Trwa ładowanie...
d1f483d

Cerkiew Wasyla Błogosławionego

Największe atrakcje
Cerkiew Wasyla Błogosławionego
Kraj
Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Cerkiew Wasyla Błogosławionego (inaczej Sobór Wasyla Błogosławionego lub Sobór Opieki Matki Bożej na Fosie) to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Moskwy. Została zbudowana na rozkaz Iwana Groźnego, powstawała w latach 1555-1561. W 1990 roku Cerkiew Wasyla Błogosławionego została wpisana na listę UNESCO. Obecnie jest to filia Muzeum Historycznego, w której umieszczone zostały historyczne dzwony.

Cerkiew Wasyla Błogosławionego – położenie

Cerkiew Wasyla Błogosławionego mieści się w samym sercu Moskwy, po wschodniej stronie Kremla, zaraz obok Placu Czerwonego. Obok niej znajduje się Pomnik Minina i Pożarskiego.

Cerkiew Wasyla Błogosławionego – historia powstania

Ta wielobarwna i niewątpliwie przyciągająca oko cerkiew została wybudowana na cześć zwycięstw nad Tatarami i zdobycia ich miasta, Kazania. Jej strukturę zaprojektował pskowski architekt Postnik Jakowlew, zwany również Barmą, a według niektórych historyków nad budową Soboru Wasyla Błogosławionego czuwali również architekci włoscy. Według legendy po ukończeniu budowy Cerkwi Wasyla Błogosławionego Iwan Groźny nakazał oślepić twórcę, aby nigdy więcej nie wybudował takiej okazałej budowli.

Cerkiew Wasyla Błogosławionego była wielokrotnie przebudowywana. Początkowo była całkowicie pozłacana, ale w latach 70. XVII wieku została gruntownie przebudowana i odmalowana w stylu naryszkinowskim, czyli swoistym rosyjskim baroku.

Sobór poświęcono Matce Bożej z racji tego, że oblężenie Kazania odbywało się podczas święta sakralnego. Częściej jednak używa się nazwy Cerkiew Wasyla Błogosławionego. Wasyl Błogosławiony był człowiekiem, który został uznany przez wyznawców prawosławia za świętego. Wasyl zdobył szacunek u samego Iwana Groźnego, stąd cerkiew została wzniesiona na jego grobie, a jego relikwie zostały umieszczone wewnątrz budowli.

Cerkiew Wasyla Błogosławionego – struktura

Wbrew pozorom Cerkiew Wasyla Błogosławionego ma harmonijną strukturę. Składa się na nią osiem mniejszych, oddzielnych cerkwi, które symbolizują osiem dni walk pod Kazaniem. Są to cerkwie:

  • Troicka;
  • św. Mikołaja Cudotwórcy;
  • Welikoreckogo;
  • Wejścia do Jeruzalem;
  • Cypriana i Justyna;
  • Trzech Świętych Hierarchów: Aleksandra, Jana i Pawła Nowego;
  • Aleksandra Świrskiego;
  • Warłaama Chutyńskiego;
  • Grzegorza Ormiańskiego.

Istnieje również dziewiąta kopuła cerkwi Wasyla Błogosławionego, która została dodana w 1588 roku i niszczy nieco symetrię budowli.

Wewnątrz cerkwi znajduje się mnóstwo ikon sakralnych, a ściany pomalowane są kwiatowymi ornamentami.

Cerkiew Wasyla Błogosławionego – jak dojechać?

Cerkiew leży w centrum Moskwy, toteż należy się kierować autobusami, busami bądź metrem do Moskwy, a do samego centrum należy jechać metrem. Metro jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ omija zatłoczenie na powierzchni miasta, a ponadto dookoła kompleksu zabytków ma doskonale rozbudowaną sieć.

Jeżeli będziemy jechać od północy Moskwy (np. z lotniska Moskwa-Szeremietiewo, na które dostaniemy się bezpośrednio z Warszawy), to wtedy najkorzystniej jest wysiąść na stacji Teatralnaya. Jeżeli natomiast będziemy jechać od południa, najlepiej wysiąść na stacji Okhotny Ryad.

Cerkiew Wasyla Błogosławionego
Czas lotu / jazdy samochodem

czas lotu: ok. 2 godz (plus czas jazdy: 3 godz)

Strefa czasowa

UTC+03:00

Waluta

rubel (RUB)

Godziny otwarcia

10:00-18:00

Ceny biletów

Ok. 93 ruble (ok. 7 zł)

Orientacyjna odległość

ok. 1 200 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1f483d
d1f483d
d1f483d