MiastaCzaplinek. Atrakcje. Miejsca niezwykłe w Polsce

Czaplinek. Atrakcje. Miejsca niezwykłe w Polsce

Czaplinek leży w jednym z najpiękniejszych fragmentów Pojezierza Drawskiego. Krajobraz miasta kształtują dwa jeziora - Czaplino i Drawsko. To drugie jest prawdziwym śródlądowym gigantem. Przeciwległy brzeg oddalony jest od Czaplinka o ponad 10 kilometrów.

Czaplinek. Atrakcje. Miejsca niezwykłe w Polsce
Źródło zdjęć: © Hachette Polska

27.10.2010 | aktual.: 06.11.2019 20:57

Czaplinek leży w jednym z najpiękniejszych fragmentów Pojezierza Drawskiego. Krajobraz miasta kształtują dwa jeziora - Czaplino i Drawsko. To drugie jest prawdziwym śródlądowym gigantem. Przeciwległy brzeg oddalony jest od Czaplinka o ponad 10 kilometrów.

Jeziora odegrały w historii miasta dużą rolę. W XII i XIII wieku, przesmykiem pomiędzy nimi, przebiegała granica polsko-pomorska, a następnie wielkopolsko-pomorska. Do połowy XVII wieku trwała tu nieustanna walka pomiędzy Polską a Brandenburgią. Czaplinek był osadą służebną zamku w Starym Drawsku – siedziby templariuszy, a następnie joannitów. Ci ostatni sprzedali miejscowość królowi Kazimierzowi Wielkiemu. Władysław Jagiełło wypędził z Czaplinka joannitów za sprzeciwienie się władzy królewskiej, a w siedzibie zakonu ustanowił starostwo. W czasie potopu szwedzkiego Jan Kazimierz odstąpił Czaplinek Brandenburgii. Później należał on do Prus i Niemiec. Dzisiaj jest nie tylko centrum administracyjnym i usługowym rolniczego regionu Pomorza, ale również jedną z bardziej popularnych i atrakcyjnych miejscowości wypoczynkowych. Serce miasta stanowi czworoboczny rynek z XIX-wiecznymi kościołem Krzyża Świętego i ratuszem. Poza rynkiem wznosi się kościół Trójcy Świętej zbudowany w XIV wieku na ruinach zamku
templariuszy. We wnętrzu warto obejrzeć cenny rokokowy ołtarz (tzw. baldachimowy). W mieście zachowało się kilka ryglowych domów z XVIII i XIX wieku. Ozdobą brzegów Drawska jest 2-kilometrowa promenada, łącząca kąpieliska i przystanie. W pobliskim Ośrodku Sportów Wodnych możemy wypożyczyć sprzęt pływający lub kupić bilet na rejs statkiem na wyspę Bielawę. Atrakcją Czaplinka jest Sławogród, wierna rekonstrukcja średniowiecznego grodu słowiańskiego. Za drewnianą palisadą odbywają się liczne imprezy plenerowe. W wakacje możemy codziennie zobaczyć, jak w takim grodzie toczyło się życie. W domach, na paleniskach, waży się strawa, po dziedzińcu spacerują wojowie, kowal w kuźni wytwarza kolejny miecz. Od czasu do czasu rozgrywają się potyczki wojów z obcymi wojskami, próbującymi opanować gród.

Jezioro Drawsko i Drawski Park Krajobrazowy

Jezioro Drawsko to jeden z największych akwenów Pojezierza Pomorskiego i drugie, pod względem głębokości (80 metrów), jezioro w Polsce. Ma niezwykle urozmaiconą linię brzegową, składającą się z pięciu ramion. W sąsiedztwie Starego Drawska znajduje się wyspa Bielawa o powierzchni 80 ha (piąta, co do wielkości, wyspa śródlądowa w Polsce). Na Bielawie poprowadzono ścieżkę przyrodniczą z miejscami do obserwacji zwierząt i wieżą widokową. Z jeziora Drawsko wypływa rzeka Drawa, po której biegnie jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych na Pomorzu. Nosi imię Karola Wojtyły - na pamiątkę spływów, jakie organizował tutaj dla młodzieży przyszły papież. Rzeźba terenu parku to zasługa ustępującego lodowca. W wielu miejscach morenowe wzgórza mają ponad 200 m n.p.m. Jedną z ciekawych tras w sąsiedztwie Czaplinka jest 16,5-kilometrowa ścieżka przyrodnicza, prowadząca ze Starego Drawska przez Spyczną Górę (203 m n.p.m.) do rezerwatu „Jezioro Prosino”. Na jednym ze wzniesień, w sąsiedztwie Spycznej Góry, znajduje się
wieża widokowa, z której możemy podziwiać panoramę Drawskiego Parku Krajobrazowego. Zwiedzanie okolic Czaplinka umożliwia jedenaście szlaków rowerowych. Jeden z najpiękniejszych prowadzi do rezerwatu „Dolina Pięciu Jezior”, leżącego w źródliskowym odcinku rzeki Drawy. Rezerwat obejmuje kilkukilometrową rynnę polodowcową, o stromych zboczach, sięgających 55 metrów.

Okolice

Stare Drawsko – ruiny zamku Drahim, zbudowanego w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, miejsce festynów i imprez, m.in. turniejów rycerskich. Siemczyno – zespół pałacowo-parkowy z barokowym pałacem wybudowanym w latach 1722-1728. Połczyn Zdrój – miasto, do którego prowadzi jedna z najpiękniejszych dróg na Pomorzu. Miejscowość uzdrowiskowa. Zespół XIX-wiecznej zabudowy rynku. Zamek, wzniesiony w XIV wieku, wielokrotnie przebudowywany. Żelisławie – wieś, w której działa Stowarzyszenie Miłośników Żelisławia „Zapiecek”. Organizuje ono liczne imprezy, m. in. Festiwal Ceramiczny czy Jarmarki Żelisławskie. Większość imprez odbywa się w sąsiedztwie pieca ceramicznego i chlebowego.
* Centrum Turystyki Lokalna Organizacja Turystyczna*
ul. Rynek 1, Czaplinek (094) 375 47 90
Stowarzyszenie „Czaplineckie Gospodarstwa Agroturystyczne CzaGa”
Żelisławie 20, Czaplinek (094) 361 95 65 www.czaga.e-agro.pl *
*
Sławogród

ul. Jesionowa 7-9-11, Czaplinek (094) 375 45 45 *www.slawogrod.glt.pl *
Stowarzyszenie Miłośników Żelisławia „Zapiecek”
Żelisławie 20, Czaplinek 0 605 578 600

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Zakątki na urlop i weekend
Autor: Dariusz Jędrzejewski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)