Familia oferuje ze swoich wież zapierający dech widok na miasto, a w szczególności na zbudowaną w bardzo przejrzysty sposób (według schematu siatki) dzielnicę Eixample. W odległości zaledwie kilku kilometrów od niej znaleźć możemy wiele innych atrakcji turystycznych Barcelony, co sprawia że jest dobrym miejscem na rozpoczęcie wycieczki.

Pieszo możemy udać się z niej na przykład do Parc Güell, a świetnym wyborem dla fanów futbolu będzie stadion Camp Nou, idąc do którego możemy odwiedzić także kolejny budynek Gaudiego - Casa Milà. Przez całą Barcelonę prowadzi Avinguda Diagonal, czyli droga od Sagrada Familia do Camp Nou. Idąc wzdłuż niej w kierunku stadionu trafimy od razu na La Monumental – budynek, który kiedyś służył jako arena walk byków.

dw4zvj9
Sagrada Familia
Czas lotu / jazdy samochodem

ok. 3 godzin samolotem / ponad 25 godzin samochodem z Polski

Strefa czasowa

GMT+01:00 (czas środkowoeuropejski)

Waluta

euro (EUR)

Godziny otwarcia

Od listopada do lutego: 9:00 - 18:00.
Marzec oraz październik: 9:00 - 19:00.
Od kwietnia do września: 9:00 - 20:00.
25., 26. grudnia, a także 1. i 6. stycznia: 9:00 - 14:00.

Ceny biletów

od 17 euro za osobę

Orientacyjna odległość

ok. 2500 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw4zvj9
dw4zvj9
dw4zvj9