Castelli Romani - włoskie skarby w okolicy Rzymu
Trzynaście miast położonych wśród Wzgórz Albańskich, na południowy wschód od Rzymu, nosi wspólną nazwę Castelli Romani. Rozwinęły się one wokół zamków feudalnych i były przez wieki świadkami napływu kolejnych bogatych rzymian, pragnących uniknąć wielkomiejskiego gwaru. Będziemy mieć okazję zobaczyć tu średniowieczne wioski, letnią rezydencję papieża i pogańską świątynię bogini Diany. Po drodze jest wiele miejsc, gdzie można dobrze zjeść i wypić.
Trzynaście miast położonych wśród Wzgórz Albańskich, na południowy wschód od Rzymu, nosi wspólną nazwę Castelli Romani. Rozwinęły się one wokół zamków feudalnych i były przez wieki świadkami napływu kolejnych bogatych rzymian, pragnących uniknąć wielkomiejskiego gwaru. Będziemy mieć okazję zobaczyć tu średniowieczne wioski, letnią rezydencję papieża i pogańską świątynię bogini Diany. Po drodze jest wiele miejsc, gdzie można dobrze zjeść i wypić.
Położone najbliżej Rzymu i najsławniejsze z miasteczek, Frascati, jest skupiskiem pięknych willi i ogrodów oraz oszałamiającego widoku na stolicę. Na dobry początek dnia warto wypić filiżankę cappuccino w jednej z kawiarni przy Piazza Roma, następnie poświęcić chwilę na obejrzenie wystaw sklepów z serami oraz rynku przy Via Regina Margherita. Miasto słynie z produkcji słynnego, białego wina o takiej samej nazwie jak miasteczko - _ Frascati _. Charakteryzuje się złocistym odcieniem oraz smakiem, który zawdzięcza winogronom hodowanym na glebie pochodzenia wulkanicznego.
Źródło: Przewodnik "RZYM Step by Step", wydawnictwo Berlitz /wg/udm
Atrakcje w okolicy Rzymu - rezydencja Villa Aldobrandini
Kierując się 1,5 km na południowy wschód od Frascati, trafimy do Villa Aldobrandini. Ta dostojna, ozdobna XVII-wieczna barokowa rezydencja nadal służy rodzinie Aldobrandinich. Teren, na którym znajduje się budynek jest dostępny dla turystów. Będąc na miejscu można podziwiać wspaniale utrzymane ogrody ozdobione fontannami. Fasada z tarasem góruje nad miastem, a widok z niego jest zapewne najpiękniejszą panoramą w całym regionie Lazio. Taras bywa patetycznie nazywany La Terazza su Roma (Taras Rzymski). Między willą i wznoszącym się za nią wzgórzem znajduje się fontanna Teatro delle Acque (Teatr Wodny) autorstwa Carla Maderny. Aby uzyskać bilet do Villa Aldobrandini, należy zatrzymać się we Frascati przy biurze turystycznym (Piazza Marconi). Wcześniejsza rezerwacja nie jest wymagana, ale należy mieć przy sobie dokument tożsamości.
Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 13:00 oraz od 15:00 do 18: 00 (zimą do 17:00), wstęp bezpłatny
Godziny otwarcia biura turystycznego: pon.-pt. od 9:00 do 13:00 oraz od 15:00 do 17:00, w weekendy nieczynne
Miasteczka w okolicy Rzymu - Marino
Znane jako la Citto del Vino (Miasto Wina), Marino rywalizuje skutecznie o popularność z Frascati, zwłaszcza wczesną jesienią. W pierwszą niedzielę października odbywa się tu Sagra del Uva, święto winobrania i wielka uroczystość ku czci Bachusa. Przez ponad godzinę z fontanny na Piazza Matteotti tryska wino, a wszyscy bez ograniczeń mogą napełniać szklanki trunkiem. Na lunch warto spróbować kanapki z porchetta (mięsem z pieczonego prosiaka) ze stoisk przy Piazza Lepanto. Bezpośrednio za Corso Trieste stoi piękna barokowa Basilica San Barnaba z godnymi uwagi dziełami sztuki, m.in. obrazem Guercina _ Męczeństwo św. Bartłomieja _. Powszechnie przyjętą praktyką w Marino jest przychodzenie do winiarni z własnym prowiantem. Płaci się jedynie za kieliszek lub karafkę trunku podaną do posiłku.
