Czad opóźnia wpisanie słynnego jeziora na listę UNESCO. Mógłby stracić fortunę

Do grona miejsc, znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, miało dołączyć jezioro Czad. Jednak władze Czadu, kraju położonego w środkowej Afryce, poprosiły organizację, by wstrzymała procedowanie wniosku. Powód? Umowy z firmami naftowymi dotyczące okolicy jeziora.

Jezioro Czad
Jezioro Czad
Źródło zdjęć: © Getty Images
Wojciech Gojke

28.09.2020 | aktual.: 28.09.2020 15:11

Jezioro Czad jest nazywane hydrologicznym i ekologicznym cudem: położone niemal na pustyni, zapewnia słodką wodę ponad 40 mln ludzi mieszkającym w położonych wokół niego państwach: Czadzie, Kamerunie, Nigrze i Nigerii. Kilka lat temu kraje te rozpoczęły starania, by jezioro wpisać na listę UNESCO, co pomogłoby je chronić. Jednak Czad poprosił międzynarodową organizację o wstrzymanie tego procesu.

Powodem tej decyzji są pieniądze. Jak wyjaśnia "Gazeta.pl", władze tego środkowoafrykańskiego kraju liczą na możliwości związane z wydobyciem ropy naftowej w regionie. Podpisano już umowę z kilkoma firmami naftowymi, mającymi działać na terenach, będących częścią obszaru zgłoszonego do UNESCO.

Jednak akwen potrzebuje ochrony, stąd też starania kilku państw, aby wpisać je na listę światowego dziedzictwa. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat jezioro znacznie się zmniejszyło. Mocno się zmienia też powierzchni zbiornika. Jest on wyjątkowo płytki - w najgłębszym miejscu ma 10,5 metra głębokości, średnio zaś zaledwie 1,5 metra. To sprawia, że jest bardzo podatny susze, przez co rolnicy oraz rybacy często tracą źródło utrzymania.

Jezioro Czad
Jezioro Czad© Getty Images

UNESCO nie chce iść na kompromis

Jeśli wydobycie ropy w Czadzie rzeczywiście się zacznie, proces wpisania jeziora na listę zostanie odwołany. "Należy przypomnieć, że celem wpisania miejsca na listę światowego dziedzictwa jest zapewnienie zachowania jego wyjątkowej i uniwersalnej wartości dla przyszłych pokoleń" - to fragment komentarza UNESCO, opublikowany przez dziennik "The Guardian".

Na liście UNESCO znajduje się ponad 1100 obiektów, podzielonych w kategoriach dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i mieszanych. Z Polski wpisano 16 obiektów, ostatnio, w 2019 r. - Krzemionki Opatowskie.

Źródło: Gazeta.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)