Trwa ładowanie...
d3w6vpk

Moskwa

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Europejska strona Rosji, ok. 500 km od granicy z Białorusią i ok. 700 km od Petersburga.

Strefa czasowa:

UTC+03:00

Waluta:

rubel (RUB)

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Moskwa to stolica największego państwa świata – Rosji – i jest położona po jego europejskiej stronie, ok. 500 km od granicy z Białorusią i ok. 700 km od Petersburga. Moskwa to również największe miasto Europy: liczy 15,3 mln mieszkańców (stan na 2017 rok) i zajmuje w sumie 2511 km² powierzchni.

Co warto wiedzieć o Moskwie?

W Moskwie mieści się siedziba władz Rosji. Jest także stolicą Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. W 2006 r. Moskwa zajęła pierwsze miejsce w światowym rankingu najdroższych miast świata; jest to jednocześnie jeden z najważniejszych ośrodków finansowych, w którym zamieszkuje wielu rosyjskich miliarderów.

W Moskwie znajdują się także 3 najważniejsze lotniska: Moskwa-Szeremietiewo (SVO), Moskwa-Wnukowo (VKO), Moskwa-Domodiedowo (DME).

Moskwa – kiedy jechać?

W Moskwie panuje klimat kontynentalny, który powoduje, że zimy są długie i mroźne, a lata krótkie i ciepłe. W związku z tym na zwiedzanie pod chmurką najlepszy jest czas letni, chociaż zabytki wyglądają niesamowicie również tu i ówdzie pokryte śniegiem.

Do Moskwy można również wybrać się na weekend, gdyż realizowane są loty bezpośrednie z warszawskiego lotniska do jednego z trzech moskiewskich lotnisk, a bilety w obie strony nierzadko kosztują mniej niż 1 tys. zł.

Co ważne, mimo tego, że Moskwa zajmuje wysokie miejsca w rankingach na najdroższe miasto świata, to jednak istnieje możliwość wynajęcia hotelu czy hostelu za stosunkowo niewielką cenę: za pokoje na naprawdę wysokim poziomie i położone w bardzo dogodnych lokalizacjach możemy zapłacić mniej niż 1 tys. zł za dwie noce, np. weekendowe. Ceny okazyjne wahają się od blisko 400 zł do lekko powyżej 1 tys. zł.

Moskwa – atrakcje turystyczne

W Moskwie jest co zwiedzać. Przede wszystkim warto zacząć od znanego na całym świecie Kremla oraz Placu Czerwonego, które zostały wpisane na Listę UNESCO. Nie możemy przegapić również cerkwi, których w Moskwie jest cała masa, np. odbudowanego w 1990 r. Soboru Chrystusa Zbawiciela, o bardzo bogatej i okazałej konstrukcji, a wewnątrz zachwycającego kolorowymi malowidłami sakralnymi. Nie możemy również przegapić w Moskwie okazałego i wielobarwnego Soboru Wasyla.

Można również zwiedzić Muzeum Sztuk Pięknych im. A.S. Puszkina, w której znajdują się kolekcje najsławniejszych artystów, np. Van Gogha czy Picassa, a także wiele eksponatów zrabowanych podczas II Wojny Światowej z terenów dzisiejszej Polski.

Godnym polecenia* zabytkiem w Moskwie* jest również Teatr Wielki, wzniesiony w stylu klasycystycznym, w którym wystawia się przedstawienia operowe oraz baletowe i który patronuje Moskiewskiej Państwowej Akademii Choreografii, czyli najbardziej prestiżowej szkole baletowej na świecie.

Moskwa – kuchnia

Kuchnia rosyjska ma bardzo długą tradycję, dlatego będąc w Moskwie, nie zapomnijmy spróbować typowo rosyjskich potraw, np. pierogów i pierożków, czyli dań ze słodkiego bądź słonego farszu zwijanego w ciasto, które zajmuje honorowe miejsce na stołach Rosjan.

Prócz tego nie możemy pominąć blinów, czyli okrągłych naleśników, serwowanych z wieloma różnymi dodatkami, np. konfiturami czy nawet kawiorem, a także pielmieni, czyli małych pierożków z mięsem. Spróbujmy też tradycyjnych, rosyjskich mięs i kiełbas, a także, jeżeli lubimy mocne alkohole, uraczmy się kieliszkiem tradycyjnej wódki.

Drogą, ale godną polecenia restauracją w Moskwie jest Café Pushkin, która serwuje dania zarówno kuchni rosyjskiej, jak i kuchni środkowoeuropejskiej i wschodnioeuropejskiej. Za posiłek tam możemy zapłacić 200-300 zł.

Moskwa
Przykładowe ceny

- butelka wody 1,5l: ok. 3,50 zł;
- piwo: ok. 3 zł;
- obiad w taniej restauracji: ok. 20-24 zł;
- gra bądź muzyka na DVD/CD: ok. 10 zł;
- wynajem noclegu w ekskluzywnym hotelu: od ok. 1 000 zł do ok. 3 000 zł za dwie noce.

Komunikacja

3 lotniska, dworce kolejowe, metro, autobusy, trolejbusy, tramwaje, taksówki, busy, kolejki miejskie i kolej jednoszynowa

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

ok. 1 200 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w6vpk
d3w6vpk
d3w6vpk