Miasteczka w okolicy Rzymu - Castel Gandolfo
Jadąc na południe drogą SS216 (Via Bruno Buozzi), dojedziemy do Castel Gandolfo. Dochowując 400-letniej tradycji, papież spędza lato w tutejszym pałacu nad jeziorem Lago Albano. Akwen jest popularnym centrum sportów wodnych. Via Palazzo Pontifico prowadzi do Residenza Papale (Pałacu Papieskiego), zaprojektowanego przez włoskiego rzeźbiarza i architekta Berniniego. Wnętrza można zwiedzać jedynie za specjalnym zezwoleniem, jednak warto przybyć na miejsce, aby zobaczyć budowlę z zewnątrz. Latem na Piazza della Liberta, w pobliżu wejścia do pałacu, papież odmawia z wiernymi modlitwę _ Anioł Pański _. Udział w środowej audiencji generalnej, która zaczyna się ok. godz. 10:00, wymaga wcześniejszej rezerwacji.
Miasteczka w okolicy Rzymu - Genzano
Przebywając w regionie Lazio w pierwszej połowie czerwca, warto zatrzymać się w średniowiecznym mieście Genzano, na dorocznym święcie kwiatów _ Infiorata _. W czasie trzydniowego festiwalu (trwa od piątku do niedzieli) miejscowi i przyjezdni artyści ozdabiają ulicę Via Livia (wiodącą od centralnego placu Piazza IV Novembre do kościoła Santa Maria della Cima) ogromnymi mozaikami wykonanymi z płatków i łodyg kwiatów. Do ich wykonania potrzeba 500 ton roślin.
Miasteczka w okolicy Rzymu - Lago di Nemi
Jadąc z Genzano 4 km krętą, lokalną drogą wokół południowo-wschodniego krańca Lago di Nemi, trafimy od najspokojniejszej miejscowości Castelli Romani. Nemi była w czasach przedchrześcijańskich siedzibą świątyni, która należała do Diany - bogini łowów. Ruiny starożytnej świątyni widnieją na zboczach między wioską a jeziorem. Dowody zaangażowanego pogańskiego kultu odkryto też na dnie zbiornika, gdzie cesarz Kaligula zbudował ogromne pływające barki do oddawania hołdu egipskiej bogini Izydzie. Jezioro zostało osuszone i odkryto dwa statki o długości ponad 70 m i szerokości ponad 20 m. Uległy one jednak zniszczeniu pod koniec II wojny światowej. Repliki umieszczono w Museo delle Navi Romane di Nemi.
Godziny otwarcia Muzeum Statków Rzymskich: pon.-sob. od 9:00 do 13:30 oraz od 14:30 do 18:00 (zimą do 17:00), w niedzielę nieczynne
Miasteczka w okolicy Rzymu - Rocca di Papa
Miasto Rocca di Papa (Papieska Skała) jest oddalone o kilka kilometrow od Marino i leży na północnym skraju Monte Cavo, najwyższego szczytu Wzgórz Albańskich (949 m n.p.m.). W tej atrakcyjnej, średniowiecznej miejscowości zachowała się Quartiere Bavarese (Dzielnica Bawarska), nazwana tak od bawarskich żołnierzy najemnych, stacjonujących tu za czasów cesarza Ludwika III w latach 20. XIV w.
Źródło: Przewodnik "RZYM Step by Step", wydawnictwo Berlitz /wg/udm